Měsíček lékařský: nejlepší ranhojič

cm mesicek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zářivé, sytě oranžové květy, příjemná vůně a neskutečné regenerační vlastnosti, to je měsíček lékařský, půvabná bylinka pocházející z jižní Evropy, která má v rámci našeho zdraví rozhodně co nabídnout!

Název “měsíček” pochází z latinského calendae neboli první den v měsíci, a zatímco u nás bylinka kvete pouze v horkém létě, ve Středomoří kvete celoročně. Je nenáročná, a proto si snadno najde místo v každé zahrádce. Pro sběr jsou nejlépe využitelné květy, případně samotné okvětní lístky, což je však velice náročné. Květy měsíčku sušíme zásadně v šeru nebo úplné tmě a na tmavém místě jej také skladujeme.

Jednička pro zažívání

Měsíčkový čaj je chuťově jemný a velice jemně a šetrně se stará o zažívací ústrojí. Má schopnost bojovat proti určitým typům bakterií, virů a také kvasinkám, které se napříč zažívacím ústrojím rády usazují. Uleví při zánětlivých onemocněních a výskytu vředů. Popíjení teplého měsíčkového čaje svědčí také hrdlu – tlumí bolest v krku a regeneruje sliznice. Navíc podporuje produkci potu, je tudíž dobrou volbou v případě nachlazení doprovázeného teplotami.

Ach, ty zuby!

Když bolí zuby nebo dásně, víme, co máme dělat. Jít k zubaři. Známé je také kloktání odvarem ze šalvěje nebo heřmánku (s ním opatrně, má tendence vysušovat sliznice) a také žvýkání hřebíčku nebo potírání postižených míst hřebíčkovým olejem. Také nálev z měsíčku dokáže od bolesti dásní a zubů ulevit, hojí drobné trhlinky v ústní dutině a desinfikuje.

Kožní všelék

Drobná poranění a podráždění kůže jsou u většiny z nás téměř na denním pořádku. Měsíček lékařský kůži jemně čistí, má ochranné antibiotické a antiseptické účinky. S čím si poradí?

  • Hojí jizvy, lehké popáleniny, lehké omrzliny, opruzeniny,
  • zatočí s některými typy ekzémů, lišeji, kožními záněty,
  • ošetří azknózní pleť, kůži postiženou plísňovým onemocněním, pokožku s bércovými vředy a křečovými žilami.

Jak měsíček zevně užívat? Ideální volbou je připravit si čerstvý nálev, do něj namočit bavlněný ručník či kapesník a opatrně přikládat na postižené místo. Rychlejší a neméně účinnou variantou jsou také měsíčkové masti. Věděli jste, že takovou mastičku si můžete snadno připravit i doma?

Na měsíčkovou mast budete potřebovat:

  • 2 hrsti měsíčku lékařského (nejlépe čerstvého)
  • 250 g vepřového sádla (nesoleného)

Sádlo rozpustíme na pánvi a přisypeme měsíček. Necháme jej krátce osmahnout (podobně jako děláme cibulku, pouze zesklovatět). Sundáme z plotny a necháme do druhého dne stát. Druhý den směs opět pozvolna rozehřejeme, procedíme a propasírujeme (pokud chcete v masti kousky měsíčku nechat, tento krok můžete vynechat) a naléváme do skleniček nebo kalíšků.

Mast skladujeme v chladnu a temnu, nejlépe tedy ve dveřích lednice.