Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Metličky neboli mikrovarixy - nepříjemný problém pro ženskou krásu

15.08.2015
Metličky

Metličky neboli mikrovarixy jsou zdánlivě nenápadný problém, který ale představuje trápení pro řadu žen. Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Mohou se ale objevovat i na obličeji. Jsou to drobné žilky o průměru 1 – 1,5 mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. I když vlastně jde o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod.

Za výskyt metliček může až z 80 % genetická dispozice (výskyt v rodině a příbuzenstvu), ale jejich vznik i zhoršení může ovlivnit řada okolností, ke kterým patří nadváha, dlouhodobé sezení v práci, hormonální nerovnováha, hormonální antikoncepce a léky obsahující estrogeny užívané při klimakterických potížích, kouření či nedostatek pohybu. Pokud se tedy v rodině vyskytuje anamnéza křečových žil, je důležité onemocnění předcházet správným životním stylem. Rovněž ženám, u kterých je riziko vzniku onemocnění, není doporučeno užívat hormonální antikoncepci s estrogenem.

 

Pacientky s metličkami by se rovněž neměly vystavovat slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Tím dochází ke ztenčení, což usnadňuje rozšíření cévního průsvitu a pak jsou cévky výraznější. Jednoznačná prevence neexistuje, nicméně je dobré dodržovat výše uvedená pravidla správného životního stylu a životosprávy. Lidem s křečovými žilami prospívá jakýkoliv sport kromě jízdy na koni.

 

Metličky - odstranění

Než se lékař rozhodne, jak metličky odstranit, pacientka nejprve podstoupí důkladné vyšetření cévního systému - nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Lékař tak zjistí příčinu a může doporučit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami. Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a pomocí tzv. barvivového laseru. Jedná se o kosmetický zákrok, který je bohužel poměrně drahý a zdravotní pojišťovny ho nehradí.

 

Z přírodních přípravků se dá pro zmírnění potíží s metličkami použít Argital, maska ze zeleného jílu. Vhodné jsou rovněž lymfatické masáže či aromamasáže. Někdy jsou doporučovány i směsi z léčivých rostlin (řebříček, sléz, pampeliška, majoránka, bazalka, máta). Ke zlepšení stavu mohou přispět i koupele v chladné vodě či nošení kompresních punčoch.

 

Jako doplněk léčby se dají používat i přírodní přípravky podporující zpevňování a lepší pružnost cévní stěny.

 

Celkvá nabídka přípravků na žíly.


Související články:
Křečové žíly - varixy - periferní srdce - povídání o křečových žílách
Otoky nohou
Problémy žil dolních končetin
Zajímavá kazuistika nejen na léto


15.08.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS