Meduňka lékařská – bylinka pro zklidnění a kvalitnější spánek

cm medunka lekarska

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Meduňka je pro mě kouzelná bylinka. Proč právě kouzelná? Protože pomáhá tam, kde často mají lidé rezervy – osobně si meduňku spojuji s klidem, pohodou, relaxací, nalezením vnitřní rovnováhy, kvalitního spánku. Po vypití čaje s meduňkou přichází jako mávnutím kouzelného proutku pocity útlumu, zklidnění a zlepšení spánku. Pojďme si tuto kouzelnou bylinku trochu představit…

Meduňka lékařská je bylinka mající původní domov ve Středomoří, proto s touto spojitostí nám může vyvstat na mysli asociace, že to bude rostlinka vyžadující teplíčko a sluníčko. Ve volné přírodě se u nás primárně nenachází, ale mnoho lidí si jí pěstuje na svých zahrádkách či dokonce ve svých interiérových zahrádkách, díky hydroponii (= pěstování rostlin bez přítomnosti půdy v živném roztoku). Meduňka patří do čeledi hluchavkovitých, proto někomu může hluchavku připomínat svým vzhledem a svou úžasnou vůní však připomíná citrón. Květy meduňky jsou bílé a pro účely vnitřního použití se využívají listy či nať.

Meduňka pro naše zdraví, zklidnění a lepší spánek…

Jak jsem již v úvodu článku zmínila, meduňka lékařská se vyznačuje svými tišícími účinky na nervovou soustavu. Proto pokud charakter Vaší práce vyžaduje vysoké nasazení, soustředění a zápal pro věc, doporučuji využívat meduňku například ve formě čaje až po skončení Vaší pracovní doby, aby Vás to během pracovních aktivit příliš neutlumilo.

Co se týče širšího terapeutického využití meduňky, používá se na spektrum neduhů nervové soustavy – na nespavost, duševní neklid, podrážděnost, úzkosti, deprese – často se o ní mluví jako o „přírodním antidepresivu“. Není to však jediné její zaměření v souvislosti se zdravotními účinky. Používá se také na srdeční arytmie, a jelikož i zlepšuje trávení, své uplatnění nachází i při trávicích potížích, menstruačních bolestech a snižuje napětí hladkého svalstva (například hladké svaloviny ve stěně střev). Chybu neuděláte ani v případě, že si uvaříte meduňkový čaj při bolestech hlavy způsobených pracovním přetížením nebo z důvodu stažených svalů na zádech při stresové tenzi.

Účinnými látkami v této bylince jsou silice v listech a dále flavonoidy a třísloviny. Meduňku můžeme využívat v čerstvé formě, ale určitě se doporučuje ji nasušit na zimní měsíce či ji macerovat v bílém víně a vytvořit si tak meduňkové víno. Stále nejoblíbenější je forma meduňkového čaje nebo čaje z jiných druhů rostlin v kombinaci s meduňkou. Kromě „vnitřního“ užití lze z čerstvé meduňky vytvořit nálev a pomocí obkladů ošetřovat rány, ať již pro účel tišení, hojení nebo chlazení. V případě vyrobení si nebo zakoupení silic z meduňky oceníte její účinky při migrénách jako zevní prostředek, kdy si meduňkovou silici vtírejte nebo vmasírujte na bolestivá místa či na místa v oblasti revmatu v případě revmatických potíží.

V neposlední řadě můžete meduňku využít jako přísadu do zklidňujících koupelí a jako výtečný chuťový doplněk v kuchyni při přípravě salátů, polévek, smoothie či při tepelné úpravě masa.