Majoránka zahradní, v kuchyni i domácí lékárně

majoranka e1613133686737

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Popravdě, kdyby svět přišel o voňavou majoránku, velmi by tím utrpěla také moje kuchyně, neboť je z převážné většiny na majoránce stavěna. Používám samozřejmě i jiné druhy bylinek, jako je dobromysl, rozmarýn, saturejka či tymián, vyhraju si také s česnekem, kmínem, ať už římským či vonným, kurkumou, fenyklem, bazalkou, šalvějí, pomerančovou a citrónovou kůrou, badyánem, skořicí, vanilkou a anýzem, jakožto i zelenými natěmi, ať už koprovou, celerovou, petrželovou, chuťovými benefity planě rostoucích bylin, např. popence, bršlice kozí nohy či medvědího česneku. Nicméně, kdyby se přemnožili dospělci mandelinky mátové s kovově zelenými, lesklými krovkami, křísek či klopuška a svět by byl prostý a chudší o majoránku, byl by to zrovna u mne veliký skluz.

Proč zrovna majoránka, čím nás tak uchvacuje a odkud se vůbec vzala?

Pravlast této 20-60 cm vysoké, voňavé rostliny leží v severovýchodní Africe a v jihozápadní Asii. Bohyně lásky a krásy Afrodité ji prý považovala za symbol radosti. Na naše území se majoránka dostala z Jeruzaléma během křižáckých tažení.

Majoránka je aromatickou a léčivou bylinou z čeledi hluchavkovitých. K rozvětveným stonkům přisedají malé oválné listy, které jsou šedozelené, někdy načervenalé a slabě ochlupené. Od června do září se rozvíjejí ve vrcholových částech stonků drobné, bílé, růžové nebo světle fialové květy. Plodem jsou tvrdky, které dozrávají jen v teplých oblastech. Celá rostlina příjemně voní. Významný je obsah éterického oleje, tříslovin a hořčin.

V našich zeměpisných šířkách se majoránka chová jako jednoletá rostlina. Vysévá se v březnu do malých výsevných tácků, aby se pak po ledových mužích, umístila ven. Vysít ji však můžeme také v polovině května pod širé nebe. Majoránka ke svému vzrůstu potřebuje dostatek slunce, tepla, ale i živin. Nejlépe jí tedy vyhovují propustné, lehké, přesto však živinami bohaté půdy s kompostem. Nať sklízíme před rozkvětem. Lidově se jí přezdívalo voněkras.

Léčivý účinek majoránky

  • podpora chuti a tvorby žaludečních šťáv,
  • eliminace nadýmání, bolestivých křečí ve střevu,
  • posilnění dělohy,
  • úleva při velmi silné menstruaci,
  • posílení laktace,
  • podpora imunitního systému, zejména při nachlazení,
  • uklidňující účinek, zejména při bolestech hlavy a migréně,
  • eliminace stresu, nespavosti.

Matthioli o mateřídoušce napsal, že prášek z utlučené bylinky vtažený do nosu probouzí kýchání, rozděluje rýmu, vyčišťuje a zahřívá hlavu a že touž moc má také její šťáva. Majoránku doporučoval při těžkém dechu.

Co z majoránky do domácí apatyky?

Zcela jednoduchým předpisem, který přináší úlevu při bolestivém nadýmání bude majoránkový čaj. Ten připravíme následujícím způsobem.

1 polévkovou lžíci sušené majoránky přelijeme vroucí vodou, necháme zhruba 15 minut louhovat a následně přecedíme. Nálev lze přidat také do běžné koupele, která navozuje příjemný pocit zklidnění a uvolnění.

Známý bylinář Pavel Váňa majoránku doporučuje přidávat do směsí, které podporují vykašlávání, dále při ženských potížích a bolestech. V takovém případě se pak pije 1-3 šálky denně, nikdy ne však trvale. Šťávou z majoránky potíráme zduřené žlázy. Majoránkový olej je pak výtečný při bolestech v podbřišku. Majoránku lze také s úspěchem inhalovat při astmatu. Majoránka je též součástí proti nadýmavé směsi pro děti současně s heřmánkem, mátou, jitrocelem větším, kořenem libečku, koprem, yzopem lékařským a dobromyslí.

Jedním z receptů bude jistě i majoránkové máslo, o kterém se dočteme v knize Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni, od Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře, které se vyznačuje protizánětlivým účinkem a mírní otoky. Takové máslo nebude k jídlu, nanáší se na horní ret pod nos. Tam se při nádechu dostávají éterické oleje z byliny a uplatňují svoje čistící a protizánětlivé účinky a zmírňují otoky. Postup je tento: Rozehřejeme 100 g másla, sbíráme pěnu, která vzniká. Přidáme hrst čerstvé, podrcené majoránky a zahříváme půl hodiny v horké voní lázni. Následně přecedíme přes plátno či jemné sítko, přidáme pět kapek majoránkového éterického oleje a vše přelijeme do sklenice se šroubovacím víčkem. Mast v lednici vydrží až rok.

Dle knihy Přírodní antibiotika a antivirotika v kuchyni, můžeme aplikovat také majoránkový med. Ten se obzvláště hodí, cestujeme-li po tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky a Ameriky, kde se vyskytují škrkavky dětské. Jedná se o hlístice, které měří až 20 centimetrů a žijí zejména v tenkém střevě hostitele. Majoránkový med je produktem včel, který je sbírán výhradně z polí rozkvetlé majoránky. Vyznačuje se plnou a bohatou chutí.  

Z majoránky lze uchystat také tinkturu, která podporuje střevní trakt a játra, mírní projevy nachlazení. Při přípravě postupujeme následovně:

50 g čerstvé majoránky, 500 ml 40% alkoholu

Bylinku nakrájíme najemno, zalijeme alkoholem, macerujeme 4-6 týdnů, při pokojové teplotě, v temnu. Následně přecedíme, užíváme 1 kapku na kilogram tělesné hmotnosti, celkovou dávku vydělíme třemi a aplikujeme ráno, v poledne a večer.

Majoránka v kuchyni

Tak a jsme v kuchyni. Kde všude smíme voňavou majoránku použít? Velmi ráda jí doprovázím luštěninová jídla, která chystám tak, že veškeré luštěniny vždy namáčím na 24 hodin, mimo červenou čočku. Následně je chystám s majoránkou a dobromyslí, čímž podpořím proti nadýmavý efekt. Majoránku přidávám také do zeleninových polévek, omáček, nejrůznějších druhů zeleninových, ale i masových placek, salátů, obilných směsí, sypu jí též do pečiva, nejčastěji chleba, dále pak guláše, slaných sýrových koláčů. Podtrženo, sečteno, u mne ji najdete opravdu všude.

Kváskový chléb z pohanky a čiroku

80 g rozkvasu, 250 g pohankové mouky, 250 g čirokové mouky, 2 čajové lžičky soli, 1 čajová lžička kmínu, 1 čajová lžička majoránky, 4 polévkové lžíce slunečnicového semínka, 500 ml vody

V míse smísíme obě mouky, přidáme sůl, bylinky, semínka, dále přiléváme vodu, rozkvas, vše spojíme v hladké, jednolité těsto, které klademe do připravené formy. Zde necháme asi 3 hodiny kynout. Následně pečeme při 180 °C 50 minut. Po vyklepnutí z formy necháme vychladnout.