Mandarinka (Citrus reticulata)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mandarinky jsou v současnosti velmi oblíbený druh ovoce a řada z nás jim dává přednost před pomeranči či grapefruity. To, co nazýváme mandarinkou, je, přesně řečeno, citrusový plod rostliny mandarinka obecná (Citrus reticulata). Jsou to jasně oranžové plody s tenkou kůrou, která se dobře loupe. Existuje více druhů, jako příklad lze uvést klementinky nebo sacumy.

Mandarinky jsou dnes rozšířené po celém světě, ale původně pocházejí z Japonska a Číny. Nejznámější je jako bohatý zdroj vitaminu C, ale obsahuje také další látky. Dále lze zmínit pektin (rozpustná vláknina), bioflavonoidy, limonoidy a další látky.

Jak vitamín C, tak bioflavonoidy patří mezi antioxidanty, které chrání náš organismus před negativním vlivem volných radikálů z okolního prostředí. Někteří odborníci uvádějí, že díky obsahu těchto látek má mandarinka pozitivní vliv i na srdce, cévní systém, ledviny a snížení krevního tlaku.

Zajímavé využití má i mandarinková kůra. Používá se v kosmetice, kdy výtažky z ní jsou obsažené v přípravcích pro mastnou a nečistou pleť, tedy zejména při akné. Tento výtažek tonizuje, také působí proti celulitidě a k péči o strie. Používá se i v aroma-terapii, kdy stimuluje psychiku, osvěžuje, dezinfikuje, působí jako tonikum – podporuje nervovou činnost a rovněž relaxuje, působí proti křečím, podporuje snižování krevního tlaku a mimo jiné i příznivě ovlivňuje činnost žaludku.

Některé zdroje obecně uvádějí, že kůra zmírňuje zvracení, nechutenství a záněty dýchacích cest. Byl v ní dokázán výskyt látek diterpenů a terpenoidů, které mohou hrát důležitou roli v boji proti různým druhům rakoviny (to je ještě ve fázi výzkumu).

Kůra má hojné využití zejména v asijské kuchyni. Přidává se do jídla pro své charakteristické aroma, a tím dodává jídlu lehce nasládlou a pikantní chuť. Důležité je ale i to, že dokáže při přípravě masa zrychlit jeho měknutí a dodává mu křehkost. Navíc pomáhá po jídle snižovat nadýmání a pálení žáhy.

Na závěr bych spíše jako zajímavost uvedl, že jsem se setkal i s tím, že existuje dieta s mandarinkami, kdy je doporučováno konzumovat 1,5 až 2 kg mandarinek jako jedinou potravu, a to jednou nebo dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce (zdůrazňuji, že se týká jen jednoho nebo dvou dnů v týdnu). Vzhledem k tomu, že se tato kúra obvykle provádí na podzim či v zimě, nemusí se zvyšovat denní příjem tekutin. Nicméně kdo s touto dietní kúrou nemá žádnou zkušenost, doporučuji ji nejprve probrat s výživovým poradcem, který rád odpoví i v naší poradně.