Methionin a cystein – zachránci poškozených vlasů

Vlasy 1 e1597061163717

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vypadávající, poškozené či lámavé vlasy jsou noční můrou většiny žen (a v současnosti také stále více mužů).

Tyto jevy mohou mít celou řadu příčin: nedostatek železa, onemocnění štítné žlázy, stres, hormonální nerovnováhu nebo vedlejší účinky některých předepsaných léků.

V případě žen je nejčastějším důvodem hormonální nerovnováha, poměrně často se to projevuje porodu, kdy dochází k vyhledávání vlasů. To se však ve většině případů bez léčebných zásahů vrátí po určité době do normálu. Negativně může u žen působit i hormonální antikoncepce. Ta ovšem paradoxně může v některých případech přispět ke zlepšení stavu.

V případě mužů dochází často ke zhoršení díky lupénce nebo cukrovce. Objevuje se u nich tzv. androgenní alopecie. Při ní dochází k vypadávání vlasů na určitých místech hlavy. Vytváří se jim tak na hlavě prázdná místa bez vlasů. Zde hraje klíčovou roli velké množství mužského pohlavního hormonu, testosteronu, pak dochází ke vzniku tzv. androgenní alopecie, kdy vlasy vypadávají na určitém, ohraničeném místě na hlavě (ne jednotlivě).

Zajímavým pomocníkem proti vypadávání vlasů jsou příbuzné aminokyseliny methionin a cystein. Známá je hlavně první z nich, která se objevuje v řadě doplňků stravy. Rovněž na ní můžeme narazit ještě v některých lékárnách jako na farmaceutickou surovinu pro přípravu dělených prášků, předepisovaných kožními lékaři.

Povězme si tedy nejdříve něco o methioninu. Je to tzv. esenciální aminokyselina (naše tělo si ji neumí vytvořit, přijímáme ji proto v potravě). Můžeme ho objevit v řadě bílkovin, protože je jednou z dvaceti aminokyselin, které tyto bílkoviny tvoří.  Při jeho vzniku hraje důležitou roli vitamín B12 (cyanocobalamin). Methionin je výchozí aminokyselina, která zahajuje biosyntézu bílkovin, cysteinu, kreatinu a karnitinu.

Pokud bychom přičichli k tobolkám s methioninem, viděli bychom (u těch průhledných), že je to žlutý prášek s velmi typickým zápachem. To je dáno přítomností síry (odborně thiolová skupina). Methionin zmírňuje lámavost vlasů. V přírodní formě se vyskytuje například v obilovinách, ořeších, rybách, jogurtu nebo v mase.

Pomáhá také při regeneraci nehtů a pokožky. Zlepšuje také vstřebávání zinku, což je důležité, protože samotný zinek je důležitým prvkem v růstovém cyklu vlasů a folikuly (vlasové kořínky) jej potřebují, aby mohly vytvářet nové vlasy. Zcela jasně nebyl objasněn princip působení methioninu na vlasy, ale odborníci prozatím předpokládají, že strukturu vlasů tvoří bílkovina (keratin), bohatá na sirné aminokyseliny, methionin rovněž a v tom může být to spojení.

Methionin má i další využití. V organismu poskytuje tzv. methylovou skupinu pro vznik S-adenosylmethioninu. Tato sloučenina je nazývána též aktivní methionin a je z ní nakonec homocystein. Homocystein je běžnou součástí lidského metabolismu a rozloží se na užitečné nebo aspoň neškodné látky. Jeho zvýšená hladina však může signalizovat vznik zdravotních komplikací (například některých kardiovaskulárních chorob). proto se nedoporučuje užívat methionin dlouhodobě, může pak právě dojít ke zvýšené hladině homocysteinu v těle.

Mezi další využití methioninu jeho pozitivní role při redukci nadváhy jako “spalovač tuků”, dále pomáhá chránit játra před toxickými látkami, je to významný antioxidant (chrání organismus před vlivem volných radikálů)

Z methioninu se právě vytváří za přispění vitamínu B6 (pyridoxinu) druhá zmíněná aminokyselina, cystein. Cystein (také obsahuje síru) patří mezi neesenciální aminokyseliny (naše tělo si ho umí vytvořit, právě z methioninu). Po chemické stránce je cystein kyselina 2-amino-3merkaptopropanová a obsahuje síru.

Obě aminokyseliny dvě jsou významnými detoxikačními činidly a v podstatě i ochránci před zářením a chemickými vlivy. Cystein je doporučován rovněž ke zlepšení stavu nehtů a vlasů. Kuřákům je doporučován v kombinaci s vitamínem C. Rovněž se jako methionin podílí na tvorbě keratinu.

U cysteinu je důležité si ho nezaměňovat se sloučeninou s velmi podobným názvem, cystinem. Cystin je látka složená ze dvou molekul cysteinu a spojená chemickým útvarem nazývaným sulfidickým můstkem.