Mateřídouška, pohlazení maminky v podobě přírody

mateřidouška

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Narazíte-li v přírodě na mateřídoušku, zcela jistě vás uchvátí jemná vůně, její něha, kterou zračí v lístcích a drobných kvítcích, léčivé vlastnosti, o kterých tak nějak uvnitř sebe víme. Aniž bychom se bylinkám věnovali hlouběji. Ráda vzpomínám na Karla Jaromíra Erbena, který ve svém díle Kytice, píše: „Poznaly dítky matičku po dechu, poznaly ji a plesaly, a prostý kvítek, v němž majíc útěchu, mateřídouškou nazvaly.“

Karel Čapek, ve svém díle Listy Olze, nabádá svou ženu, Olgu Scheinpflugovou v jednom z dopisů: Neumíš-li být silná jako dub, buď silná jako jalovec nebo houževnatá mateřídouška. Ta, co bez reptání přijímá žár a sucho, zimu, plodnost i zranění.

A tak to je, příroda je mocnou inspirací, od pradávna a od počátku věků, člověk se v ní shlížel a shlíží a bude tak pravděpodobně činit i v budoucnu. Bodejť by ne, jen se posaďte na louku plnou roztančených vlčích máků, jejichž jasná červeň vás na moment udolá.

Mateřídouška pod lupou

Mateřídouška je ve své podstatě polokeříkovitá vytrvalá bylinka rostoucí v trsech. Lodyhy na spodu dřevnatí, jsou poléhavé, mají načervenalou barvu a mohou být i ochlupené. Drobné lístky jsou krátce řapíkaté, až přisedlé, podlouhlé a úzké. Květy tvoří kulovitý až protáhlý lichoklas, koruna má světle fialovou, růžovou, vzácně i bílou barvu. Kvete od června do září. Plodem jsou malé, zploštělé kulovité tvrdky.

Co, kdy a jak sbíráme

Při sběru odstříháváme nebo odřezáváme nezdřevnatělou kvetoucí nať, tak aby kořeny zůstaly v zemi, jinak hlína celou bylinu znehodnotí. Sbíráme nepřekvetlé rostliny od června do září, nejlépe za suchého slunného počasí kolem poledne. Následně sušíme ve stínu do 35 °C a bez obracení, aby lístky zbytečně neopadaly. Uchováváme ve skleněné dóze, v temnu.

Mateřídouška je velmi vonná, siličnatá bylinka a čaj z ní je příjemné chuti, nepodávejme jej však dlouhodobě právě díky obsahu vonných silic. Obsahuje cymol, thymol, karvakrol, linanol, terpintenol, třísloviny, saponiny, hořčiny, flavony a minerální látky.

Lidové léčitelství

Kvetoucí nať mateřídoušky zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám, jako jsou chřipka či nachlazení. Blahodárně působí při bronchitidě a astmatu. Napomáhá trávení a tlumí nadýmaní a koliky, neboť desinfikuje zažívací ústrojí, stejně umí desinfikovat močové cesty, redukuje menstruaci. Vyznačuje se neurastenickými účinky, posiluje nervy, mírní deprese, nervově podmíněné závrati, migrény a šumění v uších.

V koupelích prokrvuje, desinfikuje, posiluje. Díky výrazným antiseptickým účinkům pomáhá zevně na špatně hojitelné rány, vředy či spáleniny od slunce. Také působí antirevmaticky a proti dně. Jako kloktadlech se užívá při zánětech v ústní dutině.

Jak mateřídoušku upotřebit a využít

Mateřídouškový odvar ve víně

  • 2 lžičky řezané suché natě mateřídoušky
  • ½ lžičky anýzového semene
  • 250 ml vína

Mateřídouškovou nať a anýz vsypeme do vína, přivedeme k varu a necháme 15 minut louhovat. Odvar scedíme a pijeme teplý, můžeme jej jemně osladit. Horký odvar bývá doporučován při vleklém kataru průdušek, žaludečních křečích a plynatosti, při nervové slabosti, nespavosti, migréně a závratích, na pročištění krve, proti kamenům ledvinovým a močovým, při vodnatelnosti a revmatismu.

Čaj z mateřídoušky pro lepší trávení, spánek a proti kašli

  • 3 lžičky sušené nati
  • 400 ml vody

Bylinku přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Scedíme a při potížích pijeme 2-3 šálky denně, možno přisladit medem či mateřídouškovým sirupem.

Mateřídouškový sirup při nachlazení

3 hrsti rozkvetlé mateřídoušky

500 ml vody

650 g cukru

4 PL citrónové šťávy

Mateřídoušku spaříme vroucí vodou a necháme 24 hodin louhovat. Následně přecedíme, nejlépe přes plátno, aby si budoucí sirup zachoval svůj čistý ráz. Do mateřídouškového výluhu přidáme cukr, citrónovou šťávu a mícháme do rozpuštění. Sirup plníme do čistých, vyvařených sklenic, které jsme propláchli alkoholem. Zavíčkujeme, schováme do spíže.

Voňavý mateřídouškový med

  • 750 g medu
  • 2 hrsti mateřídoušky

Mateřídoušku necháme jemně zavadnout. Med mírně zahřejeme, vmísíme do něj bylinku, kromě mateřídoušky lze přidat také levanduli, tymián, rozmarýn, mátu, meduňku, pelargonii citrónovou. Necháme uležet zhruba týden. Podáváme při kašli, jako medicínu, 3x denně čajovou lžičku.

Ať už si z mateřídoušky uchystáte cokoli, užijte si ji, užijte si onu hojnou náruč přírody, kterou nás s železnou pravidelností každoročně hýčká a obestře. Bylinky jsou tady pro všechny.

V článku jsou použity informace z knih:

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.

Staňková-Kröhnová, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky. Grada Publishing, a.s., 2009. 264 str. ISBN 978-80-247-2312-9.