
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Většina z nás má z návštěvy zubaře hrůzu. Přitom lidstvo zná mnoho způsobů, jak předcházet bolesti a problémům se zuby, navíc nám zubař obvykle pomůže… Jako vše v lidském těle i zuby mají své smysluplné poslání. Spolu s jazykem umožňují v ústech mechanické zpracování stravy pro vstup do trávicího traktu, jsou nezbytné pro tvorbu a výslovnost některých hlásek, jsou také nedílnou součástí dobrého vzhledu. Chrup ovšem také odráží celkový zdravotní stav organismu.
Každý orgán má svůj zub
Bolest zubů se nikdy neohlašuje bezdůvodně. I nejmenší zubní indispozice může být signálem začínající dysfunkce určitého orgánu nebo části organismu. Například na stav horních a dolních řezáků má vliv chod ledvin, močového měchýře a uší, na špičáky játra a žlučník. Jak fungují plíce a tlusté střevo se dá vyčíst podle dvou třenových zubů, na žaludek a slezinu reagují obě stoličky. Zuby moudrosti (pokud vyrostou) mohou něco prozradit o stavu srdce a tenkého střeva.
Vnitřní problémy organismu nejsou vždy doprovázeny poškozením zubů. Velmi často si stěžujeme na zubní potíže, aniž by byl nějaký viditelný důvod. Cítíme dokonce bolesti i v místech, kde byl zub už vytržen. Tento jev, který je znám jako fantómové bolesti, je signálem těla příslušnému zubu, že s orgánem, ke kterému přináleží, něco není v pořádku.
Bolest zubů – předzvěst nemocí
Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace. Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu. Tuto souvislost potvrzuje i zpráva adresovaná králi Asarhaddonovi (680 – 669 př. n. l.), kde lékař píše: „Sděluji králi, svému pánu, jediné slovo: ZÁNĚT! On, jehož hlava, ruce i nohy jsou zaníceny, vděčí za tuto nemoc svým zubům: jeho zuby je třeba vytrhat. Proto je jeho nitro zaníceno. Bolest hned přejde a jeho stav bude uspokojivý.“
Jestliže je například zanícen kořen zubu, bolest se projevuje v temenní části hlavy, porucha horních řezáků způsobuje bolest čela, špičáky ve spáncích.
Bolest prvních dvou horních a dolních řezáků může ukazovat na onemocnění ledvin, močového měchýře nebo zánět ucha.
Jestliže vás trápí první řezák, tak je podezření na problémy s mandlemi nebo dutinami, záněty kostí a chrupavek, onemocnění prostaty, nebo selhání kyčelních kloubů.
Stálá tupá bolest špičáků může být signálem začínajících problémů žlučníku nebo hepatitidy.
Bolesti obou třenových zubů mohou být zapříčiněny zápalem plic, zánětem tlustého střeva, dysbakteriózou, plicním astmatem, zánětem nosních dutin anebo respirační alergií. Bolesti horních a dolních čtyřek naznačují artritidu, problémy s klouby a tlustým střevem.
Stoličky mohou bolet při chorobách žaludku, slinivky břišní, žaludečních vředech nebo anemii.
Horní šestky „se ozývají“ při zánětu lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, nádorů štítné žlázy, zánětu vaječníků a sleziny. Dolní šestky zase upozorňují, že nejsou v pořádku tepny nebo nastupuje ateroskleróza.
Horní sedmičky odrážejí stav žilního systému – reagují na křečové žíly, hemoroidy a problémy plic – zápal plic, bronchitidu, astma nebo také na polypy tlustého střeva.
Zlobí-li zuby moudrosti, budete možná muset navštívit také kardiologa. Ischemické onemocnění srdce a další kardiovaskulární potíže se zrcadlí právě v nich.
- Bolesti zubů nejsou vždy příznakem dysfunkce v organismu. Příčinou někdy může být kaz, který vzniká z různých důvodů. Nejčastěji při nedostatečné ústní hygieně, která umožňuje vznik kyselého povlaku nebo vlivem mikroorganismů, při porušeném metabolismu, infekcích, stresu atd., kdy je postupně rozrušována zubní sklovina.
- Zuby a jednotlivé systémy organismu jsou navzájem propojené. Tak, jako nemocný zub může vyvolat infekce a celou řadu dalších komplikací, například zvýšení krevního tlaku, potíže v kardiovaskulární oblasti, migrénu, pocení, atd., stejně i nemocný orgán vysílá signál SOS bolestí do svého zubu, že něco není v pořádku.
- Velice důležité je po vyléčení nemocného zubu vyšetřit orgány s ním spojené. Předejde se tím nežádoucím komplikacím.
Stomatologie budoucnosti – Umělé zuby budou fungovat stejně jako pravé
Návštěva zubního lékaře v budoucnosti poskytne úplně jiný zážitek, než dnes – tvrdí vědci v USA, kteří jsou na cestě k výrobě umělých zubů, které by fungovaly jako pravé.
Základem umělých zubů je dentin – tvrdá spojovací tkáň bez žil a nervů. Zuby budou mít emailový povrch a uprostřed dutý prostor pro zubní dřeň-pulpu, tvořenou řidší tkání, která plní všechny vyživovací, nervové a obranné funkce zubu. Je vyrobena z fibroblastů-vazivových buněk lidské zubní dřeně, “zasazených“ do speciální trojrozměrné strukturované „matrice“ umožňující volný růst. Ta se časem postupně rozloží, až zůstane jen přírodní tkáň. „Matrice“ pro podobné účely se vyrábí obvykle z polyglikolové kyseliny, kolagenu nebo polysacharidového hydrogelu, známého jako alginat. Takto „vypěstovaná“ zubní dřeň dokáže také zajistit rozmnožování buněk dentinu a do určité míry se dokáže sama zregenerovat. V případě vážného poškození její tkáně, je jako jediná možnost nápravy zpracování kanálku kořenu, přičemž je pulpa nahrazena umělou náhražkou, která ale nedokáže zajistit plně to, co původní. Možná to zní odvážně, ale technologie genetického inženýrství pokročila do takové míry, že už dokáže vytvořit svalovinu, jaterní tkáň, ba i kopie tepen v laboratorních podmínkách. Tak, proč ne umělé zuby?
Snad už brzy konec plombování?
Prof. Carckham, z renomovaného britského stomatologického institutu v Leedsu, je vedoucím projektu, který může změnit revolučním způsobem stomatologické zákroky, které nemá nikdo rád – plombování zubů. Jeho vědecký tým rozpracovává metodu, při které je vrtání zubů naprosto zbytečné. K ošetření kazu se nabízí speciální lepivý proteinový roztok, který se aplikuje na postižený zub. Ten pronikne do otvoru v zubu, zaplní ho, a když ztvrdne, není třeba „plombovat“. Poté nová složka začíná přitahovat minerály přirozeným způsobem, čímž přispívá k tomu, aby se zub rychle zregeneroval a začal opět plnit svou funkci.