Moučnivka, nepříjemné onemocnění ústní sliznice

dítě 2 e1591016491536

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Moučnivka (odborně ústní soor) patří mezi nemoci, které sice samy o sobě nejsou nebezpečné,  ale mohou znepříjemnit život. Postihují zejména novorozence,  ale mohou se vyskytovat také u dospělých. Moučnivka je kvasinková infekce způsobená kvasinkou rodu Candida.

V našem těle a v našich ústech neustále žije malé množství kvasinek, které jsou obvykle neškodné (obvykle žijí v rovnováze s ostatními mikroorganismy), ale když se přemnoží, můžou způsobovat některé nemoci, jako je právě moučnivka. Při ní dochází často k tvorbě aftů, jazyk má typický bílý povlak (odtud název moučnivka), z úst je cítit zápach (jeho původ je spíše ze žaludku), pacient má nepříjemnou chuť v ústech.

Při moučnivce  dochází k napadení ústní sliznice, která je červeně zabarvená, koutky úst jsou bolestivé a pacient pociťuje sucho v ústech. U novorozenců může dojít k získání nemocí při porodu. U dospělých hraje roli oslabená imunita, která vytváří příznivé prostředí pro vznik nemocí. Přispět k přemnožení kvasinek může také léčba antibiotiky, které kromě zničení těch správných bakterií, mohou také zlikvidovat ty nesprávné, známé jako tzv. “přátelské” bakterie. Na vzniku infekce se mohou spolupodílet i hormonální antikoncepce, nesprávná strava (hlavně ta, která je bohatá na jednoduché cukry) a stres.

Tradiční léčba je vytírání úst vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánové violeti (její kancerogenita již byla vyvrácena) nebo výtažku z grepových jader v kapkách.

Genciánovou violeť (přesně latinsky solutio methylrosanilinii chlorati) v koncentraci 0,5% zakoupíte v některých lékárnách, byť už ne ve všech, jak tomu bývalo dříve.

Zde je důležité připomenout, že pokud moučnivkou onemocní kojené dítě, měla by si matka potírat bradavky tímto slabým roztokem genciánové violeti (lidově známé jako “fialová vodička”). U malých dětí je vhodné podpořit imunitu podáváním probiotik odpovídajících jejich věku.

V případě dospělých pacientů se dají jako součást celkové léčby i jako prevence zmínit některé přírodní látky. Příznivě působí i pití čaje z lapacha, vzhledem k tomu, že podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cukru.  Je rovněž obecně doporučován při poševních výtocích. Podle přírodní medicíny pomáhá i pití čaje z vilcacory neboli kočičího drápu, který má, mimo jiné, i příznivé působení proti kvasinkám. Vhodné je i pití čaje z Chanca Piedra (Phyllanthus niruri, pryšec). Pozitivně působí také oregánový olej. Získává se z dobromysli obecné, která patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Sbírá se z ní nať. Jméno dobromysl je odvozené z řeckého origanon nebo origanos (oros = hora a ganos = lesk, ozdoba).  Z řeckého názvu pochází i označení oregánového oleje.

Tyto přípravky nejsou vhodné pro děti do 15 let (s výjimkou zmíněné genciánové violeti).

Komplikace

I tak zdánlivě nenápadná nemoc, jako je moučnivka, může vyústit v některých případech ve vážné komplikace. Nebezpečí hrozí u osob se sníženou imunitou, kdy se kvasinky z úst můžou roznést po celém těle, například do plic, jater, na srdeční chlopeň. Ve vyhroceném případě může v těle pacienta vzniknout tzv. kandidová sepse, která ho může ohrozit na životě.

Prevence u dospělých

U dospělých, kteří již moučnivkou trpěli nebo mají oslabenou imunitu, je možné podniknout preventivní kroky. Jednak posílit imunitní systém a také vyloučit ze stravy jednoduché cukry.

Nevhodnými potravinami je i bílé pečivo a potraviny obsahující kvasnice. Základem jídelníčku by měla být zelenina a ovoce. Je třeba si vybrat méně sladké ovoce (nevhodné jsou například banány, broskve, kompoty, džemy, slazené džusy), například jablka, kyselé hrušky, citrony nebo grepy. Ze zeleniny se kromě cibule a česneku doporučuje zelenina listová. Dále by pacient měl omezit pití kávy, černého čaje a množství soli v potravě. Bílé pečivo je třeba nahradit celozrnným a bílou rýži hnědou.