Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Mnoho lidí trpí bolestmi kloubů

13.02.2019
Jak si zregenerovat kolenní klouby?

Jde o bolesti, které mívají malou intenzitu, ale může jít také o silné bolesti, provázející každý pohyb. A čím jste starší, tím je to horší.

Bolí kolena, kyčle, lokty, ale víte, že máte klouby i na lebce? Klouby jsou tam, kde se spojují dvě kosti. Kloub je tvořen kostí, chrupavkou, vazem, šlachou a svaly.

 

Příčina

Základní příčinou bolesti je zánět; může vzniknout na základě poranění, infekce, dlouhodobého přetěžování či z autoimunitní podstaty. Zánět kloubu se nazývá artritida, degenerace kloubu se označuje názvem artróza. První, na co každý člověk při oné bolesti pomyslí, je, aby si vzal silný lék s protizánětlivým účinkem, a tím si chce ulevit. Farmaceutický průmysl chrlí kombinované prostředky, které mají navíc účinek analgetický. Takové léky mají viditelný účinek a opravdu navodí úlevu od bolesti.

 

Ovšem každému je dnes jasné, že takové léky mohou mít i vedlejší účinky, které se při dlouhodobém užívání zvětšují a stávají se zatěžujícími pro žaludek, játra, ledviny a jiné vnitřní orgány. Navíc se bolest kloubů stejně zhoršuje, až se dostanete k rozhodování, zda si necháte kloub vyměnit za umělý. Dnešní medicína to dovede a tzv. endoprotézní průmysl jen kvete. Hlavní argument je ten, že podstata zánětu v těle stále pokračuje a že vaše tělo má podmínky pro trvání zánětu vytvořeny. Takže pokud se tato situace nezmění, pak se pouhé užívání prostředků s protizánětlivým účinkem jeví jako krátkozraké a naopak dává podklad pro rozvoj nemoci chronické.

 

Kroky ke zmírnění

Uveďme si některé kroky, které může každý udělat, aby situaci vhodnou pro záněty zmírnil.

 

a/ potraviny

Existují potraviny, které podporují zánět. Jsou to rafinované cukry a obiloviny a všechny potraviny s vysokým glykemickým indexem. Takové potraviny tvoří ve tkáních kyselost, a ta zánětu vyhovuje. Ostatní potraviny podporující zánět jsou maso a mléčné výrobky, které mohou obsahovat toxické chemikálie, jako jsou antibiotika, vakcíny a dezinfekční prostředky. Samostatnou kapitolou jsou fastfoody, dresinky, komerční saláty…

 

Naopak existují potraviny, které nepodporují zánět a mají nízký  glykemický index. U červeného masa jde o to, kde je zvíře chováno, jestli je na pastvině, nebo zda je ustájeno a slouží pouze jako urychlovaná „surovina“ na maso. Volně se pasoucí dobytek má v mase více vyrovnaný poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami, kdežto ustájená zvířata mají vyšší poměr omega-6 vůči omega-3 mastným kyselinám. A právě tento nepoměr vyhovuje zánětu. Takže kdo trpí zánětlivými stavy, měl by se takovému masu spíše vyhýbat.      

 

Jídelníček

by měl být bohatý na zeleninu, ryby a byliny, které mají známé léčivé účinky. Mezi ovoce a zeleninu s nízkým glykemickým indexem patří brukvovitá zelenina, bobule, citróny a limetky, pórek, šalotka, okurky, chřest ad. Dietní změna je tedy prvním krokem pro každého člověka, který má jakékoliv chronické, zánětlivé a degenerativní onemocnění. A je vždy jen a jen na něm, zda takovou změnu udělá. Se změnou jídelníčku souvisí i redukce váhy. Lékaři to často říkají, že? Musíte zhubnout, abyste tolik své klouby nezatěžovali. Mají pravdu a nepotřebuje to další komentář.

 

b/ tekutiny

Dalším krokem pro omezení zánětů je příjem tekutin - dostatečná hydratace. Pokud ledviny nemají odpovídající příjem tekutin, nemohou ani odplavovat zplodiny, a ty pak zůstávají uvnitř těla…

 

c/ spánek

Důležitý krok proti zánětu představuje dobrý spánek. Mozek všechno řídí a potřebuje si odpočinout, zbavit se psychických stresů = psychických toxinů. Dobrý spánek je vlastně také jistý druh detoxikace.

 

d/ pohyb

Významným krokem v protizánětlivé strategii je pohybová aktivita, lehká chůze, nejlépe Nordic Walking; klouby se potřebují promazávat, a to se neděje, když se kloub nehýbe. Slýchávám odpovědi typu: „Ale když mě to při pohybu bolí. Tak jak se mám hýbat?“ Dotyčný má pravdu, ale tím se nezmění fakt, že je pohyb potřeba. Může plavat, hýbat se pomalu, dělat si masáže, a jak jsem výše zmínil, Nordic Walking, jenž odlehčuje klouby, rozděluje si váhu těla na 4 body místo dvou… Pohybová aktivita souvisí i se správným dýcháním; když někdo hodně sedí, dýchá jen povrchově, mělce, a to zase prospívá zánětu…

 

e/ potravní doplňky

A konečně jsou k dispozici i potravinové doplňky, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, vitamin D, kolagen, hořčík a kurkumin.

 

Mnoho lidí trpí bolestmi kloubů a vysokým procentem si mohou tuto nepříjemnou situaci sami regulovat; nejlépe když popsané metody začnou praktikovat jako prevenci ještě v době, kdy potíže nemají.

 

Celková nabídka přípravků na klouby.


Související články:
Jak si zregenerovat kolenní klouby?
Revoluce v léčení kloubů?
Aby klouby fungovaly aneb jak působí přírodní látky z oblasti kloubní výživy


13.02.2019
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS