Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


MUDr. Jan Cimický, CSc.: Ptačí chřipka nás nevyhubí

21.03.2006
Odborníci varují před zbytečnou panikou a strachem z nemoci. Podle odborníků je pouze otázkou času, kdy bude na území České republiky ohlášen nález úhynu ptáka, který podlehl ptačí chřipce. Zároveň se vytrvale v médiích objevují úvahy o možném vypuknutí rozsáhlé epidemie, které by podle katastrofických scénářů mohly podlehnout milióny osob. Není tedy divu, že se v české veřejnosti už začal projevovat strach z onemocnění ptačí chřipkou. Odborníci zvučných jmen a mezi nimi i známý psychiatr MUDr. Jan Cimický vyzývají všechny lidi, aby zbytečně nepropadali panice.

"Je nepochybné, že ptačí chřipka se dostane i k nám, protože sebepevnější závora jí v tom nezabrání. Bohužel Češi mají tendenci panice podléhat a nejsou daleko doby, kdy při ´zhoršení politické situace´ si lidé dělali doma zásoby cukru a mouky. Jedině správná reakce je využít mozkovou kůru a filtrovat informace a zprávy a podrobit je střízlivé úvaze. Třeba si opakovat: že zatím přece ptačí chřipka zabila na celém světě pár desítek osob, zatímco obyčejná chřipka, kterou lidé podceňují a přecházejí, stonásobně víc. A stejně tak třeba alkohol nebo havárie na silnicích!" uvedl Cimický.


Zbytečnou paniku vyvolávají lidé sami

Podle něj tedy není zatím důvod si myslet, že ptačí chřipka náš národ vyhubí a ani není potřeba se tak chovat. Lékař míní, že zbytečné obavy a následnou paniku lidé vyvolávají sami. Na to prý ale má vliv i příval informací, které zveřejňují některá média.


"Bohužel, lidská psychika reaguje často emotivně, z extrému do extrému. Potom není divu, že na jedné staně najdeme polohu zcela odmítavou a bagatelizující, na druhé straně spíše katastrofickou vizi. Ani jeden extrém není dobrý. Objektivita se totiž pohybuje v celém prostoru," vysvětlil psychiatr.


"Lidé, často masírovaní médii, a ještě víc, jsou-li od přírody sugestibilní, mají tendenci panikařit. Potom začínají hledat i sebeabsurdnější obranné mechanismy, jsou ochotni uvěřit i ´zaručeně´ správné terapii, ať je jakákoliv. A to je samozřejmě nesmysl. Každá opakovaná informace, která je zdánlivě nezáludná a nic podstatného neříká, na psychiku postupně vliv má," sdělil lékař.


Dodal, že právě vracení stejného tématu vytváří v podvědomí spoj. "Ten se může velice rychle mobilizovat a vytvářet další asociace, což pomáhá živné půdě pro zbytečnou paniku. A tak i v dobré víře opakované varování a rozvíjení stejného tématu může v krátkém čase vyústit v pavlovovskou poučku, kdy relativně malý podnět může vyvolat velice bouřlivou reakci!."


Citlivé jedince může postihnout úzkost

Jan Cimický zároveň upozornil, že lidé v souvislosti z rostoucích obav z ptačí chřipky na sobě mohou zpozorovat zvýšenou úzkost a nervozitu. Tyto stavy mohou především postihnout citlivější jedince. Lidé v takovém případě mají okamžitě vyhledat odbornou pomoc.


"Myslím, že je to jistě lepší, než aby se dál takový člověk psychicky týral a prožíval muka nejistoty, která sám nevytěsní. Někdy je skutečně třeba zásah psychoterapeuta, který ten negativní náboj odpodmiňuje, jindy dokonce psychiatra, který může zvážit nasazení léků tlumících napětí a úzkost. Kvalitních odborníků je v Česku dost a každému bez odkladu poskytnou péči," řekl Jan Cimický.


"I u osob zvýšeně citlivých, třeba neurotiků, dbajících na čistotu a kteří mají obsedantní rysy osobnosti, může obava z ptačí chřipky vést až k nenávisti vůči původcům, tedy nevinným ptákům. A může tu vzniknout i fobie z choroby. Staletá zkušenost ukazuje, že lidé snadno podléhají všelijakým pověrám a dohadům. Někdy je velice těžké je přesvědčit o opaku. I v našem století jsme svědky toho, že se lidé řídí spíš nějakou babskou radou než zdravým rozumem. Přesto opakuji: každý člověk by měl raději vyhledat odborníky a neřídit se radami pochybného původu," dodal.Celková nabídka přípravků na posílení imunity.


Související články:
Ptačí chřipka hrozba pro lid - ano či ne


21.03.2006
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

536,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS