Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Mám malá prsa

01.09.2006

Tato věta má velký význam hlavně v období dospívání. Může se stát i noční můrou. Článek by měl přinést poučení o vývoji prsů a ujištění, že i malá prsa mohou být zcela normální.

Během života ženy se na prsou projevují změny v systému žlaz s vnitřní sekrecí a změny související s věkem.

 

V době puberty začínají vaječníky tvořit estrogeny, které ovlivňují změny. Nejprve se začne zvětšovat a tmavnout dvorec, tvořený pigmentovanou kůží obklopující bradavku. Pod nimi se začne zvětšovat a růst systém vývodů. Začínají se tvořit rozvětvení. Do nástupu první menstruace se obvykle tvoří normální, vyčnívající, pevný, dobře vyvinutý dětský prs. Jak vaječníky produkují progesteron a prsa se vyvíjejí, počnou na konci rozvětvení pučet vývody a tvoří se skupinky žlázek. Tak jsou hotové všechny základní složky dospělého prsu. Velmi často bývá jeden prs větší než druhý, nejčastěji bývá větší prs levý. Pro tento někdy nápadný rozdíl není prozatím známo žádné vysvětlení. Na celkovou velikost prsů má velký vliv obsah tuku. Kůže bradavky a dvorce je promazávána zvláštními mazovými žlázami, jež jsou na dvorci jako drobné výčnělky. V centru dvorce je bradavka, má kuželovitý tvar a 15 až 25 drobných otvorů. Otvory vycházejí z mlékovodů. Pod dvorcem a bradavkou jsou drobné svaly, vyvolávající ztuhnutí bradavky, když je stimulována. Těsně pod bradavkou a dvorcem se vývody poněkud rozšiřují a tvoří tak rezervoár pro mléko.

 

Prsa se dále formují během těhotenství a při porodu se už skládají z rozvětveného systému vývodů, které vyúsťují do bradavek.

 

První změny, které jsou během časného těhotenství v prsou zaznamenány, probíhají ve dvorci, ten ztmavne a začne se zvětšovat. Následuje zvýšené pučení a růst žlaz a systém vývodů.

 

S nástupem menopauzy ztratí prsa pevnost v důsledku regrese žlázových struktur. Často se také uvolní podpůrné vazy a prsa více poklesnou, což je způsobeno uvolněním vazů a kůže.

 

Jakmile je vývoj prsů ukončen, mají hormony jen malý vliv na jejich velikost, kromě těhotenství a kojení. Žádné krémy, mazání nebo masti neovlivní velikost prsů. Cvičením ovlivňujeme spíše velikost prsních svalů. Plastická chirurgie může zvětšit nebo zmenšit velikost prsů.

 

Vývoj prsů záleží na komplexních vztazích mezi hypofýzou, štítnou žlázou, nadledvinkami a vaječníky a může docházet k různým variantám opožděného nebo minimálního vývoje. Hormonální léčba může často pomoci stimulovat vývoj prsu, který ještě není dospělý. Platí ovšem, že i malá prsa mohou být zcela normální. Dospívající dívky často vyžadují po svém lékaři předepsání hormonální stimulace, ale je potřeba si uvědomit, že rozhodující pro předepsání hormonů je zjištěná porucha funkce endokrinních žlaz, a ne velikost prsů. Také je důležité připomenout, že hormonální preparáty nezvětší velikost normálního dospělého prsu a nikdy by se nemělo uvažovat o jejich použití k tomuto účelu.

 

V přírodní medicíně se stále více propagují tzv. fytohormony, které nepůsobí jako hormony, ale jsou svým složením blízké látkám, ze kterých se hormony tvoří, takže se tím zvyšuje možnost tvorby důležitého hormonu a tím dochází k vyrovnání jeho nedostatku a také k úpravě různých potíží. Kladem je, že nemají vedlejší účinky.



Pro pevnější a plnější poprsí doporučujeme přípravek Beauty Bust Balance.


01.09.2006
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS