Meduňka

Teplomilka asimetrická, tedy asi metr vysoká, asi metr široká. Mohutný trs ale nenecháváme vyrůstat až tak moc a zavčas, tedy před květem, za sucha a v levé, tedy sociální, poledne, požneme. V pravé poledne ne, protože to je western s perfektní muzikou (Buď pořád se mnou, lásko sladká, ten slib ti nevrátím. Až prach se zvedne po šarvátkách, mé bude tvým…), a my jsme rozloženi spíše na východě. Tedy přesněji – … se teprve rozkládáme… většinou… i když podle obecné odorizace soudě, vnímáno spíše na záchodě. Neberte si to osobně, ale u nás to smrdí korunou už od státního rozpočtu v neskutečných deficitech, natož v domácích účtech plebejců. Ne tak ale meduňka, která voní natolik příjemně a všem, že by se hodila i do znaku středolevé politické strany a vzhledem k sedativním účinkům meduňky tedy dosti umírněné.

Meduňka se sežíná zhruba 10 cm nad zemí, když narostla do 30-40 cm, aby měla po holení z čeho obrazit. Další požnutí čiň též vždy o několik cm výše, abyste nesušili stařinu, protože ta již moc silicemi, hlavními to účinnými a vonnými substancemi, neoplývá. Sklizeň vychází asi 3 x za rok. Meduňka je trvalka a po několika letech na jednom stanovišti většinou vymrzá, takže je vhodné obrok ob dva s osvědčenějším trsem popojít na další záhon.

Jak jste určitě pochopili, tak meduňka se výhradně pěstuje a to na lehčí chráněné půdě s dostatkem slunce. Čím víc slunce, tím víc silice. Jemná a příjemná vůně ze záhonu meduňky se sušením vytrácí, i když se suší do 35° C, kvůli příliš snadno se odpařující vonné silici. Pro toto i pro snadné zapaření, černání nebo reznutí je vhodnější ji sušit zavěšenu v trsech ve stínu a po nasušení ji rychle ukrýt do neprodyšných obalů, například okurkových sklenic, a bez drcení jí tam pěstí nacpat co nejvíce, což snadné drolení a křehkost dobře nasušené drogy docela dobře umožní. Vzhledem k tomu, že v listu je silic více, doporučuji listy sdrhnout a použít na čaj a zbytek nati do koupelí tlumících bolesti hlavy a do kosmetických přípravků na mastnou pleť.

Pro skladování v žocích bych tyto profoukl potravinářským dusíkem a také neprodyšně uzavřel. Po vyjmutí, prodlení a nadrcení sice velice voní vzduch ve výrobně a skladu, ale do čaje silic zbývá jen malý zlomek, takže zákazník si vaří čaj jen ze zbytků. Nicméně i to stačí pro jakýsi efekt a meduňkový pocit. Nejšetrnější sušení je v ledničce, ale to většinou nejde dělat ve velkém (a to ani ve velké lednici… leda v hodně moc velké…).

Meduňku do osvěžujících nápojů lze doporučit i čerstvou, anebo její lihovodní extrakt či macerát v čisté lihovině značky například vodka, na Moravě samozřejmě slivovice. Ostatně známé Karmelitské kapky jsou právě podobným macerátem spolu s kořenem anděliky a dalšími ingrediencemi. Po měsíci extrahování si je můžete kapat do nápoje pro zklidnění mysli. Ovšem ne před televizí (všude samé mrtvoly, sex, krev, reklamy a ve zprávách výhradně neštěstí, šoky, politické názory a jiné jobovky), protože to byste skončili v nejlepším případě na záchytce nebo otravou. To vlastně skoro vždycky, protože zde jsme v centru komplexních otrav, trošičku jako odpadková jáma EU na všech úrovních, včetně duchovní… Vzhledem k poněkud imprdelizovanému výskytu člověka ve zdejší usurpované krajině by byla asi účinnější nervově velkorážní kombinace s kozlíkem, nevyčpělým chmelem a mařinkou. Případně zatlumit celého sebe včetně mozku a jater třezalkou.

Mírný obsah tříslovin a polyfenolových kyselin má významný antibakteriální vliv na mikrobiální mikroflóru v trávicím traktu. V tomto případě se spařuje meduňka déle, nejméně 20 minut, a tak bohužel přichází o silice i o jejich uklidňující efekt. Pro tento účel tlumící plynatost z nadměrné činnosti střevních kvasinek nebo tamní mírné záněty je použitelná i starší meduňka s nízkým obsahem silic, tedy ta, kterou obvykle seženeme v obchodní síti a z té zvláště ta v nálevových sáčcích již obvykle dokonale vyčpělá.

Hlavní vlastností meduňky je ale její schopnost tlumit podráždění, nervozitu, předrážděnost, protivnost, nenáladu a z neurotických potíží kdejakou. Používá se i při nespavosti, psychonapětí a psychovypětí, stresu, návštěvě kontrolních orgánů, kontaktu s blbcem a tak podobně. Při návštěvě úřadu, komunikaci s byrokratem, příslušníkem nebo velkorážní tchýní klasické nátury, doporučuji výše uvedený extrakt. Také k telebedně proti televiznímu stresu. Není-li vám to dost, uvědomte si, že stresové hormony nadledvinek, kterých asi máte v tuto chvíli plné tělo a hlavně mozek, z metabolizujete nejméně šestihodinovým spánkem nebo třičtvrtěhodinovým během. Budete-li mít v ruce bič a před sebou stresora, postačí určitě i půlhodinový běh. Uteče-li vám stresor, bude potřebovat po vydýchání čaj z meduňky on.

Připraví si ho přelitím lžíce sušené meduňky vroucí vodou a desetiminutovým záparem pod pokličkou vodnického hrnečku (místní vodníci navrhli kdysi dávno před dávnými časy dyzajn keramiky vhodné pro přechovávání dušiček utopenců, který je ideální i pro spařování siličnatých a vonných bylinek, například právě meduňky).

Meduňka je mimořádně laskavá kytka vhodná i pro těhotné a kojící osoby, zvláště ženy. A že ony potřebují něco na uklidnění, o tom není pochyb. A když je ženská klidná, vydrží víc než několik chlapů. Proto když si chlap takovou ochotnou do nepohody ochočí, tak si ji hned okroužkuje za jejího nadšeného souhlasu a na ničehož zlého netuše ani v předtuše.

Meduňka se využívá při trávicích kolikách, plynatosti, potížích se žlučovody, žaludečních chorobách, nechutenství, bušení srdce, zrychleném tepu, při bolestivém menzes, při různých bolestech v břiše, pánvi a v klimakteriu. Má se-dativní účinek na všeliké neurózy, neurastenie, hysterie, nervovou přecitlivělost, melancholie, plačtivost a deprese (odborně podtlak, ale ještě ne vakuum (… krom mozku…)), komprese (přetlak, napětí, vzápětí vypětí), epilepsie a migrény (extrahováno většinou ve víně), mdloby (ve slivovici pro milé a laskavé, ve čpavku pro satórie) ap. Posiluje dech při chřipce, nachlazení, a když vám voní z úst zápach, podporuje kojení, zlepšuje krevní oběh. V obkladech se meduňka využívala na revma, pohmožděniny, krevní podlitiny, otoky a v lihovodním roztoku i na zánětlivá a tuhnoucí prsa matek, krk při angínách a zánětech v nosohltanu i jinde.

Odvar se používal také do koupelí za účelem nabytí mimořádné svěžesti, kterou podle mého výrazně akceleruje její vyšší cena. Běžná je i kosmetika s obsahem extraktu z meduňky nebo její chemickou velmi vonnou náhradou. Zajímavé je, že lihovodní extrakty jsou zřejmě účinnější než spařovaný čaj, takže “klídek” a “na zdraví”… A když potřebujete mít nějaký plevel na zahrádce, rozhodně doporučuji meduňku – stačí jedna rostlinka a zahrada je její… i tak trochu vaše…

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.