Mám v moči bílkovinu

cm doktor muz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tímto jednoduchým oznámením často začíná tazatel naší poradny komentovat svůj problém. A někteří hned doplňují extrémně svůj dotaz i otázkou: Mám se bát rakoviny nebo nějakého vážného onemocnění?

Pokud tato otázka obsahuje doplňující informace jako např. věk, pohlaví, přítomné klinické projevy, jakým způsobem přišel na to, že má bílkovinu v moči, a také zda trpí nějakou základní chorobou a které na ni užívá léky, nebo jestli má právě akutní nemoc, třeba chřipku, jaké má zaměstnání, jakou fyzickou aktivitu právě vykonává…, potom je mnohem snadnější odpovídat a vysvětlit problém na rozdíl od takové situace, kdy nám tazatel nesdělí žádné další informace. Odpověď může být tehdy pouze obecná, široká, nespecifická.

Je třeba si nejprve ujasnit, že se ledvinami do moči vylučují látky, kterých je v těle nadbytek – např. voda, sodík, draslík, fosfáty a vápenaté ionty a také zplodiny metabolizmu – kyselina močová, močovina a kreatinin. Bílkovina by se do moči normálně dostat neměla. Každý den se filtruje z plazmy do glomerulárního filtrátu a její struktura je příliš velká na to, aby prošla přes filtr. Rozkládá se na aminokyseliny, a ty jsou speciální difuzí absorbovány do mezi-buněčné tekutiny.

Pokud se tedy objeví bílkovina v moči, je třeba analyzovat, proč se tak děje:

1. Před ledvinami – v krvi je zvýšené množství bílkoviny.

Ledviny dostávají zvýšenou nabídku bílkoviny např. při zvýšeném přívodu stravou, při horečce, po fyzické zátěži. Tehdy prostě filtrační systém nápor nezvládne a bílkovinu propustí do moči. Proto vám po angíně lékař kontroluje moč na bílkovinu, aby viděl, zda infekt nezpůsobil poruchu filtračního systému. Po uzdravení angíny by možná počáteční přítomnost bílkoviny v moči měla při kontrole zmizet a žádná bílkovina by se tam již neměla dále vyskytovat. Tuto situaci lze snadno sledovat indikačními papírky.

2. Může jít o poruchu filtrační bariéry v glomerulech, která nedokáže přestupu bílkovin zabránit.

  1. To bývá při cukrovce, zvláště když trvá dlouho a není dobře kompenzovaná. Taková situace vede k poškození stěn ledvinných cév a je ovlivněna filtrační funkce ledvin, které začnou bílkovinu propouštět do moči. Diabetik si tedy také musí pravidelně kontrolovat moč na bílkovinu, aby se včas odhalila zhoršující se funkce ledvin.
  2. Při vysokém krevním tlaku. Když není dobře léčen vysoký tlak, žijete ve stresu, hodnoty jsou dlouhodobě zvýšené, pak dochází k postupnému poškozování ledvin a jedním z projevů může být objevení bílkoviny v moči.
  3. Při různých zánětech ledvin. Ať už se jedná o záněty infekční, způsobené bacilem, nebo záněty neinfekční, např. autoimunitní. Takové stavy vedou k akutnímu nebo postupnému poškozování ledvin a jejich funkcí.
  4. Při poruše ledvinných kanálků, které za normálních okolností náhodně přefiltrované bílkoviny z moči zpětně vstřebávají (tubulointersticiální nefritida).
  5. Je nutno také vyloučit vrozenou vadu, a ještě je třeba diskutovat o tom, zda není přítomná bílkovina součástí některého syndromu, který v sobě sdružuje několik nemocí současně (příklad: třeba cukrovka, kornatění tepen a vysoký krevní tlak).
  6. A uvedu ještě jednu variantu, kdy musíte myslet na přímý prostup krevní plazmy s bílkovinami přímo do močových cest z důvodu jejich zánětu, krvácivé poruchy, nebo nádoru.
  7. V těhotenství je také častý nález bílkoviny v moči při preeklampsii, což je chorobný stav druhé poloviny těhotenství související s placentou. Hlavním projevem preeklampsie je zvýšený krevní tlak matky spojený s únikem bílkovin do moči.

Prevence a léčba bílkoviny přítomné v moči závisí na zjištěné příčině a na tom, zda je možné příčinu odstranit. Vždy ale velmi záleží i na vás, jak se k léčbě a k doporučeným změnám, třeba stravy a životního stylu, postavíte. Proto je velmi důležité, abyste dobře rozuměli tomu, co se ve vás děje.