Metličky neboli mikrovarixy – nepříjemný problém pro ženskou krásu

cm metlicky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Metličky neboli mikrovarixy jsou zdánlivě nenápadný problém, který ale představuje trápení pro řadu žen. Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Mohou se ale objevovat i na obličeji. Jsou to drobné žilky o průměru 1 – 1,5 mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. I když vlastně jde o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod.

Za výskyt metliček může až z 80 % genetická dispozice (výskyt v rodině a příbuzenstvu), ale jejich vznik i zhoršení může ovlivnit řada okolností, ke kterým patří nadváha, dlouhodobé sezení v práci, hormonální nerovnováha, hormonální antikoncepce a léky obsahující estrogeny užívané při klimakterických potížích, kouření či nedostatek pohybu. Pokud se tedy v rodině vyskytuje anamnéza křečových žil, je důležité onemocnění předcházet správným životním stylem. Rovněž ženám, u kterých je riziko vzniku onemocnění, není doporučeno užívat hormonální antikoncepci s estrogenem.

Pacientky s metličkami by se rovněž neměly vystavovat slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Tím dochází ke ztenčení, což usnadňuje rozšíření cévního průsvitu a pak jsou cévky výraznější. Jednoznačná prevence neexistuje, nicméně je dobré dodržovat výše uvedená pravidla správného životního stylu a životosprávy. Lidem s křečovými žilami prospívá jakýkoliv sport kromě jízdy na koni.

Metličky – odstranění

Než se lékař rozhodne, jak metličky odstranit, pacientka nejprve podstoupí důkladné vyšetření cévního systému – nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Lékař tak zjistí příčinu a může doporučit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami. Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a pomocí tzv. barvivového laseru. Jedná se o kosmetický zákrok, který je bohužel poměrně drahý a zdravotní pojišťovny ho nehradí.

Z přírodních přípravků se dá pro zmírnění potíží s metličkami použít Argital, maska ze zeleného jílu. Vhodné jsou rovněž lymfatické masáže či aroma-masáže. Někdy jsou doporučovány i směsi z léčivých rostlin (řebříček, sléz, pampeliška, majoránka, bazalka, máta). Ke zlepšení stavu mohou přispět i koupele v chladné vodě či nošení kompresních punčoch.

Jako doplněk léčby se dají používat i přírodní přípravky podporující zpevňování a lepší pružnost cévní stěny.