Možnosti přírodních látek v prevenci Parkinsonovy choroby 

parkinsonova choroba

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Parkinsonova choroba je vážné a obávané onemocnění. Pacient v první řadě musí podstoupit léčbu předepsanou lékařem. Nicméně je dobré vědět, že jsou k dispozici některé přírodní látky, které mohou tvořit doplněk celkové léčby. Samozřejmě, je nutné brát do úvahy, že předepsané léky nenahradí a je také dobré jejich užívání oznámit předem ošetřujícímu lékaři, zda nemá námitek.

Látky obsažené v některých léčivých rostlinách mohou pozitivně působit při prevenci některých obávaných nemocí jako je Parkinsonova choroba.

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky mají na starost produkci dopaminu, látky, která zajišťuje přenos signálu mezi nervovými buňkami. Pokud ho není v mozku dostatečné množství, pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat své pohyby. Nejprve se objevuje třes rukou, poté se postupně zhoršená koordinace rozšiřuje na celé tělo pacienta. Dopamin lze nahradit, ale přesto dochází k častému zhoršení stavu, které se střídá s fázemi, kdy se pacient pohybuje téměř jako zdravý člověk. Pacient se často “zasekne” a nemůže se pohnout a stát se mu to může kdykoliv. Musí se prostě chvíli čekat, než pacient obtížně rozpohybuje. Nemoc je často doprovázena psychickými chorobami, jako je například deprese.

Příčiny vzniku Parkinsonovy choroby jsou nejasné a dosud nevysvětlené. Vědci uvažují o vlivu toxických látek, škodlivém působení pesticidů, změnách střevní mikroflóry, roli genetiky, velkém množství vápníku v mozku a dalších příčinách.

Kurkumin

Kurkumin se nachází v kořeni rostliny kurkumy dlouhé (Curcuma longa), jinak používané jako koření v asijské kuchyni. Je to odborně řečeno nenasycený polyfenolický keton. Je právě doporučován jako doplněk léčby neurodegenerativních onemocnění, kam patří právě Parkinsonova choroba (a také například Alzheimerova choroba). Přispívá k ochraně nervových buněk a důležité je také, že patří k antioxidantům, kteří chrání buňky našeho těla před oxidativním stresem. Rovněž nezanedbatelné je protizánětlivé působení a to, že kurkumin prochází přes hematoencefalickou bariéru do mozku. Ve studiích bylo konstatováno, že při u této nemoci projevuje vysokou terapeutickou aktivitu.

Vitamín D3 (ergokalciferol)

Vitamín D3 společně s parathyroidním hormonem (parathormonem), napomáhají regulovat vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Vědci v klinických studiích zjistili, že část mozku nejvíce postihovaná Parkinsonovou chorobou obsahuje vysoké množství receptorů vitamínu D. Z toho vyplývá možnost, že přísun vitamínu D může být důležitý pro pacienty s touto nemocí. Toby potvrzovala také studie, která potvrdila, že lidé s nižší hladinou vitamínu D3 mají třikrát větší pravděpodobnost, že onemocní touto nemocí.

Probiotika a prebiotika

Probiotikum je mikrobiální součást stravy, která má při konzumaci v dostatečném množství příznivé účinky na naše zdraví. Jedná se o ty bakterie, které jsou v reklamách označovány jako přátelské nebo jako živé kultury, protože se jedná o tělu prospěšné bakterie. Mezi nejznámější probiotické bakterie patří především ty z rodu Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus. Tyto bakterie chrání organismus před patogeny, které mají negativní vliv na lidský organismus.

Prebiotika jsou nestravitelné složky naší stravy, která slouží jako potrava pro probiotika a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu. Představují pro ně také zdroj energie. Štěpí je právě enzymy, které produkují probiotické bakterie.

A právě studie stále více potvrzují, že existuje vztah mezi mozkem, střevem a koloniemi buněk ve střevě, označovanými jako mikrobiom. Vědci zvažují možnost, že mikrobiom může ovlivnit vznik a rozvoj Parkinsonovy choroby. Odůvodněním může být, že Parkinsonova choroba ve skutečnosti začíná ve střevě, v důsledku jeho špatného zdravotnímu stavu.

Vitamin C (kyselina askorbová)

Další užitečnou látkou je vitamín C, který je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin (tyrosin se přesně řečeno nejprve mění na dopamin a z dopaminu na noradrenalin a pak teprve na adrenalin). Adrenalin je mediátor (neurotransmiter) přenášející signály při stresových reakcích (společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při těchto stavech – “útok” nebo “útěk”).

Zmíněný dopamin působí jako neuropřenašeč (neurotransmiter), který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno. jak již víme, se vznikem Parkinsonovy choroby.

Koenzym Q10

Tato význam pro řadu dějů v našem organismu – je vhodný pro užívání jako doplněk léčby při srdečním selhávání, infarktu myokardu, prevenci aterosklerózy či snižování hladiny cholesterolu obecně. Samotný koenzym Q10 je sloučenina, jejíž význam spočívá v tom, že přeměňuje energii, kterou získáváme z potravy do chemické energie označované zkratkou ATP (adenosintrifosfát). Organismus ho kromě vlastní produkce přijímá z potravy.

