Menstruace a premenstruační syndrom

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Krátce před menstruací trpí velká část žen bolestmi hlavy, extrémními změnami nálady, bolestmi ňader, únavou a podrážděností. Tyto potíže postihují nejvíce mladé ženy, dokud se jim menstruační cyklus neustálí. Příznaky se často zmírní také po narození prvního dítěte nebo při užívání antikoncepce.

Protože při menstruaci dochází ke ztrátě krve, je potřeba organismu doplnit důležité látky, zejména železo, vitaminy C a vitaminy B. Vynikajícím zdrojem železa jsou sušené meruňky, dýňová a slunečnicová semena, mandle a sušené pivovarské kvasnice, zvířecí vnitřnosti, melasa. Vitaminy C nalezneme v tradičním českém křenu, citronech, ovoci. Nedostatek vitaminu B se projevuje menstruačními křečemi, silným krvácením a pocitem napětí v prsou. Nejlepším zdrojem vitaminu B jsou kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny (také jáhly), luštěniny, a ořechy. Při menstruačních syndromech by ženy měly omezit sůl, cukr, kofein a alkohol.

Cvičení zase pomůže tělu uvolnit tekutiny vyvolávající nadýmání a citlivost prsů. Už ve staré Indii používali jednoduchý cvik: Žena si lehla na břicho, opřela se o zem čelem, vsunula si pěsti pod kyčle a zvedla nohy co nejvýše. Při pravidelném dýchání vydržela v této poloze asi půl minuty.

Léčivé bylinky pro zmírnění potíží se u nás používaly od nepaměti. Například kontryhel obecný, pily se čaje z heřmánku, maliníku, máty a kopřivy. Východní asijské i americké kultury ale znaly už před dávnými dobami mnohem účinnější byliny, ke kterým, díky moderní civilizaci, dnes máme přístup i my v Čechách.

Šišák bajkalský / Scutellaria baicalensis

Jak už podle názvu napovídá, roste v lesostepních oblastech Zabajkalí a Dálného východu. Už nejméně dva tisíce let je jeho používání k léčení součástí moudrosti východních národů, jak dokazuje zmínka v Shen Nongově kánonu léčivých rostlin, který je datován do období dynastie Han (25–220 po Kr.). Šišák má blahodárné účinky pro lidský spánek při depresích, stresu a úzkostech. Zároveň prospívá srdci, ledvinám, pomůže při čištění jater a při bolestech kloubů. Vypuzuje pot a žluč, snižuje cholesterol, uvolňuje křeče svalů a pomáhá zastavit vnitřní krvácení. Tradiční východní medicína užívá šišák k odstranění horkosti organizmu, tedy zejména proti různým zánětům v těle.

Maca / Lepidium

Maca je hlízovitá rostlina patřící do skupiny Brassicaceae. Kořen barvou připomíná bramborovou hlízu, ale je mnohem menší. Obsahuje mnoho vitamínů a prvků, zejména jód, zinek a fosfor. Roste ve výšce 4 až 5 tisíc metrů v dokonale čisté přírodě peruánských And. Ve velehorách tato hlízovitá rostlina připomínající malou bramboru, získává ze svého okolí jedinečnou kombinaci důležitých látek pro náš organizmus. Již od pradávna znali indiáni její blahodárné účinky na lidské zdraví. Zvyšuje sexuální potenci a prodlužuje život. Má ale i další zajímavé vlastnosti. Velmi příznivý vliv na činnost lidského mozku, používá se i pro léčení duševních nemocí, a co je velmi důležité, její používání je naprosto bezpečné a bez vedlejších účinků.

Andělika čínská / Archangelica chinensis

Andělika je bylinou z čeledi miříkovitých, byla známá i pod názvem Dong Quai. V Číně jí říkali odpradávna “ženský žen-šen“ a její blahodárný účinek na ženský organismus byl zdokumentován již 6. století př. n. l. Je dodnes nejčastěji předepisovaná léčivá rostlina v Číně. Hraje vyživující úlohu při udržování přirozené hormonální rovnováhy. Používají se kvalitní starší celé kořeny bez obsahu siricitanu. Hlavním nositelem vůně anděliky je ligustilid – kořen ho obsahuje až 5%. Ligustilid je prchavý, aromatický derivát kyseliny ftalové. Další charakteristické ftalidy anděliky jsou epoxyligustilid, butylftalid, angelicida butylidenftalid. Z terpenoidu obsahuje andělika – kadinen, karvakrol a cis-ocimen. Další důležité obsahové látky jsou kyselina ferulová, kyselina vanilová a kumariny – angelol G, angelikon a umbeliferon. Andělika obsahuje i proteoglykanové polysacharidy anděliky, u nichž se ukázal ochranný účinek na neurony a imunitu. Proto se doporučuje ji 2 dny před menstruaci vysadit.

V kombinaci s relaxačním účinkem na svaly je Andělika čínská nápomocna při takových zdravotních potížích, jako jsou například menstruační křeče, bolesti hlavy, záněty kloubů. Nejvíce ovlivňuje dělohu. Používá se i při regulaci krevního tlaku a bronchiálního astmatu, rozšiřuje krevní cévy a má podobný efekt na krevní systém jako vitamín E. Extrakt z kořene se využívá při nepravidelné, nedostatečné nebo naopak příliš silné menstruaci. Tím, že Andělika čínská pomáhá rovnováze ženských hormonů, ovlivňuje i velikost poprsí, podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, usnadňuje porod. Má uklidňující účinky, chrání před návaly horkosti a dalšími příznaky PMS a je účinná proti vysušení poševní sliznice. Proto se jí také říká „královna ženské medicíny“.

Patří mezi rostliny ovlivňující účinek a toxicitu Warfarinu. Neměli by ji proto užívat pacienti trpící poruchami srážlivosti krve a nemá se brát přimenstruaci. Užívá- li se andělika samostatně a ve zvýšeném množství, měla by se 2 dny před začátkem menstruace vysadit. V Andělice čínské obsažené fotokumariny mají zvýšenou citlivost na sluneční záření, což při nadměrném užívání a slunění může způsobit alergickou vyrážku.

Pupalka dvouletá / Oenothera biennis

Statná, žlutě kvetoucí, rostlina dorůstající za příhodných podmínek až do výše 2 m. Pochází z Dálného východu, druhy pupalky ale najdeme i v Severní Americe. Do Evropy tak možná přišla spolu s Kolumbovými mořeplavci roku 1614. V přírodě rostla na naplaveninách štěrku okolo řek. Obrovská produkce semínek této rostliny měla svůj účel, v písku se jich totiž uchytilo jen malé procento. Pupalka dvouletá byla využívána pro svůj v prvém roce dužnatý kořen jako zelenina a krmivo. Lidé však brzy přišli i na její vynikající léčivé účinky. Semena pupalky obsahují esenciální mastné kyseliny, zejména kyselinu olejovou, linoleovou, linolovou. Povzbuzují imunitu lidského organismu, odjakživa se používala pupalka na léčení tzv. ženských nemocí. Tyto kyseliny jsou pro novotvorbu buněčných stěn důležité. Jsou součástí fosfolipidu buněčných membrán a mají důležitou úlohu při transportu cholesterolu. Příznivě ovlivňují syntézu prostaglandinu, tedy látek s hormonálními vlastnostmi a vlivem na imunitu.

Při lisování semen za studena vzniká pupalkový olej. Pupalkový olej se používá pro kosmetické a léčebné účely, k hojení ran, při popáleninách, různých nemocech kůže a vnitřně při předmenstruačních bolestech, cévních chorobácha k celkovému posílení imunity a při onemocněních štítné žlázy. Jako jediný z panenských olejů má pozitivní vliv při roztroušené skleróze.

Len setý / Linum usitatissimum

Len je až 150 cm vysoká jednoletá bylina s bleděmodrými květy. Lněné semínko, bohatý zdroj léčivého oleje, se pěstuje již více než 7000 let. Jeho účinky pro lidské zdraví byly známy už ve starém Řecku, v oblibě měl toto semínko i Hippokrates, který je předepisoval při potížích se sliznicemi. Ze Středomoří se lněný olej vzhledem k oteplujícímu charakteru rozšířil i do našich zemí. Zahřívající vlastnosti lněného oleje udávají i ajurvédští lékaři. Dnes se len pěstuje téměř po celém světě. Lněné semeno se používá při výrobě různých potravin a slouží také k léčebným účelům.

Proč jsou lněné semínko a lněný olej tak léčivé? Obsahují esenciální mastné kyseliny (omega-3 mastné kyseliny a omega-6 mastné kyseliny), které účinkují v celém těle jako obrana buněčné membrány, zevní blanky, která je jakýmsi strážcem všech buněk; propouští do nich potřebné živiny a brání vstupu škodlivin. Tato funkce vysvětluje, proč může mít lněný olej tak dalekosáhlé léčivé účinky. Lněný olej je zcela unikátní potravinou. Naše prababičky ho s oblibou kupovaly na trzích, vždy jen tolik, co během krátké doby dokázaly spotřebovat. Dnes jej v naší průmyslové době nahradily trvanlivé oleje, které však nemají jeho unikátní vlastnosti. Je možno říci, že vzhledem k účinku v něm obsažených omega-3 mastných kyselin, může přídavek lněného oleje v jídle do značné míry vyrovnávat nepříznivé působení živočišných tuků s obsahem cholesterolu.

Ovlivňuje krevní tlak, reguluje hladinu lipoproteinu, kompenzuje škodlivé účinky jiných tuků, čistí cévy od tukových nánosů. Musí však být dostatečně kvalitní a měl by být konzumován pravidelně. Olej se užívá k léčení a prevenci srdečních chorob a ke zmírnění některých zánětlivých onemocnění, pomůže ale i s hormonálními problémy, jako je neplodnost, podporuje léčení menstruačních bolestí, bolestí při fibrocystóze prsu, při pásovém i běžném oparu, zlepšuje trávení, blahodárně působí na pokožku, má významné regenerační účinky. Proto ho používali již před mnoha tisíciletími jako vynikající olej na opalování. Pravidelné užívání lněného oleje zevně i vnitřně pomáhá léčit zánět žil a sliznic, otevřené bércové vředy. Staří Římané radili používat střídavě s olejem ze žraločích jater a omývat vodou s jablečným octem. Lněný olej snižuje vysoký tlak, posiluje imunitu, chrání organizmus před tvorbou zhoubných novotvarů, zvyšuje odolnost proti vzniku srdečně cévních onemocnění, je účinný při rozsáhlé arterioskleróze, ischemickém onemocnění srdce.

Složení: Mastné kyseliny: kyselina alfa-linolenová (cca 60%), kyselina linolová, kyselina olejová (cca 10%) a nasycené mastné kyseliny (cca 10%). Lněný olej obsahuje tokoferol 180 mg/100 g.

PMS

Studie k PMS se různí v tom, kolik žen se vlastně tento problém týká. Udává se, že 25 –50 % žen se trápí určitým stupněm PMS a 8 – 15 % trpí vážnými příznaky.  A v tomto případě, pro většinu žen, máme řešení. Pupalkový olej je svým účinkem na PMS naprosto unikátní. Celá řada klinických studií to potvrzuje a v mnoha zemích (např. Velká Británie) schválila pupalku jako prostředek na PMS. Kozlík lékařský a Šišák bajkalský mají sedativní účinek, jsou velká pomoc při nervovém napětí a podrážděnosti. Andělika čínská (dong quai) je v tradiční čínské medicíně používána při bolestivé menstruaci. Maca se používá při vyčerpanosti a únavě (psychické i fyzické). Lněný olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny a další cenné látky, které mají na organizmus harmonizující a adaptogenní účinky. Jestliže jakýkoliv problém trápí skoro polovinu žen a jsou možnosti, jak přírodní cestou pomoci většině z nich, považujeme za nutné, tuto alternativu nabídnout.