Menstruační křeče

cm prsa

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dysmenorea je medicínský termín pro menstruační křeče, které jsou natolik závažné, že nepříjemně zasahují do běžného života ženy. Jedná se o časté gynekologické potíže, týkající se nejméně 50 procent menstruujících žen.

Primární dysmenorea – menstruační bolest, ke které dochází v případě neprokázaného základního onemocnění. Existuje teorie, že se během menstruace uvolňují prostaglandiny, jež mohou způsobit nadměrné kontrakce dělohy. Bolest je nejtěžší na začátku menstruace a trvá 12 až 72 hodin. Křeče probíhají ve vlnách a mohou se šířit do zad. Doprovodnými příznaky bývají nevolnost, zvracení, průjem, únava, bolesti hlavy a dušnost.

Sekundární dysmenorea je způsobena pánevním onemocněním, jako je endometrióza, myomy, pánevní infekce, předchozí operace… Tyto bolesti obvykle začínají před nástupem menstruačního cyklu a pokračují i po skončení menstruace. Další symptomy mohou být přítomné v závislosti na základním onemocnění.

Nejintenzivnější problémy se objevují v průběhu dospívání a obvykle klesají s věkem. Problémy zhoršuje sedavý životní styl a civilizační faktory. Dočasně se problémy snižují při používání hormonální antikoncepce (maskování problémů, odsunutí řešení na budoucnost) a po těhotenství.

Diagnóza
Gynekolog odebere kompletní anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Proběhne  zkoumání menstruačního kalendáře a sledování souvislostí včetně charakteristiky menstruace, sexuální a dietní historie. Vyšetřením břicha, pánve a konečníku může odhalit některé příčiny, odpovědné za bolest. Laboratorní vyšetření může zahrnovat těhotenský test, stěry, moč a krevní testy. Testování na pohlavně přenosné nemoci včetně kultury pro kapavku a chlamydie, HPV. Ultrazvuk pomáhá odhalit myom, endometriózu apod. nebo jiná břišní či pánevní onemocnění.

V preventivní terapii se uplatní dietní opatření, snížení příjmu tuků. V placebem kontrolované studii se ukazuje fakt, že strava spíše veganská snižuje popisované potíže, příznivě působí i doplnění vitaminu E, hořčíku a dalších prvků, dále snížení příjmu alkoholu a kofeinu, při nadváze i snížení váhy, zvýšení pohybové aktivity.  Pravidelné cvičení snižuje koncentraci estrogenů. Kuřačky mají podniknout odvykání kouření.

Teplo působící v oblasti podbřišku nebo magnetizovaná destička z magnetitu mohou být stejně účinné pro úlevu od bolesti jako ibuprofen. Může být prospěšná akupunktura a elektrická nervová stimulace. Akupunktura přináší úlevy od bolesti a snižuje potřebu analgetik. Dalším možným preventivním opatřením je užívání prostředků s obsahem fytoestrogenů. A nezapomeňme zvýšit množství omega 3 mastných kyselin, které mohou snižovat zánět.