Nadýmání, zácpa, průjem – co s tím?

problemy zazivaciho traktu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Při různých druzích zažívacích potíží mohou pomoci léčivé rostliny nebo jiné přírodní látky. Sice nenahradí léky předepsané lékařem, ale mohou působit jako doplněk celkové léčby, samoléčba při mírnějších formách zdravotních problémů nebo také jako prevence. Které to jsou?

Plynatost čili nadýmání (odborně flatulence)

Tvorba plynů v žaludku a střevě dokáže nejen zhoršit prožívání dne, ale může dělat i problémy ve společnosti.

Léčivé rostliny pomáhají tak, že jednak uvolňují stahy hladkého svalstva a tím umožňují odchod střevních plynů, ale také potlačují vývoj kvasných bakterií. Užívají se při křečových stavech gastrointestinálního traktu. Hlavní skupinou účinných látek jsou silice. Ty působí také antisepticky a podporují odchod plynů. Je zajímavé, že někteří odborníci uvádějí, že silice působí, byť velmi mírně, rovněž narkoticky a tím přinášejí i nemocnému pocit subjektivní úlevy. Silice dále přispívají k povzbuzení střevních pohybů, překrvení žaludku a střevní sliznice a rovněž, což je pro někoho hodně důležité, pro zvýšení chuti k jídlu. Proto se některé z nich, jako například koriandr nebo kmín, používají v kuchyni jako koření při přípravě pokrmů.

Léčivou rostlinou číslo jedna je fenykl obecný (Foeniculum vulgare). Dokáže velmi účinně zmírnit projevy nadýmání, ale navíc i podpoří trávení. je bezpečný – objevuje se už v dětských čajových směsí (děti mívají velké problémy), ale i v čajích pro kojící matky, protože navíc podporuje vylučování mateřského mléka. Nicméně není doporučován v těhotenství.

Fenykl je vhodné doplnit mátou peprnou (Menthae piperitae), která pomáhá také při nadýmání. Dalšími dvěma bylinkami, které se zároveň řadí v kuchyni ke koření, je kmín kořenný (Carum carvi) a anýz vonný (Pimpinella anisum). Kmín kořenný velmi dobře pomáhá proti nadýmání, mírní křeče a podporuje vylučování žaludečních šťáv a tím i trávení.  Anýz vonný také pomáhá při nadýmání a uvolňuje křeče. se snížením tvorby plynů a zlepšením vylučování žaludečních šťáv pomáhá také mateřídouška (Thymus serpyllum).

Trávení

Léčivé rostliny z této skupiny jsou souhrnně označována jako stomachika. Jejich směsi jsou známé jako žaludeční čaje. V tradičním přírodním léčitelství jsou používané také při nechutenství, zácpě, průjmu, poruchách trávení, dráždivém tračníku a podobně.

Reflektoricky ovlivňují žaludeční sekreci, zvyšují vylučování žaludečních šťáv. Hlavní skupinou obsažených přírodních látek jsou hořčiny a silice. Z dalších látek obsahují třísloviny nebo slizy. Měly by se podávat zhruba čtvrt hodiny před jídlem pro povzbuzení trávení.

Do této skupiny patří puškvorec obecný (Acorus calamus), řebříček obecný (Achillea millefolia), andělika lékařská (Archangelica officinalis), křen selský (Armoracia rusticana), pelyněk pravý (Artemisia absinthium), paprika roční (Capsicum annuum) , zeměžluč okolíkatá (Centaurium umbellatum) , lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra), , máta peprná (Menthae piperitae), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), dobromysl obecná (Origanum vulgare) nebo smetanka lékařská (Taraxacum officinale).

Při trávení také pomáhají dvou proteolytické (štěpí bílkoviny v potravě) enzymy z ananasu (bromelain) a papáji (papain). Papain patří mezi enzymy, který štěpí proteiny. Získává se z rostliny papaya.

Má rovněž mírné, uklidňující účinky na žaludek a napomáhá trávení proteinů. Štěpí bílkoviny a patří do skupiny cystein-proteáz.

Zevně se využívá jako léčivo v alternativní medicíně, kde se mu připisují léčebné účinky při léčbě bércových vředů, a to především v jejich raném stádiu. Dále se používá k jako součást tablet napomáhajících trávení, omezuje záněty. V kožním lékařství se používá při léčení ekzémů a nekróz.

Bromelain (bromelin) je vlastně skupina enzymů, všeobecně známých pod tímto názvem. Tyto enzymy zlepšují trávení (snižují pálení žáhy, vylepšují zapáchající dech, zmírňují plynatost, průjem nebo zácpu), zlepšují činnost tenkého a tlustého střeva, omezují hnilobné procesy, kvašení. Bromelin rovněž pomáhá odstraňovat z našeho těla odpadové látky, čímž napomáhá detoxikaci organismu.

Zácpa

Tato skupina je nazývána laxativa. Urychlují střevní peristaltiku buď prostým zvětšením obsahu nebo tím, že nabobtnají a zadržením vody “roztáhnou” střeva a stimulují vyprazdňovací reflex.

Zde může pomoci semeno lnu setého (Linum usitatissimum). Díky vysokému obsahu slizu velmi dobře pomáhá změkčovat stolici a tím docílit vyprázdnění. Z lněného semínka se připravuje odvar, který se nechá vyluhovat, zamíchá a vypije. Ale pozor – stačí 1 šálek denně!

V ovoci se také můžeme setkat s látkami, označovanými jako pektiny. Ty působí příznivě při zácpě nabobtnáním ve střevě.

