Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Matcha – zelený čaj nejen pro samuraje

23.07.2014
Zelený čaj Všichni známe klasický zelený čaj, ale japonský zelený čaj, Matcha - zelený mletý čaj je něco trochu jiného. Liší se od něj tím, že zatímco u běžného zeleného čaje se listy po vyluhování vyhazují, listy matcha se našlehají s vodou a pijí se.

Uvádí se, že takto připravený čaj matcha je až desetkrát silnější než běžný zelený čaj v sáčcích či sypaný. Tímto způsobem pití dochází k výrazně zvýšené konzumaci antioxidantů (obsah antioxidantů je velmi vysoký), minerálů (vápník, draslík, zinek, železo), vitamínů (beta karoten, vitamin E a C) a vlákniny oproti běžnému pití zeleného čaje. Obsahuje ještě další dvě důležité látky - l-theanin a theofyllin. Dále obsahují další látky ze skupiny katechinů a aminokyselin. L-theanin je aminokyselina, která pomáhá navodit v mozku stav hluboké relaxace bez stavu ospalosti. Theofylin je stimulant působící na nervové centrum. Má sám o sobě další účinky, jako uvolnění hladkého svalstva v průduškách, rovněž zrychluje srdeční stahy a tep, zvyšuje krevní tlak a renální krevní průtok. Je ovšem potřeba zdůraznit, že se v čaji nachází ve stopovém množství a k účinkům, jaké jsem zmínil, je třeba vyšší množství než při běžném pití čaje. Nicméně theofyllin je pro tyto uvedené účinky účinnou látkou v některých lécích, jako je třeba Euphyllin, kde se vyskytuje ve vyšším, terapeutickém množství. Theofyllin se stimulačním účinkem podobá kofeinu, ale bez jeho některých negativních účinků, jako je nervozita, pocení či příliš rychlý nástup účinku. Matcha čaj obsahuje rovněž kofein.

 

Původ čaje matcha je v Číně, odkud ho někdy na začátku našeho letopočtu přivezl japonský velvyslanec v tehdejší Číně. Byl používán šlechtou a duchovními jako tonikum. Jeho způsob přípravy a pití, jaký známe dnes, pochází z roku 1191, kdy ho tímto způsobem začal připravovat japonský zenový mistr Eisai podle způsobu čínských duchovních mistrů. Jeho přísně ritualizovaná příprava stala základem japonského (a samozřejmě i dříve čínského) čajového obřadu, který je doprovázen řadou specifických instrukcí, ale to je již námět ne na samostatný článek, ale na celou knihu. Existuje i literatura dostupná v českém jazyce, kde se zájemce může dočíst o všech podrobnostech.

 

Jak se takový zelený čaj připravuje?

Matcha, která je rozemletá na prášek, se v množství dvou až tří vrchovatých bambusových lžiček čaje nasype do čajové nádoby, kam se naleje horká voda (75°C) a vše se našlehá speciální bambusovou metličkou na nefritově zabarvenou zelenou pěnu. Vznikne řídce napěněná kaše, která ale po chvíli zhoustne, protože nabobtnají čajové lístky. Takto připravený čaj je již možno pít, ať už běžně či ve formě čajového obřadu (zájemce odkazuji například na Česko-japonskou společnost v Praze).

 

Tím, že se jedná o zelený prášek, dá se použít při přípravě řady pokrmů v kuchyni - u teplých či studených nápojů, při výrobě čokolády či zmrzliny. Známá je zmrzlina gelato, kde se matcha smíchá se základem z bílé tekutiny (ten tvoří mléko, smetana či některé druhy cukru).

 

Čaj Matcha Tea naleznete v naší nabídce.


Související články:
Zelený čaj
Volné radikály a antioxidanty
Kofein
Zelený čaj, expert na rychlé hubnutí. Jak mít pořád čerstvou úrodu?
Červený čaj neboli Pu-Erh
Jak se ochladit v horkých letních dnech
Rooibos - aneb čajovníkovec neznamená čaj
Tradice zeleného čaje
Báječné recepty s Matcha Tea


23.07.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS