Meditace by mohla být budoucí ochranou před stárnutím – 2. část

cm meditujici zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vědečtí experti už nyní věří, že v sobě máme zabudovaný mechanismus, kterým můžeme zpomalovat procesy stárnutí. Inovativní výzkum zaměřený na odvracení stárnutí stále pokračuje a zatímco vědci probírají mnoho různých teorií, výzkum sám ukázal, že meditace dramaticky ovlivňuje produkci tří důležitých hormonů, které ovlivňují stres, dlouhověkost a stárnutí.


Kortizol, DHEA a melatonin.

Kortizol neboli stresový hormon je přirozeně produkován nadledvinkami. Naše tělo začne produkovat kortizol (souběžně s adrenalinem), když je potřeba reagovat na stres. Dlouhodobý neboli chronický stres ovšem znamená, že tělo je nadměrně vystavováno těmto hormonům. To může vést ke zvýšení úzkosti, deprese, k neschopnosti jednat a nakonec i k nějaké tělesné nemoci. (www.antiaging-systems.com/enews/stress.htm)

David Zava, Ph.D., biochemik, přední výzkumník a mluvčí v oblasti problematiky hormonů říká: „Příliš mnoho kortizonu, vyvolaného stresem a působícího po delší dobu, mívá za následek nadměrný rozklad všech stavebních tkání těla: svalů, kostí, kůže i mozku. To pak způsobuje urychlení stárnutí.“
(www.virginiahopkinstestkits.com/cortisolzava.html)

DHEA, známý jako hormon „mládí“, je rovněž produkován nadledvinkami a působí jako nárazník proti stresovým hormonům (kam patří mj. kortizol). Jde o klíčový činitel tělesného věku a dramaticky ubývá s tím, jak stárneme. Jestliže jsou hladiny DHEA nízké, pak jsme více náchylní ke stárnutí a k nemocem. Hladiny DHEA jsou snižovány také při úzkosti a stresu.

DHEA prodlužuje délku života hlodavců až o 50%. Tato zvířata nejenže žijí déle, ale také vypadají mladě. Hladiny DHEA mají přímou souvislost s úmrtností (pravděpodobností umírání) u lidí. Když byla prováděna studie, která trvala 12 let a sledovala kolem 240 mužů ve věku od 50 do 79 let, vědci zjistili, že hladiny jejich DHEA byly nepřímo úměrné jejich úmrtnosti jak na srdeční choroby, tak i v ostatních případech.
(www.directlabs.com/Resources/Hormones/StudyOnDHEA/tabid/194/language/en-US/Default.aspx)

Melatonin je klíčovým činitelem pro uklidňující spánek a je znám svými zklidňujícími účinky, zlepšováním nálady a pocitů spokojenosti. Poslední výzkum rovněž prokázal, že melatonin je účinným antioxidantem a s přibývajícím věkem se jej v lidském těle tvoří stále menší množství.

Studie, prováděné Dr. Walterem Pierpaolim a jeho kolegy z the Biancalana-Masera Foundation for the Aged v italské Anconě prokázaly, že léčba s pomocí melatoninu prodlužuje dobu života u myší až o 25 %. A co víc, tyto myši mívají také mladší vzhled, jsou zdravější, energičtější a sexuálně svěžejší.

Ve studiích, prováděných jedním z průkopníků ve výzkumu melatoninu,  Dr. Russelem Reiterem na univerzitě v Texasu se prokázalo, že melatonin je velmi účinným likvidátorem volných radikálů – nestabilních molekul, které podporují vznik rakoviny a srdečních onemocnění tím, že ničí DNA, buňky a tělesné tkáně.
(www.worldhealth.net/news/about_melatonin/)

Dr. Vincent Giampapa, M.D., vedoucí mezinárodního institutu pro dlouhověkost a bývalý president the American Board of Anti-Aging Medicine, se velmi významně podílel na posledních vědeckých výzkumech procesu stárnutí. Jeho studie, při které bylo vyžíváno audio technologií k navození hluboké meditace, odhalila následující skutečnosti:

  • Hladiny kortizolu se snižují průměrně o 46,47 %, pozitivní změny pociťuje 68 % sledovaných lidí.
  • Více než 68 % lidí mívá zvýšenou hladinu DHEA – její průměrné navýšení bývá 43,77 %.
  • Hladiny melatoninu se zvyšují v průměru o 97,77 %, pozitivní změny nastávají u více než 73 % lidí.

Pravidelné praktikování meditace přináší široký rozsah přínosů ke zlepšování zdraví, avšak nejvíce fascinující a velmi významné pro moderní medicínu je to, jak meditace dokáže aktivovat přirozené schopnosti těla, chránící je před stárnutím.

„Většina lidí si myslí, že stárnutí je nevratné, ale my víme, že v lidském vybavení  existuje mechanismus, který umožňuje tento proces obrátit. K tomu se používá úprava stravování, užívání antioxidantů, odstraňování toxinů z těla, tělesná cvičení, jóga, dechové techniky a meditace.“ –  Deepak Chopra
(www.peopleandpossibilities.com/chopra.html)