Mořská voda v péči o nosní sliznici

rýma e1578316218556

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Spreje s obsahem mořské vody jsou užitečnými pomocníky nejen při léčbě, ale i při prevenci rýmy. Při boji s rýmou se nejčastěji používají nosní kapky, které ovšem mají nevýhody. Krátkodobě je lze použít ke zmírnění příznaků rýmy, ale pokud se používají každý den, je možné je používat maximálně týden.

Klasické kapky nebo spreje tohoto druhu obsahují jako účinné látky označované jako sympatomimetika, které mírní nežádoucí otok, který zhoršuje dýchání nemocného. Při podání těchto léků dochází dočasně k jeho zmírnění a nemocnému se lépe dýchá.

Ovšem pokud je používáme delší dobu, dochází postupně k otoku nosní sliznice, která i přes aplikace nosních kapek nebo sprejů se sympatomimetiky, se stále zhoršuje. To vše si vyžaduje stále častější a silnější jejich aplikaci, aby nemocný mohl dobře dýchat. Není neobvyklé, že jsou i případy, kdy si člověk závislý na těchto lécích je stříká nebo kape i každou půlhodinu. Vytváří se tak návyk, kterého se pacient jen velmi obtížně zbavuje. Navíc může docházet k poruchám pohybu řasinek i poškození povrchu nosní sliznice.

Pokud ovšem dodržíme správně všechny instrukce uvedené výrobcem (nebo se poradíme v lékárně), mělo by být všechno v pořádku, samy o sobě tyto léky, pokud jsou správně používány, nejsou nebezpečné. Jak postupovat v léčbě, když není možné je užívat déle než týden?!

Možnou odpovědí je používání roztoků obsahujících mořskou vodu, které jsou určeny pro oplachování řasinkového epitelu v nose. Tento epitel je velmi citlivý na vyschnutí, proto je třeba ho pravidelně oplachovat mořskou vodou (roztok chloridu sodného). Tyto přípravky se vyskytují ve formě roztoků (například k výplachům nosu pomocí speciálních konviček) nebo sprejů.

Důležité je ovšem i zde odlišit, jaký druh roztoku mořské soli použijete.

Mohou být tři druhy: izotonický, hypotonický nebo hypertonický.

Izotonické roztok mořské soli

Tyto roztoky  mají stejnou koncentraci mořské soli jako buňky lidského těla. Proto je tělo vnímá jako své vlastní, jsou k nosní sliznici šetrné a “neštípou”. Tyto roztoky vytváří na povrchu nosní sliznice ochrannou vrstvu, čímž zabraňují jejímu vysoušení a podporují její samočistící schopnost. Mají i tu výhodu, že se dají užívat dlouhodobě. Působí i preventivně, protože jejich pravidelné používání snižuje riziko infekce horních cest dýchacích. Jsou vhodné pro pacienty trpící infekční a alergickou rýmou nebo pro ty, kdo pracují v klimatizovaných prostorech.

Hypertonické roztoky mořské soli

Tyto roztoky jsou určeny přímo ke krátkodobé léčbě ucpaného nosu. Působí tak proto, že vyšší koncentrace mořské soli, než je v buňkách lidského těla, vytáhne z nosní sliznice vodu. Roztok aplikovaný na povrch nosní sliznice odvádí vodu přirozeným mechanismem osmózy, což má za následek snížení otoku sliznice a zlepšení průchodnosti dýchacích cest. V případě otoku je výsledkem zmenšení otoku a lepší průchodnost nosu.  Jsou vhodné pro nemocné trpící infekční či alergickou rýmou a zánětem vedlejších nosních dutin. Mohou ale pomoci i jedincům trpícím chrápáním. Ovšem tento druh roztoků mořské soli se smí používat pouze krátkodobě. Pokud je totiž sliznice v nose už v pořádku mohly by naopak škodit tím, že by ji vysušovaly.

Hypotonické roztoky mořské soli

Hypotonický roztok obsahuje koncentraci mořské soli o hodnotách nižších než v buňkách lidského těla. Hypotonický roztok se používá k pravidelným oplachům a zvlhčení nosní sliznice jako prevence u pacientů se suchou sliznicí, která je náchylná k tvorbě strupů, při rýmě a infekci horních cest dýchacích či zánětu nosohltanu.

Další přísady

Někdy se v těchto přípravcích můžeme setkat i s další složkami. Mohou to být minerální prvky jako mangan nebo měď. Mořské vody s mědí působí příznivě na infekční rýmu, na alergickou rýmu zase přípravky obohacené o mangan.

Někdy se přidávají i rostlinné silice, jako je jsou eukalyptová nebo mátová.

Shrnutí závěrem

Dobré je si připomenout, protože se jedná o sůl mořskou, je přínos přípravků s ní mnohem rozmanitější. Mořská voda totiž obsahuje mnohé ionty a stopové prvky v podobném zastoupení, jako je tomu v našem krevním séru, např. vápník, jód, zinek, měď, železo, brom, hořčík a řadu dalších.

Jsou vhodné pro děti i dospělé. Nepůsobí žádnou závislost a pokud se týká izotonických roztoků, ty při dlouhodobém používání nemají žádné nežádoucí účinky (a jsou vhodné i pro těhotné a kojící)

Na závěr je dobré konstatovat, že roztoky mořské vody naopak zlepšují přirozené funkce nosní sliznice a pomáhají v léčbě širokého spektra obtíží.

 

Související články:

Sanorinismus

Rýma přijde raz dva

Chronická rýma