Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Mentální anorexie - příznaky

09.04.2008

Mentální anorexie je úmyslné odmítání potravy, které může mít řadu příčin (více se můžete dočít v článku Anorexie - příčiny). Mnohé mámy netuší, že právě jejich dítě je postiženo touto nemocí. Dcera jim však připadá nadměrně štíhlá a dosáhla v poslední době další váhové redukce. Přitom stále mluví o tom, že je obézní, a navíc se - zdánlivě nelogicky - pořád plete v kuchyni nebo vymýšlí nové recepty. V tom případě je na místě nenápadně zbystřit!

V současné době je mentální anorexie nejen vážnou nemocí, ale i - což by nikdo nečekal - mezi dívkami módou! Předhánějí se v tom, která sní méně, a která je více vyhublá. Doma však o podobných „soutěžích“ mlčí, a stav se může zhoršovat. Mezi typické příznaky anorexie patří plachost a poněkud tajemné chování postiženého člověka. Jí rád o samotě, až ostatní od stolu odejdou, nebo naopak ještě dříve - pod záminkou toho, že za chvilku musí někam odejít. Dosti nepříjemná situace pro něj nastává, pokud je nucen stolovat s ostatními; pak se šťourá v jídle, „přemýšlí“, upřednostňuje miniporce (které nedojídá), a pokud takovému člověku někdo začne jídlo podbízet, může přejít až do agresivity.

 

Lidé postižení mentální anorexií bývají zimomřiví a milují horké nápoje, protože i tepelnou energii tělo přijímá s povděkem a touží po ní. S postupující nemocí pozbývají chuti k fyzickým aktivitám (již na ně nezbývá energie) a s obtížemi se duševně soustředí - vyhladovělý organismus jim vnucuje stále myšlenky, týkající se jen a pouze jídla (typu: kolik už jsem toho dnes snědla, kolik si ještě mohu dovolit, v kolik hodin to bude, za jak dlouho to bude, jak se vyhnu společné večeři... atd.) Ačkoliv se tyto osoby - nejčastěji dívky - vyhýbají příjmu potravy, velmi rády si prohlížejí obrázky jídel, nebo připravují rafinované pochoutky pro ostatní (většinou krásně zdobené), z nichž ovšem ani neochutnají (nebo ochutnají a zase sousto vyplivnou). Váží se i několikrát denně. Dívky trpící mentální anorexií ztrácejí menstruaci. Tělo mobilizuje svoje rezervy a je nuceno sáhnout i ke štěpení vlastních bílkovin - tzn. postižená dívka přichází nejen o svalovou hmotu, ale zmenšují se i vnitřní orgány. Přednostně ty, které nejsou pro život jedince bezprostředně nutné, tedy především orgány pohlavní. Menstruace, případně reprodukce, je přepychem, který si tělo nemůže dovolit.

 

Velmi smutným doprovodným znakem mentální anorexie je narušení vztahů - především k osobám nejbližším: k matce, otci, sourozencům. Ti všichni jsou potenciálními nepřáteli, kteří by mohli postiženou osobu nutit k jídlu, a často to dělají (sourozenci jsou nebezpeční tím, že „žalují“). Úplnou katastrofou jsou dobrosrdečné babičky, které mívají napečené buchty a jiné, vrcholně „nebezpečné“ věci. Anorektická dívka odmítá jezdit na rodinná setkání a oslavy, uchyluje se do ústraní a chová se nevrle až agresivně. Je náladová. Pokud tyto příznaky u svých blízkých pozorujete, v prvé řadě se pokuste si s nimi promluvit. Násilí ani tresty nic nezmůžou. Teprve klidným vysvětlením problému a jeho možných následků může postižený člověk pochopit, jak nebezpečnou činnost provádí. Je nutno nenásilně a opakovaně věc vysvětlovat – ale vyhnout se vnucování jídla, nadávkám, vyhrožování. V případě, že anorexií postižený člověk svoji situaci POCHOPÍ, je nastoupena cesta k nápravě. Upřímně řečeno – bývá však velmi dlouhá.

 

V tomto období by bylo pro tělo velmi prospěšné, kdyby dostalo vitamíny, minerály, případně stopové prvky ve formě potravních doplňků - u kterých je naděje, že je postižený přijme.


Související články:
Mentální anorexie
Anorexie - příčiny
Mentální anorexie – trvalé následky
Mentální anorexie u mužů
Co je mentální anorexie


09.04.2008
autor: RNDr. Jana Šmýdová
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

532,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS