Maminkám dětí s celiakií

cm potraviny lepek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rozstůně-li se dítě, je to vždycky velmi mrzuté, nicméně, jsou choroby a choroby. A zrovna ona intolerance lepku není ani tak neduhem, jako spíše potřebou změnit životní styl. Sama se stravuji plně bezlepkově, již několik dlouhých let, ano, jsem dospělá, neprahnu tedy po zlatavých lákadlech v podobě sušenek, perníčků, oplatků a snídaňových směsí, pokud mnou však cloumá chuť, upeču si vlastní. Dokonce netřeba žádných drahých ingrediencí, nejčastěji muk (ani těch moučných, ani těch duševních). Stravovat se bezlepkově mi přijde velmi snadné. A popravdě, je to velká zábava.

Máte-li nově zjištěnou celiakii, pravděpodobně se vrhnete na cestu Sherlocka Holmese, který, s pečlivostí jemu vlastní, se bude snažit seskládat čistě bezlepkový seznam. A na tom seznamu může být vše, od pečiva, přes šunku, přesnídávky, marmelády, cokoli, v čem byste lepek vlastně vůbec nehledali. Znám maminky, které jsou schopny dávat denně dítěti šunku jen proto, že je na ni napsáno: Bezlepkový výrobek. To však není správné, většina propagovaných bezlepkových výrobků není vůbec zdravých.

Jak to mám já?

Lepek nacházíme v pšenici, ječmeni, ale také žitu. Nikde jinde! Nesnází je, pokud jsou pšenice, žito či ječmen součástí hotových výrobků, jako jsou právě sní-daňové směsi, například cornflakes, směs ovesných vloček, které jsou doplněny o ty pšeničné, sladkosti, které, ač z kukuřice, mohou mít pšenicí zahuštěnou náplň, rohlík, nesoucí sice název sójový, jehož základem bude však opět pšeničná mouka. Nic z toho nepotřebujeme. Výborné bezlepkové cereálie si uchystáte taktéž doma, stejně tak chléb, aniž byste museli řešit, jak ho zabalit, aby jej dítě do školy doneslo ve svém původním vzhledu a stavu.

Osobně si vše chystám sama, od pečiva po cukroví, buchty či přílohy. Vše. Výhodou je, že mohu použít jen takové suroviny, o kterých vím, že jsou v souladu s trávením, taktéž, mistrně vybrousím chuť, aby onen výsledný pokrm skutečně chutnal. Z počátku to chce možná trošku cviku, nicméně, za pár neděl, věřím, že se i vy stanete mistrnými bezlepkovými kuchaři.

Pečivo                 

Kamenem úrazu bývá pečivo. Co tomu dítěti dát vlastně k svačině? Co k večeři? Co s sebou na výlet, k babičce či na oslavu? A tak, mnohé maminky využijí kupovaného bezlepkového pečiva, jehož základem bývá z 95 % kukuřičná či rýžová mouka. Mouka téměř zbavená vlákniny, mouka vysokého glykemického indexu. Není divu, že spousta celiaků, přecházejících na bezlepkový mód, do jednoho roku naberou na váze. Co takhle upéci svůj vlastní chléb? Z pohanky a pohankového kvásku, jehož struktura se velmi blíží pšeničnému bochníku? Chlebu, který provoní celičký dům, nebude se rozpadat, vydrží i týden, aniž by plesnivěl, nesl podivnou příchuť obalu, ve kterém vydrží zavákuován dobrého půl roku?

Sama chléb peču, z pohanky a kvásku, chléb, který je výtečný a zabere jen chvíli. Jak na něj?

Zkuste se inspirovat receptem zde.

Učiňte jen tyto drobné změny:

Je třeba uchystat pohankový kvásek. Buď si jej založíte, případně, do 90 g pohankové mouky a 120 ml vody přidáte 1 polévkovou lžící žitného kvásku, necháte 6 hodin odstát. Následně po 6 hodinách z hotového rozkvasu opět odeberete 1 polévkovou lžící kvásku a promísíte s výše zmíněným množstvím pohankové mouky a vody. Po třetím uchystání rozkvasu, by již měl kvásek nést jen stopy lepku. Pokud jsou problémem také stopy, zkuste si založit čistě pohankový kvásek.

Takto připravený kvásek (nezapomeňte odebrat 2 čajové lžičky pro další pečení) pak přidáte k 500 g pohankové mouky, chlebovému koření, 2 čajovým lžičkám soli, 500 ml vody a semínkám, ať už lněnému či slunečnicovému. Zamícháte, vložíte do formy a necháte kynout. Zhruba 1,5 – 3 hodiny. Záleží na teplotě v místnosti. Následně pečete, do vytvoření kůrky.

Chce to samozřejmě cvik, není však náročné, ani fyzicky, ani časově. Navíc, porovnáte-li cenu kousku bezlepkového pečiva s dobrým, 1,2 kg bochníkem…

Přílohy

Další svízelí mohou být přílohy, najednou nám zmizí těstoviny, knedlíky, nudle, ale i palačinky. Stále nám však zůstávají přirozeně bezlepkové přílohy, které jsou, co do chuti, tak i výživy, rozličně bohatší. Z nových příloh využijte pohanky, jáhel, quinoy, amarantu, slzovky, rýže, bezpluchého ovsa, ovesných vloček (nesmí být kontaminovány pšenicí při výrobě, jinak jsou přirozeně bezlepkové), luštěnin. Nezapomínejte na brambory či batát. Chybí-li knedlík, dá se uchystat z rýže či jáhel. Těstoviny lze pro změnu uchystat pohankové a palačinky? Ještě nikdy jsem nejedla chutnější palačinky než ty z pohankové a ovesné mouky. Jak na ně?

  • 100 g pohankové mouky
  • 100 g ovesné mouky
  • 1 vejce
  • mléko dle potřeby

Mouky smícháme s vejcem a mlékem, uchystáme řidší těsto, které pečeme na palačinkovači, případně na pánvi. Plníme dle své chuti.

Amarant s oblibou používám do polévek, namísto nudlí, jemně křupe, pro děti je zábavný. Z pohanky chystávám nejenom palačinky, ale také kaše, na sladko i slano, koláče, bábovku. Quinoa, děti ji zbožňují, i ta skvěle poslouží, jako základ dobré sladké kaše, případně přílohy, ať už s nastrouhanou mrkví, bylinkami a hráškem. Slzovka se kombinuje nejčastěji s rýží, jedná se o chutnou, léčivou kroupu, kterou však třeba před vařením namočit. Bezpluchý oves je vlastně základem pro ovesné vločky, které se vyrábí stlačením zrna bezpluchého ovsa. I ten lze použít jako chutnou přílohu, na sladko či slano. Nejraději z něj chystávám nákyp, s mrkví, brokolicí, hráškem a česnekem. Ochucuji výživným lahůdkovým droždím, ale u toho pozor, je třeba vybírat lahůdkové droždí bez ječného sladu (obsahuje lepek).

A co sladkosti, buchty či koláče?

Osobně pracuji jen s přirozenými moukami, pohankovou, ovesnou, případně oříškovou, přesněji s moukou z vlašských ořechů. Pokud je smísíte, společně s vejcem, mlékem či kokosovým olejem, v doprovodu nastrouhaného jablka, kokového cukru a vinného kamene (kypřidlo), získáváte skvělý základ pro bezlepkovou bábovku. Spoustu dezertů lze upéci z vloček, které promísíte s vejcem, kokosovým cukrem, nastrouhaným jablkem a kořením. Na tento základ pak vrstvíte tvaroh, ovoce dle chuti a necháte zapéci.

Využít můžete také sušeného ovoce, oříšky, které umixujete na lepivou hmotu, ze které vykrajujete, plastovými tvořítky, nejrůznější lákavé tvary. Případně, z hmoty lze uchystat tyčinky pro děti, které obtočíte pečícím papírem, zavážete provázkem.

Zatouží-li vaše dítko po sladké, zdravé snídani, uchystejte domácí müsli, z ovesných vloček, sušeného ovoce (nesířeného), oříšků, semínek, vanilky či skořice. Se snídaní si pohrajte, děti milují i sušené třešně, sušenou moruši, přidat lze taktéž i čerstvé ovoce, ať už borůvky, maliny, rybíz či kousky jahod, banánu, jablka. Vykazuje-li dítě alergii či intoleranci kravského mléka, zkuste kaši povařit v kokosovém mléce, případně, uchystejte mléko makové, ovesné či mandlové. Při alergii na alfa kasein, bílkovinu kravského mléka, děti, ale i dospělí, tolerují mléko kozí.

Oněch možností existuje nespočet a opravdu, nejsou nikterak časově náročné. I pizzu lze uchystat přirozeně bez lepku. Postup je následující:

  • 250 g pohankové mouky
  • 125 g másla
  • 1 vejce
  • 2 g chlebového koření
  • himalájská sůl

Máslo necháme povolit, smísíme s pohankovou moukou, vejcem, kořením a solí. Vypracujeme vláčné těsto, které necháme zhruba 30 minut v chladu odpočívat. Následně jej vložíme do formy, pokládáme vším, co na pizze milujeme.

Držím pěsti, berte tuto dětskou indispozici spíše jako hru, ne zatěžující kletbu, která se svalila na vaši rodinu. Snažte se, aby děti nikdy nelitovaly, že jsou něčím výjimečné, nebraly svůj neduh jako nepříjemnou křivdu. Ne. Naučte je, že jsou sice odlišné, ale stejně milované a krásné. Snažte se jim vysvětlit, že každý, úplně každý, kráčíme s jistým nákladem na zádech, ať už je to celiakie, diabetes I. typu, anémie, cokoli.