Maralí kořen neboli Parcha Saflorová (Leuzea carthamoides alias Rhaponticum carthamoide)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maral je jelen domácí v Asii a jeho kytka je tam domácí také. U nás se této slavné rostlině docela a celkem daří. Tím chci říci, že ne úplně, ale většinou poměrně dobře; respektive, jde to jakžtakž. Nebo alespoň jakž. Takž spíše vzácněji. Na to, co umí, se u nás skoro nepěstuje ani neužívá, protože by bylo málo pacientů a vzhledem k tomu, že u nás máme jedno z nejvyvinutějších zdravotnictví, by vlastně zdravá populace byla národohospodářskou škodou. A jelena jsem neviděl v lese už půl století, natož altajského Marala… Také trampové ubývají, já též a někdy si nostalgicky zpívám trampské písně, což za mého mládí byl v podstatě rebelský čin, neboť přednost měly písně budovatelské, sovětské a dětské. Když si vzpomenu, tak si zpívám i slova; už se mi to ale plete. Teď jsem si například vzpomněl: „Ó zazni, písni vznešená, ó práci Ovčáci, čtveráci, vy jste naši Směr Praha Přes spáleniště Skal a stepí divočinou, Který v drápech má ďábel sám Po zasmušilé pustině…“

Ale vraťme se k jelenovi, který leuzeu snaživě doloval ze země, když měl potřebu se pářit a zřejmě se obával, aby eroticky neselhal, anebo aby přežil drsnou zimu. To vypozorovali bdělí selhávající myslivci (nebdělí a uselhalí plašili zvěř chrápáním a neselhávající měli k pozorování zajímavější objekty) a z čiré závisti si to zřejmě zkusili také k velké spokojenosti jejich myslivkyň a tyto si to v rámci informačního servisu JPP (jedna paní povídala) předávaly a dle cudnosti si přidávaly i několik cm navíc… (samozřejmě myslím kořene!).

Výsledkem těchto lidových pokusů je silná víra v eroticky přínosný účinek maralího kořene, plodnost, fyzický výkon a zpevněné zdraví lehce podpořena skutečnými přítomnými účinnými látkami. Co se pánské erotiky týče, jde hlavně o inokosteron a ekdysteron, kterého je v rostlině nejvíce na jaře.

Ovšem přínosná je i nať leuzey s vysokým množstvím bílkovin, oleje, vitamínů, enzymů, flavonoidů, minerálů, cukrů, vlákniny atd., takže se i polně pěstuje, protože jako krmivo nemá chybu a který farmář si to zkombinuje s amarantem, tak bude mít zdravá a aktivní bio zvířata. A bude-li hnojit kompostem, tak i jeho zelenina bude bio, takže i farmář bude zdravý, aktivní, silný, samý sval, plodný, odolný a tak vůbec „superbiofarmář“.

Pro aktivní biofarmářku bych kořen nedoporučoval, ale nať a bioprodukty se základem v maralu ano – nebude ji bolet hlava, bude se lépe učit, nebude mít deprese, snese vyšší psychickou i fyzickou zátěž, zdokonalí své organizační schopnosti, zmírní projevy roztroušené sklerózy, epilepsie, schizofrenie, Parkinsonizmu i Alzheimera, nebude trpět výrazněji bolestmi zad, diabetem, rakovinami, fóbiemi, zvýšeným cholesterolem a vůbec nemocemi a bude pořád mladá, milá, prokysličená, nepřekyselená, vesele tančící a v pohodě se zásobou zdravých a hemživých potomků.

Maral také podporuje játra a trávení, detoxikaci, rekonvalescenci, svěžest a imunitu, eliminuje nízký tlak, pomáhá při chemoterapii, rakovině, ozáření, předráždění, únavovém syndromu, vyčerpání, borelióze, mononukleóze aj. Snižuje hladinu krevního cukru, lipidů a cholesterolu. Zvyšuje využití fosfátů a glykogenu ve svalech. Zlepšuje vitalitu, svalovou i nervovou koordinaci a šikovnost, obnovu poškozených tkání, odolnost při virózách a infekcích i při operacích, zmírňuje nenáladu, nechutenství a vyčerpání. Zkrátka nemocné mění na mocné, impotentní na potentní a dokonce i chabrusy na svalovce, a nýbrž má i anabolický efekt.

Využití nalezne také u administrativních a politických trosek, vystresovaných a vyšťavených osob, u psychiatrických a neurologických pacientů, při terapii alkoholizmu či hypochondrie, u chemických i mikrobiálních intoxikací.