Jeho užívání má význam i při stárnutí, protože ve stáří hladina koenzymu Q10 klesá. V tomto období má význam i to, že je zmiňováno jeho pozitivní působení jako doplněk léčby u Parkinsonovy choroby, u neplodnosti mužů či při stárnutí kůže. Hraje také významnou roli při ochraně buněk před toxickými volnými radikály.

Gynostemma pentaphyllum (gynostema pětilistá)

Jedná se o vytrvalou bylinu původem z jihovýchodní Asie, kde je známa pod tradičním jménem jiaogulan. Z rostliny byla izolována řada bioaktivních látek; za hlavní účinné látky jsou považovány gypenosidy, triterpenické saponiny dammaranového typu. Současné studie potvrzují řadu farmakologických účinků gynostemy, perspektivní je především účinek antidiabetický, protinádorový a neuroprotektivní. Poslední zmíněný účinek má pozitivní vliv při léčbě Parkinsonovy choroby.

Cannabidiol

Cannabidiol (anglická zkratka CBD) je látka obsažená v rostlinách konopí. Je chemicky příbuzná tetrahydrocannabinolu (THC), ale nemá jeho psychoaktivní účinky, takže se nejedná o psychotropní látku a může se legálně vyskytovat v doplňcích stravy nebo přírodní kosmetice. Vědci zkoumají celou řadu jejich pozitivních účinků, a právě jeden z nich je ochrana nervových buněk. Výzkumy ukázaly, že chrání nervové buňky proti nedostatku kyslíku a také účinně tlumí psychotický symptom u nemocných s Parkinsonovou chorobou. Rovněž působí protizánětlivě a tlumí mimo jiné rozvoj cukrovky.

Mayten velkoplodý (Maytenus macrocarpa)

Tento strom patří do rodu Maytenus. Je rozšířen zejména v oblasti Jižní Ameriky, zejména v Kolumbii, Peru nebo Ekvádoru. Obyvatelé těchto zemí pro něj mají řadu názvů, nejvíce se uvádí název chuchuhuasi. Je to strom dorůstající až výšky třiceti metrů. Má velmi tvrdou, červenohnědou kůru. Oválné a hladké listy jsou dlouhé až třicet centimetrů. Jeho květy jsou bílé a malé. Jako rostlinná droga se zpracovává kůra stromu.

V jihoamerické tradiční medicíně se užívá při kloubních potížích (artróza, artritida, revma), na posílení imunity či při některých neurologických onemocněních (odborníci zvažují jeho využití jako doplněk léčby Parkinsonovy nemoci).

Rozmarýn lékařský

Jde o stálezelený keř, který volně roste především v oblasti Středomoří, zejména v suchých areálech poblíž mořského pobřeží, ale i v subhimálajských oblastech.

Z pohledu zdravotních účinků jsou nejdůležitějšími látkami karnosol, rosmanol, kyselina karnosolová, rozmarýnová a ursolová a cineol.

Kyselina karnosolová chrání nervové buňky části mozku zvané hippocampus před poškozením, které vede k buněčné smrti, a také aktivuje antioxidační enzym fáze 2, což je důležité při prevenci a zpomalení průběhu Alzheimerovy i Parkinsonovy choroby.

EGCG – Epigalokatechin galát (epigallocatechin gallate)

Jde o ester epigalokatechinu, přírodní látku, která se v nejvyšší koncentraci nachází v zeleném čaji. Pozitivní vliv byl rovněž prokázán u dalších neurodegenerativních nemocí, například Parkinsonovy choroby.

Konopné semínko

Konopné semínko pochází z tzv. technického konopí. Technické konopí je odrůda rostliny Cannabis L Sativa, pochází z Asie, kde byla odedávna důležitou součástí jídelníčku.

Z hlediska obsažených látek konopné semínko obsahuje nenasycené esenciální mastné kyseliny, tedy kyselinu gama linolenovou a kyselinu olejovou. Poměr mezi oběma nenasycenými mastnými kyselinami omega-3 alfa linolenová a omega-6 linolová kyselina je v semínku 1:3, což je poměr blízký poměru v našem organismu. Tyto dvě kyseliny jsou důležité pro správný vývoj a fungování mozku, reprodukční systémy a metabolismus.

Některé zdroje konopné semínko doporučují i pro pacienty trpící Parkinsonovou chorobou.

Matalafi

Po staletí se listy rostliny Psychotria insularum, na Samoe místně známé jako matalafi, používaly v tradiční medicíně k léčbě zánětů spojených s horečkou, bolestmi těla, otoky, elefantiázou a respiračními infekcemi.

Nová studie zjistila, že listy z rostliny, kterou lze nalézt prakticky na všech dvorcích po celé Samoe, by mohly být stejně účinné jako ibuprofen při snižování zánětu a mohly by být dokonce použity k léčbě nemocí, jako je Parkinsonova choroba.

Vitamin E (tokoferol)

Vitamin E, tokoferol, patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích.

Má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus. Vitamín E se používá jako doplněk léků pro léčení Parkinsonovy nemoci, ale vitamín sám o sobě tuto nemoc není schopen léčit.