Mandle

cm mandle

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mandle obvykle využíváme jako rychlé monotónní mlsání, aniž bychom věděli, že se z nich dají uchystat zdravější varianty dortů, sladkých dezertů, mléko, případně i saláty, které dozdobíme právě mandlovými lupínky. Dříve, než si je však představíme, pojďme si společně o mandlích opět něco více povědět. Ukrývají totiž takovou spoustu deficitních minerálů, stejně jako vlákniny.

Stromy mandloní řadíme mezi jedny z prvních ořešáků vůbec, často jsou zmiňovány ve Starém zákoně, kde jejich větve symbolizují neposkvrněné početí Panenky Marie. Botanicky se jedná o příbuzné meruněk, první posly jara. Zatímco ostatní stromy a kytičky spí, mandle se halí do tisíců narůžovělých kvítku, jež voní medem. Pravděpodobně pocházejí z Řecka, odkud se pak tradice pojídání křupavých mandlí rozšířila do celého světa. V Itálii byly mandle zárukou šťastného manželství, jejich pět kousků v dlaních nevěsty a ženicha symbolizovaly zdraví, štěstí, plodnost, bohatství a dlouhověkost. Jejich historie je skutečně obsáhlá, chcete-li, zkuste si o nich načíst více. Sama jsem byla překvapená, kolika rituály a pověrami bývají opředeny.

Mandle jsou zásobárnou mono-nenasycených tuků, které kromě pozitivního vlivu na hladinu LDL cholesterolu působí kladně také na naše srdce. Tyto tuky zaujímají asi 70 % z jejich celkového objemu. Konzumujeme-li tedy mandle s mírou, cca 40 g denně, kdy si jimi zpestříme například odpolední svačinku, abychom pak k večeři vynechali máslo a dobrý celozrnný chléb namazali pouze tvarohem, je vše v pořádku. Pamatujme, hlídáme-li si zde váhu, je dobré mezi tuky vybírat a upřednostnit spíše takové, které se řadí mezi rostlinné. Zde patří právě ořechy, semínka, kvalitní oleje, avokádo atd. Tuky nelze zredukovat úplně, jsou pro nás nezbytné, proto, přemýšlejme nad nimi a vybírejme skutečně ty, ze kterých naše tělo získá největší užitek.

Při mé práci se setkávám s nejrůznějšími „alternativními“ výživovými směry, u těch je velmi důležité hlídat množství celkové přijaté bílkoviny, dále vápníku, železa a rovněž omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. U mandlí máme zelenou, neboť obsahují vše výše zmíněné. 30 g mandlí ukrývá zhruba 6 g bílkovin. A to je na tak malé množství opravdu slušná dávka. Jen si to spočtěme, na každý kilogram tělesné hmotnosti bychom měli přijmout 0,8 g bílkoviny denně. To znamená, pro 50 kilovou ženu je optimální přijmout 40 g bílkovin. Výjimkou jsou samozřejmě děti, senioři, těhotné a kojící maminky, sportovci, kteří cvičením budují svalovou hmotu.

V oněch 30 g mandlí najdeme 80 mg vápníku. Toho bychom měli pro změnu přijmout 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Naše 50 kilová žena si tedy vápníku dopřeje minimálně 500 mg denně. Ve stejném množství pak najdeme 20 různých flavonoidů. Všude se píše o antioxidantech, vláknině, ale co to vůbec jsou, ony flavonoidy? Jedná se o přírodní látky, které jsou nedílnou součástí ovoce, zeleniny, květů, ale také luštěnin, čaje a vína. Ceníme si jich zejména pro své protizánětlivé, protivirové a antioxidační vlastnosti. V rostlinách plní svou důležitou funkci, kdy jsou přítomny během hojivých procesů, chránící před škůdci a nejrůznějšími nemocemi. To, co funguje u rostlin, kopíruje pak rovněž lidské tělo. Pravidelná konzumace čerstvého ovoce a zeleniny s vysokým obsahem flavonoidů snižuje výskyt mnoha chronických onemocnění, ať už se jedná o rakovinu, mrtvici, či srdečně cévní choroby.

Ona malá hrst 30 g mandlí dále obsahuje 3, 5 g vlákniny, té bychom měli denně přijmout 30 g, dále cenný vápník a hořčík. Ten, aktivuje v našem těle na 300 různých enzymů. A to je již přeci parádní výkon. Dalo by se říci, že tyto oříšky jsou takovou přírodní minerální lékárničkou a mohu vám slíbit, že ani zde onen výčet dobrého nekončí. Obsahují totiž ještě zinek, měď a mangan. Důležité stopové prvky, které se podílejí na stovkách tělesných funkcí. Zajímavý je také obsah vitamínu E, vitamínu života, který má výrazný antioxidační účinek.

Z mandlí se dá uchystat taková spousta báječných dobrot, zmiňme například mandlové mléko, jehož přípravu zvládne úplně každý. Nápoj, který vyrobíme, se vyznačuje jemnou, mléčnou chutí se srovnatelným obsahem proteinů a minerálních látek, jako mléko kravské. Navíc, nevzniká na něj alergie, což se u kravského mléka říci nedá. Na pozoru by se mít jen ti, které oříšky dráždí. Mandlové mléko neobsahuje žádný cholesterol, tudíž, v rozumném množství lze zařadit do jídelníčku nízkocholesterolových diet. A jak si jej tedy uchystat?

Mandlové mléko

  • 200 g mandlí
  • 450 ml vody
  • vanilkový prášek

Mandle namočíme na 8 hodin do vlažné vody. Tím v nich aktivujeme celou řadu prospěšných enzymů. Následně rozmixujeme, dáme si záležet, abychom je skutečně pořádně rozdrtili. Přecedíme, přes jemné sítko, případně přes plátěný ubrousek. Podáváme. Neskladujeme však do zásoby, tím, že jsme rozbili strukturu oříšku, velmi snáze podléhá oxidaci. To poznáme tak, že je nápoj nahořklý. Z drtě, která zůstane, můžeme uchystat kuličky v kombinaci se sušeným ovocem. Směs stačí opět jemně umixovat k sobě.

Mandlové kuličky se sušenými švestkami

  • 100 g mandlové drtě
  • 100 g sušených švestek
  • 25 g brusinek
  • 25 g rozinek
  • 25 g datlí
  • 50 g kokosu

Na kuličky lze použít drť z mandlového mléka, případně celé mandle, které lze namočit a poté umixovat se všemi uvedenými ingrediencemi, případně s nimi pracovat okamžitě. Z výsledné směsi tvarujeme kuličky, které lze obalit v sezamu, případně v kokosu. Namísto mandlí můžeme použít mák.

Sladká jáhlová kaše s mandlemi

  • 70 g jáhel
  • 1 hruška
  • 30 g sekaných mandlí
  • 10 g medu
  • 2 g vanilky

Jáhly povaříme ve vodě, cca 12 minut. Pokud kupujeme jáhly, které pro svou hořkost třeba před použitím spařit, tento proces neopomeneme. Uvařené jáhly přecedíme, dáme do mísy, přidáme nastrouhanou hrušku, med, vanilkový prášek, který je již běžně k sehnání a posypeme podrcenými mandlemi.

Mandle lze přidat rovněž na jakýkoli zeleninový salát, nebo si je do menší misky smíchat s Goji, rozinkami a na menší kousky nakrájenými fíky. Výslednou směs si lze dopřát na dopolední, či odpolední svačinku. Mandle, pokud možno, nejsme- li na redukčních dietách, konzumujme spíše k večeru, tehdy se totiž vápník vstřebává nejlépe.