Medová kuchařka – Dobrůtky z medu jsou nejen chutné a voňavé, ale i zdravé

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je známo, že med chutná vždy trochu jinak, i když pochází od jednoho včelaře a jde o stejný druh. Záleží totiž na teplotě a povětrnostních podmínkách, v nichž vznikal. Proto podobně jako u vína dokážou i včelaři u medu určit kvalitu jednotlivých ročníků. Med se cení hlavně pro vysoký obsah lehce stravitelných sacharidů, sacharózy, fruktózy a glukózy, jež fungují jako rychlý dodavatel energie. Věděli to už ve starém Řecku, kde bojovníci vyčerpaní po bitvě pili horké víno s medem, aby co nejdřív obnovili svoje síly.

Med je potravina s velkým množstvím léčebných látek. Působí protizánětlivě, má příznivý vliv na srdce, lépe se po něm usíná, ulehčí také odkašlávání. V medu obsažené antioxidanty zlepší imunitu našeho organismu a zvýší v tlustém střevě také účinnost probiotické kultury, čímž podpoří trávení. Léčebné účinky ještě umocní mateří kašička a propolis.

Další výhoda medu spočívá v nižší energetické zátěži těla než například u řepného cukru. Jen pro srovnání – 100 g cukru má 1604 kJ (med 1260 kJ) a 99,5 g sacharidů (med 78 g). Lahodný produkt navíc neobsahuje žádný tuk ani cholesterol.

„Med se hodí pro mladé i staré, do jídelníčku jej mohou zařadit také lidé s dietou. Jen diabetici musí hlídat množství v kontextu s příjmem dalších sacharidů. Med je bohatý rovněž na minerální látky, hlavně na vápník a hořčík, třebaže se jejich podíl liší podle druhu,“ dodává nutriční terapeutka Věra Stejskalová.

Jak poznat falšovaný med

Kvalitní med je produkt čistě přírodní. Na pultech se ale objevuje i tzv. pekařský. Je zdravotně nezávadný, od pravého se však liší třeba vyšším obsahem vody, nebo jde o starší sklizeň. Pekařský med není určen k přímé spotřebě, ale jen na vaření a pečení. Falšovaný produkt se na první pohled nepozná, prokáže to jen laboratorní analýza.

U pravého medu se může stát vodítkem, že při rychlém obrácení nádoby víčkem dolů v něm vzduchová bublina stoupá jen pomalu. Zamíří-li ale rychle vzhůru, obsahuje příliš vody nebo jej naředili (třeba škrobem). Jistý bývá produkt od včelaře a také výrobky se značkou Český med.

Ukázka z knihy Medová kuchařka.