Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Naservírujte si vítězství – Dieta, která mě změnila

26.02.2014
Naservírujte si vítězství
Když už jsem sahal po vrcholu, spadl jsem na dno. Bylo mi devatenáct let, coby neznámý kluk ze země sužované válkou jsem náhle vlétl na profesionální scénu a do finále Croatian Open 2006. Za sebou jsem měl šňůru devíti vítězných zápasů a ve finále jsem měl nakročeno k tomu, abych si vybudoval výrazné vedení. Publikum bylo na mé straně, můj tým mě hecoval.

Ale já je stejně neslyšel. Slyšel jsem jen hukot v hlavě. A vše, co jsem cítil, byla bolest. V nosu mě štípalo, něco mi svíralo hrudník a nohy jsem měl z olova.

 

Koukl jsem přes síť na svého soupeře Stanislase Wawrinku. Podíval jsem se do hlediště, kde seděla moje matka. A pak si mě najednou gravitace přitáhla na oranžový antukový kurt, koukal jsem na chorvatské nebe, hrudník se mi zvedal. Prokletí – záhadná síla, která mi bez varování vzala veškerou energii – zase jednou udeřila.

 

Bez ohledu na to, jak prudce jsem se nadechoval, vzduch prostě nepřicházel.

 

Můj otec Srdjan vběhl na kurt, s doktorem mě zvedli a posadili na židli. Koukl jsem na matku, která vzlykala v hledišti, a pochopil jsem. Tenhle turnaj skončil. A můj životní sen možná taky.

 

Většina lidí se nerozhoduje, co chce od života, v šesti letech, ale já ano. Třináct let předtím jsem seděl v našem útulném obýváku nad pizzerií rodičů v odlehlém horském středisku Kopaonik na srbském venkově a koukal, jak Pete Sampras vyhrál Wimbledon. Tehdy jsem věděl: jednoho dne tam budu já.

 

Nikdo, koho jsem znal, nehrál tenis. V Srbsku byl tenis stejně „malý“ sport jako třeba šerm. A záře Londýna byla stejně tak daleko jako vzdálenost metropole od opuštěného malého střediska, kde žila moje rodina. Ale od toho momentu jsem věděl, co chci víc než cokoliv jiného: chci zvednout nad hlavu vítěznou trofej ve Wimbledonu, slyšet publikum, jak mi tleská, vědět, že jsem se právě stal světovou jedničkou.

 

Když mi byly čtyři roky, koupili mi rodiče raketu v duhových barvách a k tomu míče, a já dokázal trávit hodiny tím, že jsem hrál o zeď restaurace. Ale od momentu, kdy jsem toho dne viděl Samprase, jsem věděl… Dalších třináct let jsem věnoval každičký den svého života dosažení svého cíle. Má rodina, která udělala nespočet obětí, přátelé, kteří mě od počátku povzbuzovali, moji trenéři a fanoušci – všichni se spojili, aby mě dostali tak blízko splnění mého snu, jak jen to šlo.

 

Jenže ve mně také bylo něco nalomeného. Nebyl jsem zdravý, nebyl jsem fit. Někdo tomu říkal alergie, někdo mluvil o astmatu, někteří prostě tvrdili, že nejsem ve formě. Jenže bez ohledu na to, jak se to nazvalo, nikdo nevěděl, co s tím dělat.

 

Nebylo to poprvé, co jsem na velkém turnaji zkolaboval. O rok dříve, když jsem byl ve světovém žebříčku na 153. Místě, jsem při své premiéře na Roland Garros vzal překvapivě první set osmému nasazenému Guillermu Coriovi. Ale ve třetí sadě jsem za sebou začal tahat nohy, nebyl jsem schopný dýchat, rezignoval jsem. „Bylo zřejmé, že po chvíli jsem byl unavený,“ všiml si tehdy i Coria. „Když jste fit, měl byste být schopen hrát dlouhý zápas v horkém počasí.“

 

O tři měsíce později jsem v prvním kole US Open nastoupil proti Gaëlu Monfilsovi a doslova jsem se na kurtu zhroutil. V téměř třicetistupňovém vlhkém horku jsem ležel na zádech jako velryba vyvrhnutá na břehu, popadal dech a čekal na lékaře. Po čtyřech trapných přestávkách na ošetření jsem ten zápas vyhrál, ale cestou z kurtu mě vypískali a moje kondice se na turnaji stala hlavním tématem. „Možná by měl pár věcí změnit,“ doporučil mi Monfils.

 

 

Ukázka z knihy Naservírujte si vítězství.


Související články:
Bezlepková dieta
Bezlepková dieta není žádná legrace. Může však být i zábavná a chutná.
Celiakie (intolerance lepku)


26.02.2014
autor: Novak Djokovič
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

539,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS