Lopuch větší (Arctium lappa)

cm lopuch1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Patří do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae). Z této byliny se sbírá kořen. K jeho lidovým názvům patří ježek, babí kořen, bodlák či žebrácké knoflíky. Lopuch větší je jedna z našich největších bylin. Všechny naše lopuchy jsou dvouleté. Z vřetenovitých kořenů vyrůstá větvená, až 2 m vysoká lodyha s květy. Listy má střídavé, vejčité až slabě srdčité, na rubu šedě plstnaté.

Kulaté červené úbory jsou uspořádány v chocholičnatém květenství, jsou lehce pokrytá pavučinovým závojem. Plodem jsou nažky s krátkým pápěřím, dosahují až 7 mm délky. Rostlina kvete od července do srpna. Lopuch větší roste v Evropě, v Asii, v Africe a Americe. Vyskytuje se od nížin do hor jako obecný plevel. U nás roste většinou kolem plotů, na okrajích cest a rumišť. Dále se může vyskytovat na smetištích, navážkách, neobdělaných půdách, kolem cest a polí apod. Dává přednost sušším a vápencovým půdám. Lopuch již ve starověku patřil mezi rostliny opředené pověrami. Latinské pojmenování drogy vzniklo z italského „barda“ = koňská deka podle velikosti listů, popříp. podle starých keltských zpěváků – bardů, kteří si zahalovali tvář velkými listy, aby je při vystoupení nebylo poznat.

K účinným látkám patří polysacharidy, inulin (do 45 %), proteiny (okolo 12 %), glykosid arkciín, silice, kyselinu palmitovou a stearovou, slizovité látky, třísloviny, hořčiny, bílkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápníku, draslíku a hořčíku aj. Listy obsahují silice, slizovité látky, třísloviny a kyselinu askorbovou.

Výtažek z lopuchu většího je diuretikum, hypoglykemikum, pomáhá při chorobách jater a žlučníku, zlepšuje léčbu u ekzémů a mykóz. Vnitřně je součástí čajů při cukrovce a čajů, které upravují zažívání a vyměšování. Zevně se používá při kožních ekzémech, vyrážkách, zánětech a špatně se hojících ranách. Droga se používá i na přípravu tzv. lopuchového oleje – oleum bardanae. Je to výtažek z kořenové drogy získaný pomocí kvalitního oleje. Aplikuje se zevně při nadměrné tvorbě suchého hustého mazu na pokožce hlavy. Kořenová droga slouží dále na izolaci inulinu používaného především jako dietetikum a léčebné diagnostikum.

Vzhledem k nedostatku informací o toxicitě a na zvířatech prokázanému působení na dělohu se nedoporučuje používat v těhotenství. Pozornost by se měla věnovat možnému spolupůsobení s léky snižujícími hladinu krevního cukru. Podobně jako lopuch větší je možné použít i lopuch menší (Arctium minus) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum Miller).