Náš žaludek cestuje s námi

cm cestovani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

K cestování do zahraničí patří i chuť ochutnat nová jídla. Lidé často na dovolené ztrácejí obezřetnost a konzumují jídla, která ač mohou být z hygienického hlediska v pořádku, mohou jim podráždit slinivku, žaludek nebo žlučník. Velmi pozorní na výběr jídla musí být pacienti, kteří mají zmíněné orgány nemocné a užívají na to léky. A zcela jistě platí-nezapomenout si vzít tyto léky (jsou často na předpis a v zahraničí drahé nebo nedostupné) sebou!

V první řadě jde zmínit koření a léčivé rostliny. K dispozici je řada bylinek, které navíc podporují i trávení, takže se jejich užíváním dá zmírnit více zdravotních potíží. Bylinkou číslo jedna je bezpochyby fenykl obecný, latinsky Foeniculum vulgaris. Dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání, ale navíc podpoří také trávení. Je bezpečný-objevuje se už v dětských čajových směsích (děti mívají velké problémy), ale i v čajích pro kojící matky, protože navíc podporuje vylučování mateřského mléka.

Fenykl je vhodné doplnit mátou pernou (Menthae piperiteae), která pomáhá také při nadýmání. Jako bonus u ní můžeme uvést, že pomáhá mírnit křeče, zvyšuje vylučování žaludečních šťáv. Dalšími dvěma bylinkami je kmín kořenný, latinsky Carum carvi a anýz vonný, Pimpinella anisum.

Kmín kořenný velmi dobře pomáhá proti nadýmání, mírní křeče a podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím i trávení. Anýz vonný také pomáhá při nadýmání a uvolňuje křeče. Se snížením tvorby plynů a zlepšením vylučování žaludečních šťáv pomáhá také mateřídouška (Thymus serpyllum).

Při trávení také pomáhají dva proteolytické (štěpí bílkoviny v potravě) enzymy z ananasu (bromelain) a papáji (papain). Ty se nalézají v přípravku Super Bromelain plus papain. Bromelin (též označovaný jako bromelain) je enzym, který je obsažený v čerstvém ananasu. Spíše se jedná o skupinu protelolytických enzymů, ale všeobecně se užívá výraz bromelin (bromelain), kterého se budu držet. K jeho významným účinkům patří, že se podílí na štěpení bílkovin. Papain patří mezi enzymy, který štěpí proteiny. Získává se z rostliny papaya a z některých dalších plodů. Tyto enzymy zlepšují trávení (snižují pálení žáhy, vylepšují zapáchající dech, zmírňují plynatost, průjem nebo zácpu), zlepšují činnost tenkého a tlustého střeva, omezují hnilobné procesy, kvašení. Bromelin rovněž pomáhá odstraňovat z našeho těla odpadové látky, čímž napomáhá detoxikaci organismu.

Dalším problémem může být nadýmání, odborně flatulence. Zde se jedná o větší výskyt plynů ve střevě. Ty se mohou do střeva dostat s potravou nebo vznikají při různých chemických procesech ve střevě. Měly by se se postupně absorbovat a vyloučit z organismu, ale tento proces může být narušen (například nepravidelností při stravování) a dochází k nadýmání.

Tradičním a osvědčeným prostředkem proti němu jsou bylinné čaje, složené z fenyklu a máty, obohacené někdy o koření jako je kmín nebo anýz. Tyto přírodní látky navíc napomáhají trávení. Tato látka pomáhá tak, že narušuje povrchové napětí plynových bublinek obsažených v potravě a hlenu zažívacího traktu. Tyto bublinky se tak rozpadají. Plyny uvolněné tímto způsobem se poté mohou absorbovat stěnou zažívacího traktu nebo vyloučit peristaltikou zažívacího traktu. V doplňcích stravy se tato látka objevuje i v kombinaci s mátou. Nadýmání se dá předcházet rovněž užíváním přípravků obsahujících přírodní enzymy podporující trávení.

Dalším problémem mohou být průjmy způsobené cestováním či neobvyklým jídlem. Z přírodních prostředků je třeba na prvním místě jmenovat tzv. živočišné (správně rostlinné) adsorpční uhlí. Ten na sebe naváže škodliviny a zabrání působení toxinů. Rostlinné uhlí pracuje na principu adsorpce, což znamená přichycení (na rozdíl od absorpce, což znamená pohlcení). Při přichycení se jedna látka (toxin, jed, původce průjmu apod.) pevně „přilepí“ k povrchu jiné látky (rostlinné neboli adsorpčního uhlí). Obě látky vytvoří jeden celek, který je bezpečně vyloučen z těla ven. Proto nedojde ke zpětnému uvolnění jedů, toxinů či škodlivých látek obecně zpět do těla, ke kterému by mohlo jinak dojít.

Takže teď už víme, co může pomoci při různých typech žaludečních nebo trávicích potíží. Stačí se vybavit správnými přípravky a vyrazit na cestu! Hlavní věc, kterou ale nesmíme nechat doma je rozum. Přípravky mohou pomoci, ale nejsou všemocné. Je vždy třeba uvažovat, než něco v cizině sníme nebo vypijeme.