U zdravých osob je efekt maralu výrazně slabší, nicméně jeho užívání v prevenci je velmi žádoucí pro dlouhověkost a zvyšuje též chuť do práce. Pro podnikatele a workoholiky hlásím, že s maralem vydrží v práci až o několik hodin déle, nebo o půl hodiny déle jednat s úřady. Ke druhé variantě připojuji poznatek, že maral zvyšuje efekt trpělivosti, klidu a zlepšení se ve schopnosti učení a pamatování si. Popíjení maralové nati večer u televize způsobuje její předčasné vypnutí z mnoha důvodů. Z nich bych jako základní uvedl zvýšený nadhled, nechuť ke stresu a boji s lidskou hloupostí a také erotické a pracovní zájmy a těšení se ze života. Na noc ale maral nepijte, protože zvyšuje tonus a nechtělo by se vám spát (ledaže by bylo s kým nespat…). Při únavovém syndromu byste ho však měli pít pořád.

Afrodiziakální vlastnosti a podpora odolnosti se využívá při léčbě neplodnosti, kdy se odvar z drceného kořene podává pánům, kteří se kupodivu v moderním světě podílejí na neplodnosti více než ženy, a to vlivem pasivních spermií. V poválečném období měl zdravý muž v 1 ml ejakulátu nejméně 80 milionů aktivních spermií, nyní jich má jen asi 25 % 20 milionů, ostatní ještě mnohem méně, takže oplodnění ženy je již výrazně nepravděpodobnější. Ženy statistiku neplodnosti dorovnávají hormonální antikoncepcí, která mnohdy zajišťuje falešný cyklus i tam, kde by se ani neobjevil, takže ženy nejsou varovány, že jim vaječníky nefungují, a neřeší to včas. Nezbývá, než aby se staly zavčas babami kořenářkami, respektive mladými paními kořenářkami. Ono se totiž ženám, dokud slyší, říká „mladá paní“. Potom už jen „vypadáte dobře“ a před smrtí „hlavně zdraví“…

Leuzea není příliš vybíravá – roste od nížin do hor na loukách a pastvinách, je jen potřeba tam rozhodit trochu semen z rogala nebo jak. Ona si s tím už nějak poradí, klíčivost je přes 90 %. Lze ji také pikýrovat a množit hrnkováním. Rovněž je možno oddělovat a sázet kořenové oddenky. Sít a sázet doporučuji do sponu 25-60 cm.

Chytré knižní prameny uvádějí výšku této maralovité rostliny až do výšky urostlého chlapa, čemuž se mi ani nechce věřit, protože jsem ji větší než po pás snad nikdy neviděl. Kořen se sbírá v období vegetačního klidu, když už mu jsou 3 roky a 40 cm, přestože by na jednom místě vydržel třeba 10 let.

Nať prvním rokem zakládá jen přízemní růžici listů a sbližuje se se stanovištěm, podobně jako třeba divizna. Přitom lze s určitou opatrností část listů již sklízet. Od druhého roku se sklízí i několikrát ročně, podle její vegetační aktivity. Když necháte rostliny zakvést, lze se nadít i semen, která mají v sobě podobné účinné látky jako pánský kořen, ale ve větším množství.

Sklizený kořen se opere a podélně rozřezán suší při teplotě do 45 °C. Potom se nadrtí, uloží do sklenice a odevzdá do tmavého chladna na „až někdy“. Nať se sklízí v době kvetení a suší se ve svazcích nebo na sítech při teplotě do 40 °C a skladuje natěsnána do pytlů, aby nesála vzdušnou vlhkost a nevoněla jen tak zbůhdarma do vzduchu. Nať pro krmení se sklízí ještě před květem.

Kořen se používá jako jemně nadrcený prášek 1-2 lžičky denně nebo v záparu po minutovém varu, případně v tinkturách s nejméně 60 % alkoholu (bez metanolu). Pro dámy doporučuji spíše čaj z nati – 1 lžičku spařit 3× denně po dobu 1/4 hodiny v 1/4 litru vody. Užívat doporučuji mimo jídla, aby se nápoj neředil natráveninou.

Zdá se, že včely vyhledávají turbo medonosný květ maralu velmi pilně, což jim zvýší výrazně výkon a tak se z nich potom stávají čmeláci… (určitě ano či velmi často; nebo alespoň někdy; myslím, že jo; možné to snad je; nemohu to vyloučit; ale ještě jsem to osobně neviděl; tak asi ne; rozhodně bych vám nelhal, nejsem politik; možná mám jen takový názor; přece byste tomu nevěřili; vymyslel jsem si to).

A máte to. Kdo nemáte, tak to máte blbý, ale můžete si to někde objednat. Důležité je jen si vzpomenout, proč…?