Měsíček lékařský: nejlepší ranhojič

Zářivé, sytě oranžové květy, příjemná vůně a neskutečné regenerační vlastnosti, to je měsíček lékařský, půvabná bylinka pocházející z jižní Evropy, která má v rámci našeho zdraví rozhodně co nabídnout!

Název “měsíček” pochází z latinského calendae neboli první den v měsíci, a zatímco u nás bylinka kvete pouze v horkém létě, ve Středomoří kvete celoročně. Je nenáročná, a proto si snadno najde místo v každé zahrádce. Pro sběr jsou nejlépe využitelné květy, případně samotné okvětní lístky, což je však velice náročné. Květy měsíčku sušíme zásadně v šeru nebo úplné tmě a na tmavém místě jej také skladujeme.

Jednička pro zažívání

Měsíčkový čaj je chuťově jemný a velice jemně a šetrně se stará o zažívací ústrojí. Má schopnost bojovat proti určitým typům bakterií, virů a také kvasinkám, které se napříč zažívacím ústrojím rády usazují. Uleví při zánětlivých onemocněních a výskytu vředů. Popíjení teplého měsíčkového čaje svědčí také hrdlu – tlumí bolest v krku a regeneruje sliznice. Navíc podporuje produkci potu, je tudíž dobrou volbou v případě nachlazení doprovázeného teplotami.

Ach, ty zuby!

Když bolí zuby nebo dásně, víme, co máme dělat. Jít k zubaři. Známé je také kloktání odvarem ze šalvěje nebo heřmánku (s ním opatrně, má tendence vysušovat sliznice) a také žvýkání hřebíčku nebo potírání postižených míst hřebíčkovým olejem. Také nálev z měsíčku dokáže od bolesti dásní a zubů ulevit, hojí drobné trhlinky v ústní dutině a desinfikuje.

Kožní všelék

Drobná poranění a podráždění kůže jsou u většiny z nás téměř na denním pořádku. Měsíček lékařský kůži jemně čistí, má ochranné antibiotické a antiseptické účinky. S čím si poradí?

  • Hojí jizvy, lehké popáleniny, lehké omrzliny, opruzeniny,
  • zatočí s některými typy ekzémů, lišeji, kožními záněty,
  • ošetří azknózní pleť, kůži postiženou plísňovým onemocněním, pokožku s bércovými vředy a křečovými žilami.

Jak měsíček zevně užívat? Ideální volbou je připravit si čerstvý nálev, do něj namočit bavlněný ručník či kapesník a opatrně přikládat na postižené místo. Rychlejší a neméně účinnou variantou jsou také měsíčkové masti. Věděli jste, že takovou mastičku si můžete snadno připravit i doma?

Na měsíčkovou mast budete potřebovat:

  • 2 hrsti měsíčku lékařského (nejlépe čerstvého)
  • 250 g vepřového sádla (nesoleného)

Sádlo rozpustíme na pánvi a přisypeme měsíček. Necháme jej krátce osmahnout (podobně jako děláme cibulku, pouze zesklovatět). Sundáme z plotny a necháme do druhého dne stát. Druhý den směs opět pozvolna rozehřejeme, procedíme a propasírujeme (pokud chcete v masti kousky měsíčku nechat, tento krok můžete vynechat) a naléváme do skleniček nebo kalíšků.

Mast skladujeme v chladnu a temnu, nejlépe tedy ve dveřích lednice.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.