Často je také v lékárnách požadován list nebo lusk senny (kassie), zde působí látky antrachinony. Důležité je vědět, že čaj z lusků je silnější než čaj z listů. I list senny je velmi silné projímadlo, takže čaj je třeba užívat pouze příležitostně, Jedná o tzv. kontaktní projímadlo (působí tak, že dráždí stěnu střevní a dojde k vyprázdnění) a tudíž při častém užívání dojde ke snižování účinku a vytvoření návyku na toto projímadlo. Kromě senny sem patří například řešetlák Purshův.

Ještě sem patří skupina léčivých rostlin, ve starší literatuře označovaná poeticky mazadla. Byly to oleje nebo tuky, promaštěním stolice sníží její přilnavost ke stěně střevní a usnadní její pohyb. Tato skupina se dnes ovšem používá zcela okrajově.

Je třeba upozornit, že dlouhodobé užívání laxativ (zejména starší lidé nebo pacienti s mentální anorexií) vede k závislosti a snižuje výživu organismu.

Do této skupiny patří kromě zmíněných rostlin ještě například krušina olšová (Frangula alnus) nebo reveň dlanitá (Rheum palmatum).

Podobným principem jako pektiny působí i velmi oblíbené Psyllium, je to osemení jitrocele indického (plantago psyllium). Jeho semena obsahují vlákninu, ve střevě nabobtnají a tlakem stěnu střevní stimulují vyprázdnění.

Komplexně působí zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea). Zlepšuje trávení, peristaltiku a vylučovací činnost žaludečního traktu. To je velmi užitečné vlastnosti při léčbě zácpy. Méně známá léčivá rostlina při zácpě je je červená řepa (Beta vulgaris). Obsahuje velké množství vlákniny, které podporuje vyprazdňování a pomáhá odstraňovat toxické látky ze střeva.

Průjem

Látky proti průjmu jsou nazývána obstipancia. Jedná se o střevní dezinficiencia, případně slizovité látky, při úplném vyprázdnění střev se nasazují léčivé rostliny s obsahem tříslovin (adstringencia). Obsažené látky působí na nervy na sliznici a tak snižují četnost nucení na stolici ovlivněním střevní peristaltiky (zvyšují i možnost resorpce) nebo pomáhá obsažený tanin, který působí nejen proti průjmu, ale také protizánětlivě. Zmíněné slizy působí podpůrně, tím že pokrývají střevní sliznici, zmenšují dráždění příznivě ovlivňují průjem. Při průjmech rovněž pozitivně působí obsažené rostlinné kyseliny (absorpčně, svíravě, antisepticky).

Do této skupiny patří: mrkev obecná (Daucus vesca), jahodník obecný (Fragaria vesca), ořešák královský (Juglans regia), ostružiník křovitý (Rubus fruticosus), šalvěj lékařská (Salvia officinalis) nebo brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus).

Také pomáhají léčivé rostliny, které zpomalují činnost střev, mají antiseptické (lidově dezinfekční) účinky, a navíc by měly zabránit vstřebání škodlivých látek.  Z nich je možno jmenovat sušený plod brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus), anýz vonný nebo květ červeného jetele (Trifolium pratense). Pomoci může i ostružiník maliník (Rubus idaeus) a ostružiník křovitý (Rubus fruticosus). Nikoliv ovšem jejich plody, ale listy.

Odvar z nich pomáhá při střevních katarech a kolikách. navíc podporuje vylučování žluči a zlepšuje trávení. Navíc je velmi šetrný a listy obou bylinek se objevují i v dětských čajových směsích.

Žlučníkové potíže

  Velmi častý problém také představují žlučníkové potíže, obvykle způsobené něčím, o čem pacient dobře ví, že mu “nedělá dobře na žlučník”, ale stejně neodolá. V případě akutního žlučníkového záchvatu se ovšem nic nepodává a je třeba co nejdříve zavolat lékaře. V případě mírnějších potíží. I zde mohou být pomocníkem bylinné čaje, složené z řepíku, zeměžluči, čekanky, hořce a dalších bylinek.  Výtažky z těchto léčivých rostlin můžeme najít i v různých přírodních přípravcích.  U všech čajových směsí a doplňků stravy určených na podporu léčby potíží žlučníku a žlučových cest je třeba dbát na to, že se nesmějí pít při akutním zánětu žlučníku, neprůchodnosti žlučových cest a neprůchodnosti střev. Samozřejmostí je přísná dieta po výskytu žlučníkových potíží.

Činnost žlučníku podporuje čaj z řepíku lékařského (Agrimonia eupatoria). Při nízké tvorbě žluči a při žlučníkových potížích pomáhá jablečník obecný (Marrubium vulgare). Vylučování žluči a trávení podporuje oman pravý (Inula helenium). Andělika lékařská (Archangelica officinalis) také podporuje tvorbu a vylučování žluči, stejně jako čekanka obecná (Cichorium intybus), černucha setá (Nigella sativa), dobromysl obecná (Origanum vulgare), Hořec žlutý (Gentiana lutea) a samozřejmě velmi osvědčená zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea).

Na závěr

I přesto, že se jedná o dostupné rostliny, rád bych pro úplnost na závěr upozornil, že při jejich je třeba dodržet doporučené dávkování a pacient nesmí být náhodou přecitlivělý na některou z obsažených látek. Také obecně platí, že užívání těchto rostlin nesmí být v rozporu s pacientovým zdravotním stavem a užívanými léky. V případě vážnějšího stavu nebo pochybnosti je třeba se nejprve poradit s lékařem nebo aspoň v lékárně či v například také v naší lékařské poradně.