Lupy

cm zena kvetiny ve vlasech

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lupy sice nepředstavují medicínský problém, ale jsou pro mnohé zdrojem velkých problémů a sníženého sebevědomí. Samy o sobě ve většině případů vysloveně nezhoršují náš zdravotní stav, ale mohou být i původním jevem některých dermatologických onemocnění, jako je lupenka či seborhoická dermatitida.

Co jsou vlastně lupy?

Lupy vlastně jsou drobné šupinky kůže, která se odlupuje, ale v nadměrném množství. Co může zapříčinit, že vznikají lupy? Zde může hrát roli velké množství faktorů. Může to být špatná životospráva, nedostatečné vymývání šampónu při splachování, špatné počasí (povětrnostní podmínky), nevhodný výběr vlasové kosmetiky či přechod z tepla do zimy. Dokonce i stres či nemoc může ovlivnit vznik lupů.

Důvodem vzniku lupů může také být pomnožení kvasinek a plísní v organismu nebo začínající kožní onemocnění (například zmíněná lupenka). Stav může zhoršit nedostatečné množství živin, vitamínů a minerálů řešení vašeho problému. Důležitou roli může hrát i určitý vrozený sklon k tvorbě lupů. Pokud je pokožka zdravá, průběžně se obnovuje sama. Zhruba během měsíce se z kožních buněk, které se nově vytvořily v pokožce, stanou buňky zrohovatělé vrstvy a oddělí se. Jsou ale pouhým okem neviditelné. Naproti tomu u lidí, kteří trpí lupy, se pokožka obnovuje příliš rychle, za pouhých 20 dní. Potom se oddělují destičkovité, viditelné lupy.

Při výskytu lupů se zárodečná flóra kůže dostala z rovnováhy. Zárodečná flóra představuje významný faktor pro zdraví pokožky. Skládá se z mikroorganismů, jako jsou bakterie a kvasinky, které žijí na pokožce a dokonalým řídicím systémem jsou udržovány v rovnováze. V případě predispozice k tvorbě lupů se množství kvasinek (ityrosporum ovale) a jejích druhových zástupců procentuálně zvýší a dojde k zesílenému dělení buněk. Tak vznikají lupy.

Aby se dělení buněk dostalo opět do standardu, musí být počet kvasinek Pityrosporum ovale a jejích poddruhů snížen a zárodečná flóra musí být znovu uvedena do rovnováhy. Laboratorní testy dokázaly, že jedna účinná látka proti lupům nedokáže ve stejné míře zredukovat různé druhové zástupce Pityrosporum ovále. Pro maximální potlačení všech původců lupů je nutná kombinace účinných látek proti lupům s širokospektrým účinkem.

Jak lze lupům předejít?
Změnou životosprávy – konzumace většího množství ovoce, zeleniny a pokud je třeba doplnit v potravinových doplňcích beta karoten, vitaminy ze skupiny B, fluor nebo selen. Dále je třeba zrušit na určitou dobu návštěvy restaurací s rychlým občerstvením a konzumaci sladkých limonád. Zároveň dbejte na dostatečný pitný režim. Při výběru vlasové kosmetiky se zaměřte na šampony a kondicionéry s vyšším obsahem selenu a zinku. V případě lehčích forem lupů je třeba pečlivě zvážit výběr těchto šampónů. Toto lze doporučit u jedinců v pubertě, při hormonálních změnách či prostě případě výraznějšího sklonu k tvorbě lupů.

Je třeba si uvědomit, že nevhodné šampony a vlasová kosmetika mohou tvorbu lupů zhoršit. Rovněž vlasy ani vlasová pokožka se nesmí přesušovat. Snažte se taky nemýt si vlasy denně, ale alespoň co dva dny.

Důležité je si také uvědomit, že i když lupy ve vlasech vyvolávat svědění, tak bychom tomu neměli podlehnout a neměli bychom se škrabat. Jednotlivá svědivá místa můžeme rozškrabat do krve a může dojít k infekci. V případě, že se lupy rozšíří po celé pokožce hlavy, doprovází je i zapáchající kožní maz. Pokud nedojde ke zlepšení stavu během dvou až tří měsíců, je třeba navštívit lékaře.

Celková nabídka přípravků proti lupům.