Nadváha a doba covidová

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Celosvětové studie varují před velkým nárůstem nadváhy a obezity u dospělých i dětí. Od roku 1980 se statistická data zdvojnásobila. Nejprve se jevilo, že se problém nadváhy týká hlavně vyspělých zemí, ale jak čísla ukázala, již i zemí rozvojových.

V naší zemi je tento trend také hodně varující. Pokud v tuto chvíli vyloučím poruchy endokrinní, geneticky podmíněné či různé syndromy, při nichž je obezita příznakem nemoci, pak se v nárůstu statistických čísel obezity nejvíc uplatňují fakta:

  • nesprávné stravovací návyky
  • psychologické faktory (útěk do jídla při stresu)
  • nízká pohybová aktivita

Rizikový faktor

Nadváha je významným rizikovým faktorem širokého spektra nemocí, lze jmenovat – diabetes mellitus druhého typu, kardiovaskulární choroby, velkou vahou zatěžované klouby, propadání klenby nožní, zhoršení křečových žil a – u stresovaného člověka zhorší narůstající váha i jeho psychickou pohodu. V době covidové jsme často slyšeli z úst odborníků, že nadváha byla rizikovým faktorem v průběhu této nemoci.

Pomůcky

Lékaři se snaží řešit podstatu metabolického problému a výrobci uvádějí na trh řadu prostředků, které proklamují úbytek váhy. Jistě to je dobré, jsou to „berličky“ a je jasné, že se jimi řeší jen následek. Například se poslední studie zaměřily na zjištění, že obézní lidé mají nízkou hladinu hormonu lásky, oxytocinu, a tak se zrodila myšlenka, že se jim může podávat tento hormon, aby se zvýšila jeho hladina a snížil se pocit hladu, a tak nadváhu ovlivnit.

Myslím si, že je to jen iluze, nechci tím však snížit důležitost tohoto výzkumu. Žel, jo-jo efekt funguje spolehlivě a historie ukazuje ´marnost nad marnost´. Především platí – co do těla nepřijde, nemůže se ukládat a časem tvořit depozita. A pokud si člověk nevyřeší ty faktory, stresové situace, vzájemné vztahy, které se podílejí ve svých důsledcích na rozvoji obezity, ke zlepšení nedojde, a berličky se navíc prodraží.

Proč se uvedený hormon nazývá hormonem lásky? Protože se jeho hladina zvyšuje při všech projevech lásky, při mazlení, při pocitu, že máte někoho rádi. V tom důsledku zvýšená hladina hormonu podpoří pozitivní procesy v těle. Zdraví. A tam, kde láska není, není ani hormon, a je nadváha.

Co s tím? Poradno, raď! Naordinuj prosím kilo lásky denně.

Kdyby to šlo, e-shop by se otřásal v základech. Nemusely by se nabízet produkty na snižování váhy, vědci by se mohli věnovat jiným výzkumům. A bylo by lépe.

Závěrečné zamyšlení

Je jasné, že každý člověk, kterého se tato problematika týká, si má projít svůj život, najít v něm kritické momenty, jež zná jedině on. Má si vytvořit vlastní program, jak ty faktory odstraní. A bylo by ideální, kdyby se to dělo v celé jeho rodině. Proces změny programu ve vlastní hlavě se nepochybně týká celé rodiny. A je také podstatné posílit duchovní rovinu, protože v dnešní době sekulárního myšlení je to hodně složité, a celosvětové statistiky, ostatně i ´doba covidová´, to na nás zřetelně křičí.

MUDr. P. Šácha

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.