Mentální anorexie

cm vaha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Já chci být štíhlá. To je nejčastější důvod mentální anorexie, který je převážně dospívajícími a mladými ženami realizován hladověním.

Je to v podstatě onemocnění, protože osoba nezvládá kontrolu nad realitou, není kritická ke stavu, ve kterém se nachází. Mnoho mladých žen postižených touto poruchou usiluje, aby se staly „dokonalými“ v očích ostatních, hlavně rodičů, kteří na ně měli velmi vysoké požadavky a mnoho od nich očekávali. Jsou přehnaně kritické ke svému tělu. I když mají váhu normální, vidí se v zrcadle jako tlusté. Omezují příjem potravy a mění celý způsob stravování. Pocit hladu nebo přemáhání se střídá velmi často s neodolatelnými touhami se přejíst a potom si to vyčítají a mohou si samy vyvolat zvracení nebo si vezmou projímadla, aby se vyprázdnily. Pak hovoříme o bulimii.

Běžný člověk, který drží dietu, odmítá jídlo, přináší oběť, trpí, nevezme si lákavé jídlo, protože má cíl zhubnout. Kdežto dospívající anorektička bude trvat na tom, že nemá hlad, nepotřebuje jíst, a to, že nechce jíst, je „normální“. Je hubená, ale přesto je velmi aktivní, často cvičí mnoho hodin denně, sportuje, běhá apod. Jeví se jako velmi úspěšná a je často popisována jako „perfekcionalistka“.

Často se velmi brzy objevují doprovodné příznaky nemoci, jako je chlad končetin, zpomalený srdeční rytmus, zástava menstruace. Takovou osobu poznáme podle vyhublosti, chybějící tukové vrstvy. U dlouhotrvající anorexie dochází ke skutečné ztrátě chuti k jídlu jako výsledek těžkého nutričního deficitu. Již hovoříme o nemocném člověku, který sám situaci nezvládá, často je nutná hospitalizace s doprovodným citlivým psychoterapeutickým přístupem. Problém by měla řešit celá rodina.