Mák, vápníková kapslička zabalená přírodou

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Moudrost přírody je přímo úchvatná, nejenom tím, jak je zde všechno dokonale postaveno na principech klidné rovnováhy, ale také tím, že vše, co nám třeba, máme na dosah. V té nejčistší a nejpřijatelnější podobě. Při mých konzultacích občas padne téma potravinových doplňků a nejrůznějších super-potravin, lidé si vedou pečlivé seznamy užívaných sirupů, vitamínů a kapslí, kterým věří, na které spoléhají. Pokaždé se jen pousměji a řeknu: „Kdyby tomu příroda chtěla, pověsí nám Celaskony na stromy, namísto toho nám umožňuje sklízet jablka, zelené bylinky, šípky, vše zabaleno do úhledných balíčků.“ Jen se podívejme, jak účelně nachystala banán, netřeba jej do ničeho ukládat, je plně chráněn, svou zralou žlutou slupkou. A přesto je nám to málo. My si raději hořčík a draslík kupujeme zvlášť, ve formě, která je banánům na hony vzdálená. Proč? Protože příroda disponuje onou jemnou životodárnou esencí, kdy s největší pečlivostí kombinuje látky, o kterých mnohdy naše věda nemá ani potuchy. Žádný multivitamín nám tedy nenahradí to, co umíchala mistrná alchymie mocné matky přírody. A proto, snažme se spíše pochopit svět, který nás obklopuje, namísto světa, jenž je tolik umělý, nabízející pouhý paprsek z té široké záplavy světla.

Výše jsem hovořila o vitamínu C, pokud jej budeme přijímat v tobolkách, nikdy nám neposkytne toliko, jako například medvědí česnek, který jej na 100 g obsahuje krásných 150 mg. A navíc, kromě céčka, zde najdeme také mocný a čisticí chlorofyl, důležité železo, molybden, který stejně jako přítomný mangan, pečuje o naše zuby. O imunitu se postará zinek, ale také alicin, který nás doslova postaví na nohy. Vše obsaženo v tom nejlepším možném poměru, na který je naše tělo zvyklé, se kterým si dokonale poradí.

Co se vápníku týká, všeobecně jím plýtváme. On totiž nepečuje pouze o naše kosti, ale také krev, jejíž pH udržuje stabilní. Pokud se tu tedy zaměříme na vápník, jeho vstřebatelnost bude tím nižší, čím více okyselujících potravin si do jídelníčku vpustíme. Více pak v předešlém článku Jak přirozeně navýšit vápník stravou.

Mák pokládám za základ české kuchyně a věřte mi, lze jej zpracovávat i jinak, než jen do makových buchet, které dle tradičních staročeských receptur mají zdraví doslova za mák. Níže si pak představíme několik zdravých dobrot, nejprve si však tuto potravinu více přibližme.

Jeho vápníková nálož je přímo úchvatná. Vezmeme-li, že na svých 100 g ukrývá rovných 1400 mg vápníku, při doporučené denní dávce 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti, jedná se o pravou nefalšovanou vápníkovou kapsli, patentovanou přírodou. Vápník jde ruku v ruce s hořčíkem, jenž platí za nerozlučnou dvojici, kdy ve vyváženém poměru jeden druhého podpírá a navzájem se tak posunují kupředu. A právě to je ona rovnováha, o které jsem hovořila výše. Nyní již určitě všichni chápeme. Navíc, vitamín E, přezdívaný také vitamínem života a zároveň platící za velmi silný antioxidant, výhodně doplňuje semínko a umocňuje jeho jedinečné vlastnosti. Vápníku je také třeba fosfor, i ten zde najdeme, stejně jako důležité železo, které vžene červeň našim tvářím.

Svým jedinečným složením a zajímavým množstvím omega 3 a 6 NMK působí jako stabilizátor imunity, pomáhá předcházet zánětům a rovněž se vyznačuje pozitivním vlivem na naše nehty, vlasy, kůži, pleť. Ne nadarmo se makový olej řadí mezi ty nejkvalitnější oleje, které lze ve studené kuchyni použít. Svým složením se blíží oleji lněnému a konopnému. Ty bych však označila za absolutní top. Vrátíme-li se ještě na chvíli k omega 3 a 6 NMK, jsme-li diabetickým pacientem 2. typu, pamatujme na to, že tyto kyseliny zvyšují citlivost buněk těla vůči inzulínu. Nic nám tedy nebrání, abychom mák zařadili do běžného každodenního jídelníčku. Osobně přidávám 1 polévkovou lžíci do ranní sladké jahelné kaše, případně do zeleninového salátu, kdy maková semínka prohřeji na suché pánvi a promísím s troškou dobré himalájské soli. Pro lepší chuť lze také umlít, podobně se chystá tzv. gomasio, což je ochucující směs založená na prohřátém sezamovém semínku a soli.

Z máku lze uchystat celou řadu zdravých sladkých dezertů, ale také mléko, jehož recept přikládám níže. Jak s oblibou říkávám, fantazii se meze nekladou, hrajme si tedy a objevujme sebe samé v nekonečných variacích výtečných surovin a pokrmů.

Bezlepkové makové koláčky

  • 100 g máku
  • 100 g rozinek
  • 2 g skořice
  • 2 větší jablka
  • mandle a Goji na ozdobu

Jablka omyjeme a nakrájíme na centimetrová kolečka. Poslouží jako korpus koláčku. Následně umeleme mák společně s rozinkami a skořicí. Výsledná směs by měla být lepivá, pokud tomu tak není, ještě chvíli mixujme, případně přidejme lžíci rozinek. Výslednou směs zformujme v kuličku, z té utvořme placku velikosti jablečného plátku, na který rozinko-makovou směs přitlačíme. Dozdobíme mandlemi a Goji.

Bezlepkové makové koláčky

Makové kuličky se švestkami

  • 100 g máku
  • 100 g sušených švestek
  • sušená vanilka
  • 30 g mandlí
  • 50 g rozinek
  • kokos

Mák rozmixujeme společně se švestkami, sušenou vanilkou, mandlemi a rozinkami. Výsledná směs by měla být snadno v dlaních zformována v kuličku. Tu pak obalíme v kokosu, umístíme do cukrářského košíčku a necháme v lednici odpočinout.

Makové mléko s datlemi

  • 100 g máku
  • 400 ml vody
  • 6 sušených datlí
  • 15 g medu

Mák namočíme na 8 hodin do vody, posléze mixujeme do doby, než výsledná tekutina nabude bílé mléčné barvy. Čím déle, tím více užitné složky se do nápoje uvolní. Posléze přecedíme, abychom v čistém mléce rozmixovali datle a med. Toto mléko je velmi vhodné pro děti a ty, jež trápí vyšší kazivost zubů či osteoporóza.

Na mák si dají pozor alergici a ti, jejichž žlučník je poněkud slabší. Rovněž pamatujme na to, že mák platí za dobrý projímavý prostředek. To se může pro změnu hodit těm, které trápí zácpa.