Mumio – dar hornin, nebo zetlelé jehličnany?

Mumio je záhadami zastřená černá lepkavá hmota, o které si vlastně ani nejsme jisti jejím původem. Je mumio darem skal a hornin, nebo jde o roky přetvářenou hmotu rostlinného, či živočišného původu?

Mumio je v místech jeho výskytu nazýváno též shilajit, tedy skalní pot. Setkat se můžeme i s překlady horský olej, nebo horská šťáva.

Mumio nacházíme v nadmořských výškách kolem 4.000 metrů. Vědecké autority se nejčastěji přiklánějí k rostlinnému původu, kde vlivem letitého mikrobiálního rozkladu vysokohorských lišejníků, borovic a smrků vznikl ve skalních puklinách neuvěřitelný klenot různorodých prospěšných látek. Hmota je vytlačována geologickými tlaky ze skal v domovině mumia, tedy v Rusku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Číně i Indii.

Zase ta moudrost zvířat

Na prospěšnost tohoto černého pokladu upozornili člověka opět zvířata, kdy olizování hmoty na skalách přispívalo k jejich zdraví. Pastevci a lovci divoké zvěře se rázem též dali do jeho konzumace, ale bylo potřeba mnoho dalších let, než se věhlas mumia dostal až k nám.

Co je na tom mumiu tak zázračného?

Mumio je pozoruhodný koncentrát minerálních látek a stopových prvků. Můžeme se ohánět obsahem vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, ale i železa, zinku, síry, selenu, manganu a molybdenu.

Super vstřebatelné minerály

Co však především vědci ve svých pozorování zdůrazňují, je forma navázání minerálních látek v mumio. Spořivého jedince přeci jasně napadne, že má-li nedostatek hořčíku a vápníku, tak přeci stačí semlít horninu na prášek a intenzivně užívat! Bohužel to není vůbec pravda. Semletá sebelepší hornina má podstatně nižší vstřebatelnost minerálních látek do našeho organizmu, nežli minerální látky a stopové prvky vázané v rostlinné, nebo živočišné formě. Tento fakt silně nahrává právě mumiu, které se může obsahem minerálních látek bez problému měřit s horninami, ale disponuje násobně vyšší vstřebatelností.

Mumio

Mumio – na regeneraci všeho druhu

Neopatrnost při práci s kuchyňským nožem je jen špičkou ledovce v potřebách regenerace našeho těla. Denně se obnovují sliznice v naší trávicí soustavě, denně se regeneruje životodárná výstelka našich dýchacích cest. Denně se musejí udržovat jemné cévy a obnovovat naše pokožka. Jak přírodně a bez chemie podporovat tento děj?

Huminové a fulvinové kyseliny

Huminové a fulvinové kyseliny jsou v mumiu dány mikrobiálním rozkladem. Vědci těmto kyselinám přisuzují antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Aminokyseliny

Další významnou skupinou obsahových látek mumia jsou přítomné aminokyseliny. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Z bílkovin vznikají nejen naše svaly, ale stejně tak i enzymy pro naše trávení, hormony pro regulaci těla i nervové přenašeče pro řízení celého těla.

Některé aminokyseliny si naše tělo neumí samo vytvořit, říkáme jim esenciální (tělem nevyrobitelné) a potřebujeme je přijímat stravou. A ano, je pravda, že mumio obsahuje 7 těchto tělem nevyrobitelných aminokyselin, které naše tělo ocení.

Účinky mumia na poli vědy?

Zdůrazňován je prospěšný účinek na hladinu cholesterolu, kdy u zkoumaných skupin uživatelů bylo zaznamenáno snížení hladiny cholesterolu i tuků. Dalším potvrzeným přínosem je působení na regeneraci organizmu při poranění, pro podporu hojení žaludku, střev i pokožky, ale i v případě mírné regenerace u osteoporózy. Výčet korunuje zmíněné antibakteriální působení (kdy obsažené huminové látky podporují prostředí nepříznivé pro bakterie) a široká paleta minerálních látek s bezkonkurenčním vstřebáváním.

Takže mumio na…

Z hlediska širokých antioxidačních, antibakteriálních, protizánětlivých a hojení podporujících účinků, bychom tak o mumiu měli tvrdit, že je na vše a pro všechny. Vhodný je v případech strádání našeho těla nedostatkem minerálních látek. A především v případě podpory hojení organizmu.

Máme se u mumia něčeho obávat

U mumia byly sledovány i případné nežádoucí účinky u dvouměsíčního užívání. Ani vyšší, nežli doporučené denní dávky, neměly žádné vedlejší nežádoucí účinky.

Jak dávkovat?

U dospělých se doporučuje užívat minimálně 250 mg mumia denně. Horní doporučenou hranicí u dospělého je 500 mg 2x denně. V případě dětí, je užívání doporučeno od 10 let výše. Vhodnou dávku vypočteme z doporučení 2 mg mumia na kg tělesné váhy a vypočtenou dávku mohou děti užívat 2x denně. Užíváme mimo jídla (30 min před jídlem, nebo 2 hodiny po jídle) pro efektivnější využití obsahových látek. Doporučeno je užívat 3-4 týdny a následně na 2-4 týdny, dne našich možností, užívání vysadit. Mumio je dobře rozpustné ve vodě.

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.