Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Můj příběh s baobabem

20.12.2016
Baobab
Kdysi v dávných dobách socializmu jsem si našel dopisovacího kamaráda prostřednictvím organizace Penfriends from all over the World. A ten kamarád byl z Malawi. V časech železné opony bylo zajímavé dozvídat se informace o tom, jak se žije jinde ve světě. Jeho rodina byla hodně početná, podmínky skromné, práce nebyla, žádal o pomoc. V tehdejších podmínkách jsme mu posílali malé balíčky s ošacením a různé drobnosti. To ovšem vyvolalo mezinárodní konflikt a můj dopisovací přítel dostal od státní správy Malawi zákaz se mnou komunikovat, protože jsme byli, jakožto socialistický stát, jejich tzv. třídním nepřítelem. To byly divné pocity. Měl přítelkyni v sousedním státě, a tak jsme našli cestu komunikace přes ni. Musel jsem psát dopisy a posílat balíčky do sousední země a jeho přítelkyně mu je pak převezla přes hranice… Chtěl se mi nějak odměnit, a tak mi poslal semínka baobabu a s nimi pár receptů, co všechno se dá z jeho mouky připravit k jídlu, jak to dělá jeho maminka.

Baobab

Baobab je velký strom, z jeho plodu tam melou mouku a pečou z ní bílý chléb, vaří kaše apod. Pokrmy z baobabu jsou tak velmi častou součástí jejich jídelníčku. Žel, semínka se mi nepodařilo oživit, nevzklíčila, ani jsem je (nebo plody) neokusil. Naše dopisování skončilo a od té doby o něm nic nevím.

 

Tato nostalgická vzpomínka se mi vybavila, když se v našem e-shopu objevily produkty obsahující prášek z baobabu: BIO Baobab prášek .

 

Superpotravina

Pro nás je ovoce baobabu superpotravina. Snažíme se jí obohatit náš jídelníček po vzoru domorodců, kteří se touto potravinou živí normálně, protože jsou přímo u zdroje. Kolega napsal o baobabu článek Baobab (Adansonia digitata), je vhodné si rozšířit obzor o tomto africkém stromu, čím je pro lidstvo prospěšný. Jsem rád, že se věnujeme superpotravinám, je to nový a žádoucí směr.

 

Výživové hodnoty baobabového prášku

Sto gramů baobabového prášku obsahuje 107 mg vitaminu C, 2188 mg draslíku (6 x více než např. v banánu), 0,66 mg mědi, 5,94 mg železa, 317 mg vápníku (což je více, než je ve sklenici mléka, a navíc neobsahuje laktózu), 148 mg hořčíku (a to je také hodně), 63 mg fosforu, 0,81 mg zinku, 33,8 g pektinu a celkem až 50 g vlákniny. Obsahuje také 2,1 g bílkovin a pouze 0,1 g tuku. To jsou dobrá čísla.

 

Jiné superpotraviny

Mezi další patří např. maca, moringa, aloe vera, chia semínka, konopná semínka, açaí berry, spirulina, chlorella, kustovnice čínská, karob, nopál, mladý ječmen, maqui… Mnohé z nich se již staly běžnou součástí nabídky prodejen se zdravou výživou a také našeho e-shopu.

 

Lákavá snídaně

Co byste řekli třeba na „snídaňovou směs mango – baobab“?

 

Obsahuje pohankovou krupici, vločky z bezlepkového a naklíčeného ovsa, dále mango, baobab, peruánskou lucumu a naklíčenou pohanku. Výrobce doporučuje 4 polévkové lžíce zalít teplým (do 40 °C) rostlinným či běžným mlékem či vodou. Zamíchat a čekat 2 minuty. Lze přidat plátky čerstvého ovoce (banán, jahody, jablko apod.). Dosladit sirupem z agáve či kokosovým cukrem. Směs lze přisypat do jiné, např. cereální kaše, a tak zvýšit její nutriční hodnotu, přidat do jogurtu apod.

 

Snížení glykemické odezvy

Výzkumné práce se zaměřily na možnosti podávat produkty z baobabu diabetikům. Baobab je stále více uznáván pro vysoký obsah živin a obsah polyfenolů. Polyfenoly jsou považovány za prospěšné pro jejich účinky pro snížení glykemické odezvy a pro zlepšení různých dalších metabolických parametrů. Obvykle dochází po požití potraviny s vysokým obsahem sacharidů ke zvýšení s následujícím poklesem hladiny cukru (glukózy) v krvi. Tento jev je znám jako glykemická odezva, a ta umožňuje sledovat vliv různých potravin porovnáním s glykemickou odezvou standardní potraviny - bílým chlebem nebo glukózou. Výsledná hodnota měření se nazývá glykemický index určité potraviny.

 

Předpokládá se, že baobab zlepšuje trávení škrobu, pozitivně působí na potenciál pro snížení glykemické odezvy, a přitom zvyšuje pocit sytosti.

 

Antioxidant a další přednosti

Baobab můžeme považovat za unikátní v synergii minerálů a antioxidantů a tento fakt dovoluje dodávat organizmu více energie, zlepšuje mu odolnost, zvyšuje fázi rekonvalescence po zátěži či cvičení a posiluje imunitní systém.

 

Jeho biologicky dostupný obsah vápníku dává baobabu velmi důležité možnosti zachovávat tělu dobrou pevnost a hustotu kostí a pomáhá držet pH rovnováhu krve. Ideální pH krve je 7,4, tedy mírně zásadité, a všechny faktory, které udržují optimální 7,4 pH krve, jsou důležité pro budování silného imunitního systému. Pokud je pH  odchýleno do kyselosti, automaticky se sníží schopnost těla vstřebávat minerály a další živiny, sníží se schopnost buněk k uvolnění energie a naruší se schopnost opravovat poškozené buňky. Kyselost také omezuje schopnost detoxikovat těžké kovy a poskytuje prostředí, které umožňuje existenci nádorovým buňkám.

 

ORAC (schopnost antioxidantů pohlcovat volné radikály) baobabu je 1400 na gram! Je to více než např. u borůvek, vitaminu C z pomeranče atd. Konzumace ovoce a zeleniny s vysokou hodnotou ORAC může pomoci zpomalit proces stárnutí jak v těle, tak v mozku. Jíst dostatek potravin s vysokou ORAC aktivitou, jakou poskytuje baobab, maqui, maliny či açaí, dává lepší šance snížit riziko vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob.Nedávný výzkum rovněž naznačuje, že snížená funkce mozku je mj. také v souvislosti s nízkou úrovní antioxidantů. Mám na mysli třeba Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. Proč tedy nezařadit do svého jídelníčku prášek z plodu baobabu, a tak si udržovat dobrou hladinu antioxidantů pomocí přírodní, na antioxidanty bohaté potraviny.

 

Celková nabídka produktů obsahujících baobab.


Související články:
Maqui - přeborník ORAC
Bylinná léčba a superpotraviny
Baobab (Adansonia digitata)
Kokosová voda


20.12.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

339,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS