Meditace by mohla být budoucí ochranou před stárnutím – 2. část

Vědečtí experti už nyní věří, že v sobě máme zabudovaný mechanismus, kterým můžeme zpomalovat procesy stárnutí. Inovativní výzkum zaměřený na odvracení stárnutí stále pokračuje a zatímco vědci probírají mnoho různých teorií, výzkum sám ukázal, že meditace dramaticky ovlivňuje produkci tří důležitých hormonů, které ovlivňují stres, dlouhověkost a stárnutí.


Kortizol, DHEA a melatonin.

Kortizol neboli stresový hormon je přirozeně produkován nadledvinkami. Naše tělo začne produkovat kortizol (souběžně s adrenalinem), když je potřeba reagovat na stres. Dlouhodobý neboli chronický stres ovšem znamená, že tělo je nadměrně vystavováno těmto hormonům. To může vést ke zvýšení úzkosti, deprese, k neschopnosti jednat a nakonec i k nějaké tělesné nemoci. (www.antiaging-systems.com/enews/stress.htm)

David Zava, Ph.D., biochemik, přední výzkumník a mluvčí v oblasti problematiky hormonů říká: „Příliš mnoho kortizonu, vyvolaného stresem a působícího po delší dobu, mívá za následek nadměrný rozklad všech stavebních tkání těla: svalů, kostí, kůže i mozku. To pak způsobuje urychlení stárnutí.“
(www.virginiahopkinstestkits.com/cortisolzava.html)

DHEA, známý jako hormon „mládí“, je rovněž produkován nadledvinkami a působí jako nárazník proti stresovým hormonům (kam patří mj. kortizol). Jde o klíčový činitel tělesného věku a dramaticky ubývá s tím, jak stárneme. Jestliže jsou hladiny DHEA nízké, pak jsme více náchylní ke stárnutí a k nemocem. Hladiny DHEA jsou snižovány také při úzkosti a stresu.

DHEA prodlužuje délku života hlodavců až o 50%. Tato zvířata nejenže žijí déle, ale také vypadají mladě. Hladiny DHEA mají přímou souvislost s úmrtností (pravděpodobností umírání) u lidí. Když byla prováděna studie, která trvala 12 let a sledovala kolem 240 mužů ve věku od 50 do 79 let, vědci zjistili, že hladiny jejich DHEA byly nepřímo úměrné jejich úmrtnosti jak na srdeční choroby, tak i v ostatních případech.
(www.directlabs.com/Resources/Hormones/StudyOnDHEA/tabid/194/language/en-US/Default.aspx)

Melatonin je klíčovým činitelem pro uklidňující spánek a je znám svými zklidňujícími účinky, zlepšováním nálady a pocitů spokojenosti. Poslední výzkum rovněž prokázal, že melatonin je účinným antioxidantem a s přibývajícím věkem se jej v lidském těle tvoří stále menší množství.

Studie, prováděné Dr. Walterem Pierpaolim a jeho kolegy z the Biancalana-Masera Foundation for the Aged v italské Anconě prokázaly, že léčba s pomocí melatoninu prodlužuje dobu života u myší až o 25 %. A co víc, tyto myši mívají také mladší vzhled, jsou zdravější, energičtější a sexuálně svěžejší.

Ve studiích, prováděných jedním z průkopníků ve výzkumu melatoninu,  Dr. Russelem Reiterem na univerzitě v Texasu se prokázalo, že melatonin je velmi účinným likvidátorem volných radikálů – nestabilních molekul, které podporují vznik rakoviny a srdečních onemocnění tím, že ničí DNA, buňky a tělesné tkáně.
(www.worldhealth.net/news/about_melatonin/)

Dr. Vincent Giampapa, M.D., vedoucí mezinárodního institutu pro dlouhověkost a bývalý president the American Board of Anti-Aging Medicine, se velmi významně podílel na posledních vědeckých výzkumech procesu stárnutí. Jeho studie, při které bylo vyžíváno audio technologií k navození hluboké meditace, odhalila následující skutečnosti:

  • Hladiny kortizolu se snižují průměrně o 46,47 %, pozitivní změny pociťuje 68 % sledovaných lidí.
  • Více než 68 % lidí mívá zvýšenou hladinu DHEA – její průměrné navýšení bývá 43,77 %.
  • Hladiny melatoninu se zvyšují v průměru o 97,77 %, pozitivní změny nastávají u více než 73 % lidí.

Pravidelné praktikování meditace přináší široký rozsah přínosů ke zlepšování zdraví, avšak nejvíce fascinující a velmi významné pro moderní medicínu je to, jak meditace dokáže aktivovat přirozené schopnosti těla, chránící je před stárnutím.

„Většina lidí si myslí, že stárnutí je nevratné, ale my víme, že v lidském vybavení  existuje mechanismus, který umožňuje tento proces obrátit. K tomu se používá úprava stravování, užívání antioxidantů, odstraňování toxinů z těla, tělesná cvičení, jóga, dechové techniky a meditace.“ –  Deepak Chopra
(www.peopleandpossibilities.com/chopra.html)

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.