Nakličování semen

cm kliceni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Konzumací naklíčených semen můžete podstatně zlepšit kvalitu své stravy, protože klíčící organismus je plný výživných látek.
Lidé nechávali semena nakličovat už před tisíciletími, tato metoda byla známá Číňanům před 3000 lety před Kristem. Znali ji také Aztékové, Navajové a Hunzové používali takto připravená zrna k přežití těžkých zim.

Při klíčení přijímá zrno vodu, čímž se aktivují enzymy a dochází ke štěpení organických látek. Škrob se štěpí na jednoduché cukry, bílkoviny na aminokyseliny a tuky na volné mastné kyseliny. Až několikanásobně roste obsah vitaminů, zejména skupiny B, C, E, A. Zjednodušeně lze říci, že při klíčení se probouzejí dřímající životní síly semen, zrno se jakoby oživuje a produkuje celou řadu hodnotných látek, které náš organismus potřebuje zvláště v zimě, kdy obecně přijímá méně čerstvých potravin. Část škrobu se mění na maltózu a dextrein, z těla se tím rychleji uvolňuje energie a organismus lépe přijímá výživné látky. Naše tělo je totiž schopno organické minerály vstřebávat jen v omezené míře. Klíčky zbavují tělo jedů, nezahleňují a nezanechávají nečistoty. Podle výzkumů chlorofyl a nitrolsidy v klíčcích mají protirakovinné účinky.


Nakličovat můžeme tak, že na misku položíme savý nebo filtrační papír a na ten pak semena. Jednou až dvakrát denně navlhčíme v takovém množství, aby semena ani nezaschla, ale ani v množství vody nebyla napadena mikroby. Ke klíčení lze také použít sklenici se širokým hrdlem, do které vložíme propraná semena a zalijeme vodou. Po několika hodinách vodu slijeme a semena opět propláchneme. Délka namáčení závisí na tom, jak velká jsou semena, čím větší, tím déle (obiloviny přibližně 12 hodin, luštěniny 15 hodin). Po vylití vody sklenici nahoře přikryjeme plátnem, postavíme ji dnem vzhůru a dáme na tmavé místo. Dvakrát za den propláchneme vodou a ke konci klíčení postavíme na světlo tak, aby klíčky mohly zezelenat.


Když jsou klíčky hotové, můžeme je konzumovat buď samostatně, nebo je lze přidávat do celé řady pokrmů jako součást salátů, na namazaný chléb, do kaší, na posypání brambor či polévek. Přidáváme je však vždy až do hotových jídel, protože vařením by se mohly zničit cenné látky.

Naklíčit můžeme všechna semena kromě lilkovitých, což jsou rostliny s tmavými listy. Semena také nesmějí být chemicky ošetřena. Ke klíčení můžete použít například tato zrna: pšenice, ječmen, oves, žito, špalda, pohanka, kukuřice, rýže, sladká rýže, čočka, sója, cizrna, vojtěška, řeřicha, hořčice, slunečnicová semena, lněné semeno. Naklíčené luštěniny a obiloviny lze dnes koupit také v obchodech.