Muňa Muňa (Minthostachys setosa)

caj2 e1615874258226

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rostlina s tímto zvukomalebným názvem je domovem v dalekých jihoamerických Andách (Peru, Bolívie, Venezuela, Argentina). Poprvé ji popsali španělští dobyvatelé, conquistadoři, v 17. století. V Andách roste ve vysokých nadmořských výškách na suchých místech. Je ale také zde známá pod dalšími názvy jako tipo, tipollo, peperina nebo poleo. Může dorůst výšky až dvou metrů. Má lehce ochmýřenou lodyhu a zelené listy elipsovitého tvaru. Její květy, umístěné na konci větviček, jsou malé a bílé. Kdybychom k rostlině mohli přičichnout, ucítili bychom typickou, výraznou vůni máty. Vzhledem je podobná oreganu.

Jako rostlinná droga se zpracovává celá nadzemní část rostliny.  K obsaženým přírodním látkám patří vápník, fosfor, mentol, terpen geraniol, flavonoidy, třísloviny, éterické oleje nebo pryskyřice.

Je velmi oblíbená v tradiční medicíně jihoamerických Indiánů. Ti ji používají jako přírodní obdobu antibiotik (působí antisepticky) a na podporu správné činnosti trávicího traktu a dýchacích cest. V prvním případě je používaná jako doplněk léčby žaludečních kolik nebo křečí, na podporu trávení či v případě průjmů. V druhém případě je oblíbená v případě nachlazení, chřipky, ke zmírnění kašle nebo obecně dýchacích potíží.  Další oblast, kde se používá, jsou menstruační problémy či potíže se zrakem. Zevně se používá k hojení ran, zástavě krvácení, při poštípání hmyzem či slunečních spáleninách. Díky obsahu éterických olejů se používá muňa muňa k aromatizaci potravin.

Připravuje se z ní osvěžující mentolový nálev, který můžeme popíjet studený i teplý. Má světle žlutou barvu. Může se ještě ochutit citronovou šťávou. Někteří doporučují kombinovat tuto léčivou rostlinu s její jihoamerickou příbuznou – Vilcacorou (Uňa de gato, Uncaria tomentosa, kočičí dráp). 

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že původní obyvatelé And používají i jako odpuzující prostředek proti škůdcům, kteří jim napadají úrodu. Zde hraje roli zřejmě silné typické mentolové aroma.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.