Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Mléčné produkty - správná volba?

27.12.2010
Mléčné produkty jsou velmi oblíbené. Reklamy nás dnes a denně vybízejí k časté konzumaci, pokud možno několikrát za den. Podle reklamy jde o produkty pro naše zdraví velmi prospěné. Také patříte k milovníkům mléčným výrobků? Vstáváte s jogurtem, svačíte jogurt, obědváte sýr a večeříte opět sýr a k tomu ještě doplňujete pitný režim mlékem?

Tak jak to vlastně je, jsou opravdu tak zdravé?


Jsou naše kosti po jejich časté konzumaci opravdu silné a pevné?
I když naše evropské tělo je od pradávna geneticky vybaveno mléčné produkty dobře trávit, přesto vědecké studie ukazují, že nárůst nádorů po zvýšené konzumaci kaseinu (což je hlavní složka mléčné bílkoviny) dramaticky stoupá. Studie Harvardské university potvrzují souvislost mezi rakovinou prostaty a rakovinou prsu zvýšenou konzumací mléčných výrobků. Nejčastější výskyt osteoporózy je např. v zemích s nejvyšší konzumací mléčných výrobků.Co to tedy pro nás znamená? Máme mléčné výrobky konzumovat? Potřebuje je naše tělo?
Tady se názory odborníků dalece rozcházejí. Pravda je, že mléko má živiny, které najdeme i v jiných potravinách. Z toho vyplývá, že mléko nepotřebujeme. Ale je pravda, že zdravé mléčné výrobky, které na rozdíl od mléka jsou lehce stravitelné, bychom jako zdroj kvalitní živočišné bílkoviny občas do jídelníčku zařadit měli.Které mléčné výrobky jsou ty správné?
Když bychom začali srovnávat mléčné výrobky, patrně by nejlépe vyšly bílé jogurty, kysané mléčné nápoje, tvaroh a sýry ze syrovátky. Díky bakteriím mléčného kvašení u těchto mléčných výrobků dochází k přeměně mléčného cukru na kyselinu mléčnou a tím se stávají tyto mléčné výrobky lehce stravitelné.Bakterie mléčného kvašení patří ke střevní mikroflóře, která se z venčí konzumací mléčných výrobků dostane do našeho střeva a vytěsňuje z něho škodlivé mikroorganismy. Proto 2 x do týdne bifidojogurt a jeden kefír je zdravá konzumace mléčných výrobků. K podpoření střevní mikroflóry je dobré konzumovat LAKTOBACILY v tabletách. Ty se starají o kvalitní imunitní systém a dokonce mají i protinádorové účinky.A jak jsou na tom tvrdé sýry?
Tvrdé sýry obsahují mnoho živočišných tuků a jsou většinou velmi slané. Právě u tvrdých sýrů se vyplatí sledovat jejich tučnost.Jak lze tučnost sýrů spočítat? Jaká je nejvyšší doporučitelná tučnost?

Tvarohové sýry: tuk v sušině x 0,3 (lučina 44 % x 0,3 = 13,2 g tuku na 100 g)
Poloměkké sýry: tuk v sušině x 0,4 (balkán, mozarella, tvarůžky)
Tvrdé sýry: tuk v sušině x 0,6 (ementál x 0,6 = 27 g tuku na 100 g sýra)

 


Tedy z toho vyplývá, že tvarohové sýry díky vysokému podílu vody mají např. stejný obsah tuku v sušině jako tvrdé sýry, ale ve skutečnosti jsou podstatně méně tučnější než sýry tvrdé, které obsahují pouze sušinu a tuk. Maximální tučnost sýrů by se měla pohybovat okolo 25 - 30 %. Maximální příjem tuku za den u dospělého člověka by měl být 60 - 80 g, z toho 1/3 nenasycených tuků. Tedy 100 g ementálu za den pokrývá doporučenou denní spotřebu tuků, tím již nezbývá prostor pro konzumaci masa, uzenin či másla.Věděli jste, že po sladkých a nízkotučných mléčných výrobcích se úžasně tloustne?
Jeden slazený jogurt obsahuje většinou asi 7 kostek cukru. A nízkotučné jogurty jsou zase plné škrobů. A škrob jak jistě víte, není nic jiného než jiná forma cukru.A jaký je závěr?
Určitě konzumujte mléčné výrobky i nadále, ale vybírejte si ty správné zástupce. Jejich síla není v kvantitě, ale v kvalitě.


Související články:
Nesnášenlivost mléčného cukru
Alergie na bílkovinu kravského mléka (k příčině a prevenci)
Syrovátka
Kasein
Výživový potenciál syrovátky
Leucin
Glutamin
Mýty a pověry o mléčném tuku a cholesterolu
Mléčné výrobky ANO či NE – aneb držte se hlasu svého těla


27.12.2010
autor: Mgr. Ivana Stenzlová
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS