Máte rádi palačinky? Tak se s chutí začtěte

cm palacinky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Téměř všichni lidé, které znám, palačinky zbožňují, ať už na sladko či slano. Dají se uchystat opravdu jakkoli, ze špaldy, z žita, z klasické pšenice, pohanky, ovsa. Těsto lze doplnit o mléko, pokud jej však netolerujete, vystačíte si i s rostlinným mlékem nebo obyčejnou vodou. Palačinky jsou jednoduchou tvůrčí záležitostí, u které smíte popustit uzdu své fantazie. A to nejen co se těsta týká, ale také náplně. Použít můžete klasickou marmeládu, ovoce, zmrzlinu, čokoládu, avokádový krém, luštěninu, sýr, tvaroh. Jednoduše cokoli. A nejlepší na tom je, že k přípravě palačinek většinou postačí několik základních ingrediencí, které míváme běžně doma.

Palačinky můžete uchystat několika způsoby, ať už na pánvi či palačinkovači. Pokud jste se však do palačinek zamilovali tak, jako my, doporučuji pořídit zmíněný palačinkovač. Neboť s ním je pak chystání teprve zábavou. Po namíchání jemného těsta o správné konzistenci totiž stačí palačinkovač pouze rozehřát, jemně potřít kokosovým olejem a následně na něm opékat tenké, růžové palačinky.

Palačinky versus diety

Jelikož mi třeba, jakožto diabetikovi I. typu, hlídat hladinu krevního cukru, vymyslela jsem si speciální těsto, které mi glykémii celkem hezky podrží. Použila-li bych pšeničnou mouku, její vyšší glykemický index zapříčiní, že se hladina cukru, v poměrně krátké době, vyšplhá nebezpečně vysoko. Namícháme-li však mouku pohankovou a ovesnou, výsledná kombinace je k tělu šetřivější. Taková palačinka, nepotřeme-li ji zrovna cukernatou marmeládou, může být zařazena také do jídelníčku diabetiků. Taktéž těch, kteří jedou dle zásad redukční diety. Kombinace pohanky a ovsa je navíc bezlepkovou variantou, vypustíme-li mléko, mohou si ji dopřát i lidé, kteří netolerují laktózu, případně alfa kasein, bílkovinu kravského mléka.

Palačinky lze zařadit taktéž i do šetřící diety, kdy je ponecháme vláčnější, neopékáme do křupava. Naplnit je lze například tvarohovo banánovou směsí, případně pak marmeládou, kterou doporučuji vybírat bez cukru.

Palačinkami lze bez obav zpestřit dětský jídelníček, nechat děti, aby si pochoutku naplnily samy. Obzvláště rády totiž palačinky natírají, zavinují, zdobí dle své fantazie. Nebojme se jim proto dát prostor. Děti jsou velikým životním darem, i když se někdy během přípravy palačinek kuchyň promění v jeden velký chaos : -).

Čím palačinky naplnit?

Výše jsem zmínila marmeládu bez cukru. V dnešní době již můžete zcela běžně zakoupit marmelády, při jejichž výrobě bylo použito ovoce, koncentrovaná ovocná šťáva, pektin a šťáva z citrónu. Nic víc. Pouze tyto základní přírodní ingredience. Použijeme-li takovouto marmeládu k dochucení palačinky, samozřejmě v přiměřeném množství, a třeba i v kombinaci s tvarohem, slinivku břišní nezatížíme tak, jako kdybychom konzumovali pokrm s běžně dostupnými marmeládami, jejichž základem je mnohdy, bohužel, právě cukr, namísto ovoce. Kombinaci sladké plňky s tvarohem doporučuji při diabetu a v redukci. Případně je pak lepší vybrat z náplně slané, například na bázi sýru a zeleniny.

Palačinka s avokádovým krémem a mrkví

  • 150 g pohanky
  • 150 g ovesných vloček
  • 700 ml kozího mléka
  • 2 vejce
  • 2 zralá avokáda
  • česnek
  • 2 mrkve
  • himalájská sůl
  • pražené mandle

Pohanku a ovesné vločky umeleme na mouku. Nemáme-li k dispozici výkonný mixér či mlýnek, zakoupíme mouku hotovou. Tu dobře umixujeme s mlékem a vejci. Z těsta pečeme tenké palačinky. Avokádo umixujeme s mrkví, česnekem, solí, do konzistence jemného krému. Pokud chystáme náplň do zásoby, přidáme do ní pár kapek citrónové šťávy, aby si zachovala svou barvu, nezhnědla a nepodlehla tak rychle oxidaci. Palačinky plníme, lze je posypat opraženými plátky mandlí.

Banánová palačinka, jejíž jedinou ingrediencí bude banán

  • 2 zralé banány

Jeden zralý banán umixujeme na hladký krém, těsto naléváme přes tvořítko do sušičky, ve které jsme rozložili pečící papír. Sušíme zhruba 8 hodin, dle navolené teploty. Druhý banán nakrájíme na kousky, necháme zamrazit. Po vytažení jej umixujeme, konzistence je zmrzlinová, krémová. Touto směsí pak plníme banánovou palačinku, kterou zavineme. Servírujeme s ovocem, oříšky. Palačinka je velmi snadná a chuťově výborná.

Domácí švestková povidla během několika minut

  • 200 g nesířených sušených švestek
  • 100 g nesířených rozinek
  • převařená voda

Švestky i rozinky namočíme přes noc. Následně umixujeme s troškou vody, ve které se namáčely, v hustou povidlovou konzistenci. Tu lze týden uchovat v lednici.

Chia rybízový džem

Rybízový džem
  • 1,5 hrnku rybízu
  • 20 g chia semínek
  • 6 polévkových lžic javorového sirupu
  • kůra z bio citrónu
  • přírodní vanilka

Všechny ingredience umístíme do mixéru, mixujeme na hladký krém. Uzavřeme do skleniček, ponecháme v lednici.

Skutečnou lahůdkou budou také palačinky plněné směsí sýru a medvědího česneku. Nicméně, na ty je třeba počkat do příštího března. Sezóna medvědího česneku totiž právě skončila. Užívejme, léto je takovou malou palačinkovou výzvou, neboť vybízí k přípravě zdravějších marmelád, dozrává výtečné ovoce, jako jsou borůvky, maliny, rybíz. A s těmito poklady jsou palačinky teprve kouzelně chutné a barevné.

Inspiraci pro zdravé vaření naleznete v našich zdravých kuchařkách.