Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Mužská menopauza - opravdu existuje

05.05.2015
Andropauza
O ženské menopauze bylo napsáno nespočetně článků. O jejím mužském protějšku - andropauze již podstatně méně. Pokud se o tom ve společnosti zmíníte, řada pánů to bude možná považovat za vtip. Ale není tomu tak. Andropauza existuje a je to odborný lékařský termín. Znamená nedostatek mužského pohlavního hormonu testosteronu, ke kterému dochází s přibývajícím věkem. Největší roli hraje testosteron v období dospívání chlapců v muže, kdy dochází k nárůstu svalové hmoty, růstu ochlupení, ovlivnění mutace hlasu a v neposlední řadě urychluje i sexuální dospívání.

Dlouhou dobu se zdánlivě nic neděje, ale zhruba v té době jakmile muž oslaví své abrahámoviny a tím dospěje do věku 50 let, začíná docházet k úbytku testosteronu a to začíná být pro pány v nejlepších letech nepříjemné.

 

Jak to mohou jejich manželky a přítelkyně poznat?

Muži v přechodu jsou méně odolní vůči psychickému stresu, jsou labilnější, mají větší sklon k tomu se urážet a jsou velmi citliví na informace, týkající se jejich věku a zdraví. Bývá někdy obtížné s nimi na toto téma mluvit. Ovšem, dámy, pozor! Zde může být andropauza zaměněna s krizí středního věku, kdy muži bilancují a hodnotí svůj život. To je pro jejich partnerky více nebezpečná záležitost, ale vychází to z psychiky a nejedná se o andropauzu, byť k tomu dochází v období úbytku testosteronu. Rozdíl mezi nimi je obvykle bohužel těžké rozeznat...

 

Dochází i k fyzicky viditelným změnám - je jich hned několik. První z nich je ztráta svalové hmoty. To má za následek pokles fyzické výkonnosti muže a častěji se opakující stavy, kdy je muž více a častěji unavený, než je okolí zvyklé. Druhý z nich je viditelné na první pohled - dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů a vznikají vysoké kouty až pleš. Pokožka vůbec rychleji stárne a dochází k jejímu zeslabení. Jako třetí příznak lze uvést výraznější ukládání tuku, hlavně v oblasti kolem břicha, dochází ke vzniku postavy jablko. K dalším zdravotním komplikacím doprovázejícím andropauzu patří srdeční a cévní potíže, zvyšuje se hrozba vzniku a rozvoje cukrovky či dochází k úbytku kostní hmoty. Ovšem co pány asi trápí nejvíc, je obava z poklesu sexuální výkonnosti (to se ale dá vykompenzovat větší spoluprací partnerky při stimulaci) a snížení zájmu o sex. Nicméně odborníci uvádějí, že tomu tak být nemusí. O co může poklesnout výkonnost, o to se zase naopak zvýrazní prožívání sexu.

 

Jaká je léčba andropauzy?

Ty nejvážnější případy řeší lékaři podáváním testosteronu, buď v injekční formě či v tobolkách. Před podáním ale musí lékař v každém případě ověřit hladinu testosteronu a jeho metabolitů u pacienta v krvi, aby zvážil, zda je nutno lék podávat. Novinkou je aplikace tzv. bio-identického hormonálního krému, který se tzv. vytváří na míru pacientovi. Nicméně je třeba vzít do úvahy, že léčba testosteronem může může mít nežádoucí účinky, kromě jiného zvyšuje riziko rakoviny. Proto jej mimo jiné nemohou užívat pacienti po rakovině prostaty či po zhoubném nádoru prsu.

 

Jak si lze pomoci bez syntetických testosteronových "léků" a přitom bezpěčnějším způsobem?

V prvé řadě je třeba změnit životosprávu. Měli by pravidelně cvičit a posilovat zádové a břišní svaly. Dále je nutné konzumovat stravu bohatou na bílkoviny. Je možné užívat i řadu přírodních přípravků, jako je maca, kotvičník či ženšen.

 

Maca podporuje duševní bdělost, vzrůstající energie, zlepšující se libido, působí proti depresím, proti úzkosti, zlepšuje tonus ochablého svalstva.

 

Kotvičník podle některých zdrojů u mužů zvyšuje hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, což by se mělo projevit významným vzrůstem sexuálního libida. Dalšími důsledky tohoto působení by u mužů mohlo být celkové snížení pocitu vnitřního neklidu a nárůst svalové hmoty.

 

Rovněž u ženšenu někteří uvádějí, že může pomoci, protože podporuje zvyšování hladiny testosteronu a podporou rozšiřování cév pomáhá zlepšovat erekci. Ženšen patří mezi adaptogeny, což znamená, že celkově zvyšuje odolnost organismu vůči stresu a fyzické námaze, což je v tomto případě rovněž také užitečné.

 

Všechny tři výše uvedené přírodní produkty na rozdíl od testosteronu riziko rakoviny naopak snižují.

 

Na zklidnění psychických problémů, které andropauzu doprovázejí, lez doporučit třezalku, meduňku, kozlík či chmel (ne v tekuté formě!). Na závěr je možné, že andropauza představuje problém, ale nikoliv neřešitelný a velmi dobře může pomoci i řada přírodních přípravků.


Související články:
Testosteron
Maca - potence, libido
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)


05.05.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

189,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS