Melouny – pomáhají nebo škodí zdraví?

meloun e1632978213427

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Meloun vodní, latinsky Citrullus vulgaris patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny (nikoliv ovoce!). Přes řadu jeho přínosů pro naše zdraví díky obsaženým látkám hrozí při jeho konzumaci také některá nezanedbatelná rizika. O těch se ale zmíním v závěru článku, nyní se budu věnovat tomu, v čem může tato tykvovitá plodová zelenina prospět našemu zdraví.

Meloun, jehož jméno pochází z řeckého výrazu pro „sladké jablko“ patří do čeledi tykvovitých. Pěstuje se pro své kulovité velké plody se sladkou dužinou. Je velmi oblíbený, na celém světě můžeme najít mnoho druhů melounů různé barvy a tvaru. Melouny se dělí na dvě hlavní skupiny, a to vodní meloun (botanicky lubenice obecná, Citrullus lanatus) a cukrový meloun (botanicky meloun cukrový, Cucumis melo). Meloun cukrový se řadí do rodu Cucumis společně s okurkou setou (Cucumis sativus).

Vodní meloun

Ve zralé podobě má načervenalou vodnatou dužinu chráněnou zelenou kůrkou. Ovšem byly už také vypěstovány druhy s dužninou žlutou. V České republice je to nejznámější druh melounu. Obsahuje až 91 % vody. Tím se stal důležitým zdrojem tekutin pro oblasti, kde je nedostatek vody. Původem je z Afriky. Jedná se o nízkokalorickou potravinu, ovšem obsahující celou řadu důležitých přírodních látek. Z nich je možné zmínit kyselinu listovou (vitamín B9), další vitamíny ze skupiny B, lykopen, vitamin A, organické kyseliny (jablečná a citronová), fruktózu (ovocný cukr), vitamín C, vlákninu, glutathion, kolagen, železo, fosfor, selen, jód, zinek nebo vápník.

Vitamin A, lykopen, selen nebo vitamín C patří k antioxidantům, látkám, které chrání náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Fosfor a vápník jsou důležité pro dobrý stav našich kostí. Železo je důležité pro krvetvorbu. Vitamin A hraje důležitou roli pro náš zrak a kyselina listová je důležitá například pro správný vývoj orgánů dítěte v matčině těle. A tak by bylo možné pokračovat dále…

Cukrový meloun

Cukrový meloun je také anglicky nazýván honeydew (česky přibližně „medovice“). Jeho dužina, na rozdíl od vodního melounu, je charakteristicky žlutá. Rovněž se od něj liší chutí a barvou. I vzhled rostliny je jiný, má výrazně zakulacenější listy a menší plody. Tyto plody obsahují průměrně 6-8 % cukru (převážně sacharózy). Povrch plodu má korkovitě síťovaný vzor s hrbolky připomínající bradavice, ale může být také zcela hladký.

Velmi užitečný je vysoký obsah vody v melounu. Díky tomu melouny působí silně močopudně (diureticky), což je užitečné například při ledvinových onemocněních, kdy je třeba zvýšit vylučování moči. To může pomoci také pacientům s ledvinovými kameny. Vysoký obsah vody také pomáhá stabilizovat poměr vody a soli v organismu. 

Obsažená vláknina představuje zdroj energie a je také tzv. prebiotikem čili zdrojem potravy pro střevní mikroflóru (na jejím stavu záleží dobré fungování trávicího a imunitního systému). Mírně pomáhá i při zácpě.

Glutathion patří k nejsilnějším antioxidantům. Také se se uplatňuje se při syntéze a opravě nukleových kyselin v organismu, při vzniku bílkovin, prostaglandinů, transportu aminokyselin, odstraňování toxinů a karcinogenů, správné funkci imunitního systému, prevenci buněk před oxidačním stresem a při aktivaci řady enzymů v organismu.

Kolagen je zodpovědný za pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. Pravidelná konzumace melounu pomáhá udržovat pokožku vláčnou a hydratovanou.

A zmíněná rizika?

Bohužel dužina melounů může být kontaminována viry baktériemi (Salmonela, Listerie nebo Enterobakterie, původci žloutenky A atd.). Nahrává tomu vysoký obsah vody, obsah cukru nebo skladování při vysokých teplotách. K jejich kontaminaci může dojít nejen při skladování, ale také při sklizni či při jejich zpracování v kuchyni (kontaminovaná voda, kontakt se znečištěnou zemí při skladování, přeprava, balení či krájení v kuchyni).

Na závěr je dobré připomenout, že také platí: při velké konzumaci melounu bychom neměli pít vychlazené nápoje a kombinovat jeho konzumaci s mléčnými výrobky.