Nabijte houby vitaminem D: sušte je na slunci

cm zampiony

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Houbařská sezóna začala. Přinášíme proto překlad článku z Huffington Post na velmi zajímavé téma: jak si na zimu připravit zásobu (veganského) vitamínu D sušením hub na slunci.

Vitamin D je nezbytný a základní vitamín, který posiluje imunitní systém a hraje zásadní roli v lidském metabolismu. Věděli jste, že chutné houby jsou jedním ze zdrojů vitaminu D a že můžete přirozeně znásobit množství tohoto vitamínu tím, že vystavíte houby na slunci?

Jako lidstvo jsme se vyvinuli při větším množství slunečního záření než dnes. Lidské tělo si umí vyrobit vitamin D, když na kožní buňky dopadá sluneční světlo. Mnoho lidí žijících na severní polokouli ale trpí nižší úrovní vitamínu D v průběhu podzimu, zimy a jara. Naštěstí si můžete vytvořit svou vlastní zásobu hub obohacených vitaminem D tím, že je prostě vystavíte slunečnímu světlu. Můžete použít šitake, maitake, žampiony a řadu jiných druhů. Vysoké hladiny vitaminu D vytvořené v houbách v nich vydrží déle než rok. Kupodivu i plátky sušených hub, včetně těch co jste nasbírali minulý rok, lze obohatit vitamínem D, pokud je umístíte venku na slunci. V létě, od června do září, je pro lidi žijící na severní polokouli nejlepší sezóna, aby si vyrobili houby obohacené vitaminem D!

Mnozí lékaři označují nízkou hladinu vitamínu D jako vážný zdravotní problém. V extrémních případech může nedostatek vitamínu D vyvolat nemoci jako křivice. Bez přiměřeného množství vitaminu D může být váš imunitní systém postižený. Prosím, poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat tak velké dávky (1 IU je rovna 40 mikrogramů).

Nové doporučení z Institutu medicíny (pobočka americké Národní akademie věd) zní: zvýšit dávku na 600 IU denně pro lidi do 70 let a 800 IU pro ty starší 70 let. Mnozí léčitelé a lékaři doporučují nejméně 1000 IU / den. Zpráva v časopise „Journal of Clinical Endocrynology&Metabolism“ shrnuje výsledky osmi klinických studií a ukazuje, že starší lidé, kteří užívali 1000 IU vitaminu D, v kombinaci s 1000 mg vápníku po dobu tří let, měli o 7 procent sníženou úmrtnost (Rejnmark , 2012).

Běžné komerční zdroje vitaminu pocházejí z ovčí vlny (lanolinu), vepřové kůže a některých ryb (makrely, sardinky, ančovičky, sledě, pstruh, losos). Houby a kůže živočichů vytvářejí vitamin D, když jsou vystaveny slunečnímu svitu. Houby jsou bohaté na provitamin D (ergosterol), který ultrafiolové záření mění na vitamín D2. Kůže savců obsahuje cholekalciferol, který UV záření mění na vitamin D3.

Co je lepší – vitamin D3 nebo D2? Časopis The New England Journal of Medicine zevřejnil článek o metabolismu vitaminu D2 a D3. Jednou z výhod vitaminu D3 je jeho setrvání v krevním řečišti i několik týdnů po požití. Nicméně lidé, kteří užívají vitamín D2 několikrát týdně, nepozorují žádnou významnou výhodu v užívání jedné nebo druhé formy.

Navíc jíst houby obohacené o vitamin D2 poskytuje řadu dalších zdravotních přínosů. Houby obsahují mnoho užitečných látek, včetně beta-glukanů pro zvýšení imunity a antimikrobiálních látek.

Výroba vitaminu D3 z ovcí nebo vepřových kůží je sice možná, ale spíše hrůzná a technicky obtížná. Konzumace vitamínu D3 z ryb zase není volba pro vegetariány. Vitamin D z hub není jen dobrou volbou pro vegetariány, ale můžete si jej připravit sami tím, že vystavíte houby na letním slunci. Houby pěstované v interiéru mají velmi málo vitaminu D, ale mají velký potenciál pro jeho tvorbu.

Zde je jednoduchý experiment, který jsme jednoho letního odpoledne udělali v Kamilche Point ve státě Washington. Porovnali jsme několik forem ekologicky pěstovaných hub shiitake. Všechny začínaly na hladině vitaminu D 100 IU/100 gramů. První byly pěstovány a sušeny doma. Druhé byly sušeny venku na slunci s lupeny dolů. Třetí byly sušeny venku na slunci s lupeny směrem nahoru. Nejvíce vitaminu D bylo nalezeno v shiitake sušeném lupeny nahoru, které bylo vystaveno slunečnímu záření po dobu dvou dní, šest hodin denně. Hladina vitaminu D u těchto hub vzrostla ze 100 IU/100 gramů na téměř 46.000 IU/100 gramů. Jejich třeně však produkovaly velmi málo vitaminu D, jen asi 900 IU. Pozoruhodné je, že hladina vitaminu D třetí den klesla, pravděpodobně v důsledku dlouhodobé vystavení UV záření.

Nejzajímavější pro mě je, že když jsme testovali naše houby téměř rok po vystavení na slunce, zachovaly si významné množství vitaminu D2. Mám podezření, že hodnoty jsou zpočátku mnohem vyšší a postupně klesají v čase, v souladu se zprávami jiných výzkumníků. To znamená, že můžete zachytit vitamin D v houbách a mít připravený zdroj tohoto důležitého vitamínu – a chutné houby – od podzimu do jara.

Zdroj: www.huffingtonpost.com/paul-stamets/mushrooms-vitamin-d_b_1635941.html