Medicinální houby

cm houby 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti vzrůstá zájem o novou skupinu přírodních látek – léčivé houby, pocházející (až na výjimky) ze zemí Dalekého Východu – Číny, Japonska a Vietnamu. Některé (jako například Reishi neboli lesklokorka lesklá) jsou již docela známé, jiné se zatím do povědomí milovníků přírodní medicíny zatím tolik nedostaly. Pojďme se seznámit s několika z nich, zjistit, jaké přírodní látky obsahují a čím nám mohou pomoci v péči o naše zdraví.

Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum)

Začněme tou nejznámější, houbou Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum). Tato houba obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Z minerálů má výrazný podíl železa a selenu a dále obsahuje některé vitamíny ze skupiny B. Důležitý je poměrně vysoký obsah vzácného prvku germánia. Obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu.

Obsahuje velké množství různých druhů polysacharidů (některé z nich se podobají známým beta glukanům). Díky nim Reishi příznivě působí na stav našeho imunitního systému. Dále obsahuje velké množství antioxidantů, polysacharidy, triterpeny, vlákninu, organické germanium, enzymy, adenosiny. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová. Odborníci uvažují o tom, že tato houba, tradičně doporučovaná na problémy s pamětí, by měla mít díky, působení určitých látek ze skupiny terpenoidů, příznivé působení při Alzheimerově chorobě či rovněž obecně u problémů s pamětí a u stařecké demence.

Hericium (korálovec ježatý, Hericium arvense)

Hericium erinaceus (korálovec ježatý) je houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Jedná se o vzácnou jedlou houbu s plodnicí kulovitého či vejčitého tvaru. Paraziticky roste na poškozených kmenech buků a dubů. Patří, společně s penízovkou a hlívou ústřičnou, mezi léčebné houby, které našly domov i v Evropě včetně České republiky.

Korálovec ježatý má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku. Můžeme v něm najít všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Rovněž obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Korálovec je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladiny cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve. Ve spojení s olejem z rakytníku řešetlákového výrazně posiluje regenerační schopnosti tkání těla.

Maitake (sírovec, trsnatec lupenitý, Grifola frondosa)

Tato houba pochází z Japonska a je rozšířená i v Americe. Můžete na ni v menší míře narazit i v našich lesích, ale její hledání je záležitost pro zkušeného mykologa. Roste v trsech u kořenů stromů, pařezů či na zemi.

Maitake výrazně podporuje obranyschopnost organismu posílením imunitního systému, takže je doporučována u pacientů s oslabenou imunitou. Je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacin. Obsahuje vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfaglukan a další) a známé antioxidanty. Rovněž je doporučována při únavě, k posílení energetického systému, při nespavosti, podrážděnosti a duševní vyčerpanosti. Přispívá i k normalizaci látkové výměny.

Chaga neboli čaga (rezavec šikmý, Inonotus obliquus)

Rezavec šikmý (většinou je používán ruský lidový název Čaga), latinsky Innonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby, konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty. Tyto látky, jak je celkem dobře známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Druhou jejich významnou skupinou jsou triterpeny. V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se chaga používá v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy), při nemocech, jako jsou nemoci jater či jako doplněk léčby lupénky. Rovněž je uváděno její působení jako celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.

Z minerálů obsahuje křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D panthotenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon). Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek lze uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu učagovou, buničina, inodiol, betulin či melanin.

Cordyceps (housenice čínská, Cordyceps sinensis)

Tato houba je vlastně cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spóry, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Cordyceps obsahuje glukany a nukleotidy, které posilují imunitní systém. Také působí proti zánětům a infekcím, a proto je housenice čínská řazena mezi přírodní antibiotika. Rovněž pomáhá snižovat stres, harmonizuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém.

Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou, tak psychikou odolnost, takže se dá řadit i mezi adaptogeny. Je zajímavé zmínit, že v tradiční čínské medicíně se užívá jako afrodisiakum. Používají ji i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu a tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty. Toto napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě při sportu. Housenice čínská se také tradičně doporučuje pro harmonizaci funkce jater a ledvin (pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a chrání jaterní tkáň). Často se používá v kombinaci se ženšenem. Dá se říci, že tato houba má tedy všestranné regenerační účinky.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlavní složkou hlívy ústřičné je polysacharid 1,3 d-glukan. K dalším složkám patří přírodní statiny, terpeny a další složky. 1,3 d-glukan pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a zvyšuje odolnost proti infekcím. Nejvýznamnější z obsažených terpenů, pleurotin, má účinky připomínající účinky antibiotik a taktéž se v literatuře uvádí jeho antitrombotická aktivita (podporuje prevenci proti tvorbě krevních sraženin). Dále obsahuje vitamíny ze skupiny B, D, C a K. Z minerálních a stopových prvků v ní můžeme najít železo, zinek, draslík, fosfor, selen, sodík, jod a bor. Rovněž obsahuje aminokyseliny, steroly a proteiny a cukry. Již zmíněný 1,3 d-glukan patří mezi polysacharidy. Do polysacharidů patří také z obsažených látek chitin a chitosan, které pozitivně ovlivňují snižování hladiny cholesterolu a kyseliny močové.

Podporuje zlepšení metabolismu, urychluje přirozenou regeneraci buněk, podporuje obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá odstraňovat únavu a stres a má i další účinky. Je také možné ji užívat jako doplněk stravy při kloubních a revmatických onemocněních. Hlíva ústřičná se také pozitivně podílí na snižování hladiny cukru v krvi. Je užitečná rovněž jako prevence srdečních a cévních onemocnění.

Penízovka sametonohá (japonsky Enoki, Flammulina velutipes)

Penízovka sametonohá obsahuje velké množství přírodních látek. Z nich můžeme zmínit glykoprotein proflamin, polysacharid galaktomannoglukan, izoflavon genistein, flavonoid velutin nebo enokipodiny A–D, látky s antibakteriálními účinky. Obsažený izoflavon genistein má antioxidační účinky. Enokipodiny A, B, C a D jsou antimikrobiální seskviterpeny. V klinických studiích prokázaly antimikrobiální účinnost proti houbám Cladosporium herbarum a grampozitivním bakteriím Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus. Obsaženému flavonoidu velutinu zase studie přisuzují silné protizánětlivé působení.

V lidovém léčitelství bylo zaznamenáno použití penízovky sametonohé u léčby zánětů, dermatóz, alergie, astmatu, při nespavosti, k posílení imunitního systému nebo k posílení činnosti slinivky břišní. Příznivě má působit i na snižování hladiny cholesterolu a zvýšeného krevního tlaku. V přírodní medicíně je také penízovka sametonohá doporučována jako regenerační prostředek a pro posílení střevní mikroflóry.

Shiitake (houževnatec jedlý, Lentinus edodes)

Říká se jí také elixír života nebo houba dlouhověkosti, protože má léčivé vlastnosti. Shiitake upravuje množství cholesterolu v těle, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku (ale nízký tlak nezvyšuje), posiluje celkovou obranyschopnost organismu a má protivirové účinky.

Jednou z látek, kterou shiitake obsahuje, je lentinan. Jedná se o glukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých nádorů. Má imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitární infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky. Úspěšně se osvědčil při léčbě a prevenci akné. Vedle aktivačního účinku na organismus působí také jako lapač volných radikálů (antioxidační látka).

 

Zpět nahoru