Maqui – nejsilnější antioxidant

Maqui berry, latinsky Aristotelia chilensis (též Chile Wineberry) je tropická palma, která se pěstuje pouze v mírných deštných pralesech v Chile a přilehlých oblastech jižní Argentiny. Patří do druhu Elaeocarpaceae. Je to malý, stále-zelený strom s hladkou kůrou, dorůstající výšky 4 až 5 metrů. Květy dozrávají na konci jara. Plodem jsou malé, fialovo – černé bobule které jsou přibližně 4-6 mm velké. Maqui a jeho plody jsou ihned po sklizni lyofilizovaný (šetrně sušeny mrazem) a rozemlety na prášek.Tento strom a jeho plody hrály významnou roli v lidovém léčitelství v této oblasti.

Andští indiáni pili nápoje z drcených bobulí po tisíce let. Plody, bobule, byly používány do různých směsí, které našly uplatnění v domorodé medicíně. Právě těmto rostlinám je přisuzováno pozoruhodné zdraví původních obyvatel. V Chile, kde jsou pěstovány indiány kmene Mapuche, kteří považují Maqui za magické ovoce a přisuzují mu mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Především sílu a vytrvalost, kterou po pozření ovoce Maqui indiáni disponují.

Bobule tohoto stromu mají mít rovněž protizánětlivý účinek. Dnes se maqui bobule používají k výrobě džemů, džusů nebo jako přísada do zpracovaných potravin nebo nápojů. Plody jsou bohaté na flavonoidy a antokyany, které pomáhají bojovat proti volným kyslíkovým radikálům a neutralizují je. Hraje důležitou roli v prevenci rakoviny. To zajímalo i odborníky, kteří maqui podrobili mnoha testům a studiím. Největším překvapením byla naměřená hodnota ORAC (velikost antioxidační kapacity). Ve 100g Maqui byla naměřena hodnota ORAC 27600 (borůvky – náš největší antioxidant má 6500). Maqui je tak oficiálně doplňkem stravy s největší naměřenou antioxidační hodnotou vůbec.

Maqui jsou dále velmi dobrým zdrojem aminokyselin, vitamínů, minerálů a vlákniny. Plody mají také protizánětlivé účinky. Protože tlumí hlad, je často používán jako součást dietního režimu na podporu hubnutí. Přípravky s maqui je vhodné užívat cca 1 hodiny před jídlem. Některé zdroje uvádějí, že může pomoci zrychlovat metabolismus. Dále mají podporovat snižování hladiny cholesterolu, zlepšovat stav pleti a podporovat obranyschopnost.

Stejně jako již zmiňované borůvky, i plody Maqui působí antibakteriálně, až mírně antibioticky. Působí velice dobře proti plísním a kožním problémům.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.