Maliník obecný (Rubus idaeus)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maliník obecný je známý ovocný keřík, který se pěstuje na zahrádkách (ale samozřejmě roste i divoce) pro jeho známé a velmi chutné plody – maliny. Tyto plody mají všestranné použití (zavařování, mražení, ovocné šťávy atd.). Vyrábí se z nich sirupy a je součástí některých nápojů, např. Kofoly. Maliny provázejí člověka již mnoho tisíc let.

Z archeologických nálezů známe, že maliny sbírali již lidé v neolitu. Semena maliny se našly (podobně jako ostružiny) již v kolových stavbách z tohoto období. Ve starém Řecku i Římě se malinová šťáva používala při trávicích potížích. Druhový název „idaeus“ je podle Plinia odvozený od hory Idy, která byla v Malé Asii nalezištěm malin ve starověku. O první plantáže se zasloužili středověcí mniši. Maliníku obecnému se říkalo různě – maliní, červená malina, malena, malene, malenka či maliní. Keře maliníku dosahují až výšky 2 metrů, jsou tvořeny prutovitými výhonky, které vyrůstají z prutovitého kořene. Mohou mít na spodu jemné ostny nebo mohou být celé lysé. Prvním rokem jsou pruty žlutohnědé, dvouleté dřevnatí a přináší květonosné větve, které na podzim zasychají. Okraje listů jsou nepravidelně ostře pilovité, čepel je zašpičatěle vejčitá, na řapících mají malé ostny.

Maliník obecný je přirozený druh Evropy a Asie, roste na okrajích lesů a všude tam, kde je kyselejší půda. Z této byliny se pro léčivé účely používají hlavně listy. Sbírají se v době květu, což je měsíc květen a suší se v menších vrstvách na slunci. Z účinných látek obsahují třísloviny, organické kyseliny, flavony a minerální látky. Navíc plody maliníku obsahují organické kyseliny, beta karoten, vitaminy skupiny B, sacharidy, antokyanový glykosid kyanidin, pektin, sliz, gumy, vitamín C a mnohé další. Listy maliníku mají močopudný účinek.

V lidovém léčitelství se dále používají při potížích s trávícím ústrojím, s vylučováním trávicích šťáv, při průjmu, při kašli a bronchitidě. Má protizánětlivý účinek. Plod je pro svůj obsah beta karotenu užitečný při očních potížích. Vitamin C v něm obsažený posiluje obranyschopnost organismu a spolu s rutinem pomáhá zpevňovat cévní stěnu a proto může pomáhat při krvácení, např. z nosu či dásní. V lidovém léčitelství se dále uvádí, že jak list, tak plod pomáhají při obtížích ledvin a močového měchýře. Je uváděn jako přírodní prostředek pro zdravou kůži a nehty. Zlepšuje vylučování žluči. Jako kloktadlo je výborným prostředkem při zánětu dásní a ústní sliznice. Nálev z fermentovaných listů maliníku se pije jako náhrada čínského čaje. Samotné maliníkové listy se užívají jen zřídka, jsou ale obsaženy v čajových směsích s rozličnými indikacemi nebo jsou součástí tzv. domácích čajů. V mnohých směsích slouží jako pomocná droga doplňující objem. Má obdobné použití jako list ostružiníku. Je též součást dietetických nápojů, má mírné cholagogní a diuretické vlastnosti.