Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Morbus Bechtěrev

19.09.2007
U Bechtěrevovy nemoci jde o chronické zánětlivé onemocnění, které se lokalizuje do kloubů páteře a přilehlých měkkých tkání kolem páteře, ale k tomuto základnímu znaku nemoci se mohou přidávat i jiné potíže týkající se např. bolestí pat a úponu Achilovy šlachy, problémy oční, bolesti jednotlivých velkých kloubů, opakované infekce močových cest. Vše doprovázeno únavou, zvýšenými teplotami, nechutenstvím, poklesem váhy apod.

Nemoc patří do skupiny tzv. asociovaných artritid s HLA-B27, která se označuje názvem „séronegativní spondylartropatie“. (SpA) Především se zřetelem na vazbu s výše uvedeným antigenem HLA-B27 se objevuje imunopatogenetický mechanismus se zkříženou tolerancí proti bakteriálním antigenům. Je přítomna velká podobnost s revmatoidní artritidou. Slovo „séronegativní“ znamená, že se nevyskytují žádné charakteristické revmatické faktory. Označení spondylartropatie znamená, že jsou postiženy především klouby osového skeletu.


Takže Bechtěrevova nemoc je ankylózující spondylitida - zánětlivé systémové onemocnění osového skeletu, kloubů a někdy vnitřních orgánů. Postihuje především muže a nejvíce se vyskytuje mezi 15. - 30. rokem života. Onemocnění postihuje vedle kloubů, také meziobratlové ploténky a nejvíce úpony šlach a ligament. Klinicky jde o chronický progresivní průběh často sakroiliakálních kloubů.


Navíc se při SpA vyskytují mimokloubní projevy, mezi nimiž má zvláštní význam - uveitida (iritida), což je velmi silně spojeno s výskytem HLA-B27-antigenu. Onemocnění má velmi akutní průběh a výraznou tendenci k recidivám. V urogenitálním traktu se často projeví uretritida, u mužů navíc i prostatitida. Může se projevit také postižení srdce a plic.


HLA-B27- antigeny se vyskytují u 90 - 95 % pacientů. Lze konstatovat, že tento antigen hraje rozhodující roli v dispozici k nemoci. Často byla pozorována tzv. zkřížená imunitní reakce mezi enteropatogenními bakteriemi a HLA-B27. Za určitých okolností se může imunitní odpověď, která se původně vytvořila proti bakteriím, obrátit proti vlastním strukturám. Jsou známy důkazy, že molekula HLA-B27 představuje tělu nejen cizí, ale i vlastní peptidy, a tak se může stát, že HLA-B27 je jedinou molekulou I. třídy - přijme určitý - řekněme chybný peptid a předloží jej cytotoxické buňce T,CD8. Tak se může spustit imunitní odpověď odpovědná za kloubní onemocnění.


Další teorie spočívá v tom, že při antigenní prezentaci se nezúčastní pouze HLA-B27-antigen, nýbrž že vícečetné molekuly HLA-B se vytvářejí uvnitř buňky a mohou být samy jako antigenní materiál odpovědné za imunitní reakci a konečně přichází jednoduchá hypotéza vycházející z toho, že prostřednictvím molekuly HLA-B27 je poškozena bariéra ve střevní sliznici.


Léčba je vždy velmi individuální- uplatňují se prostředky s účinkem analgetickým, antipyretickým a přímým protizánětlivým působením v postižené tkáni. Kortikoidy jsou široce užívány pro své protizánětlivé a imunosupresivní působení. Vedlejší nežádoucí účinky kortikoidů jsou dostatečně známy.


Související články:
Ischias
Akupunktura překonává západní medicínu v řešení mírné bolesti zad
Bowen masáž - kouzelná moc doteku
Vyhřezlá ploténka - následek následku
Bechtěrevova nemoc – když tuhne páteř


19.09.2007
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

440,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS