Lopuch větší (Arctium lappa)

Patří do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae). Z této byliny se sbírá kořen. K jeho lidovým názvům patří ježek, babí kořen, bodlák či žebrácké knoflíky. Lopuch větší je jedna z našich největších bylin. Všechny naše lopuchy jsou dvouleté. Z vřetenovitých kořenů vyrůstá větvená, až 2 m vysoká lodyha s květy. Listy má střídavé, vejčité až slabě srdčité, na rubu šedě plstnaté.

Kulaté červené úbory jsou uspořádány v chocholičnatém květenství, jsou lehce pokrytá pavučinovým závojem. Plodem jsou nažky s krátkým pápěřím, dosahují až 7 mm délky. Rostlina kvete od července do srpna. Lopuch větší roste v Evropě, v Asii, v Africe a Americe. Vyskytuje se od nížin do hor jako obecný plevel. U nás roste většinou kolem plotů, na okrajích cest a rumišť. Dále se může vyskytovat na smetištích, navážkách, neobdělaných půdách, kolem cest a polí apod. Dává přednost sušším a vápencovým půdám. Lopuch již ve starověku patřil mezi rostliny opředené pověrami. Latinské pojmenování drogy vzniklo z italského „barda“ = koňská deka podle velikosti listů, popříp. podle starých keltských zpěváků – bardů, kteří si zahalovali tvář velkými listy, aby je při vystoupení nebylo poznat.

K účinným látkám patří polysacharidy, inulin (do 45 %), proteiny (okolo 12 %), glykosid arkciín, silice, kyselinu palmitovou a stearovou, slizovité látky, třísloviny, hořčiny, bílkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápníku, draslíku a hořčíku aj. Listy obsahují silice, slizovité látky, třísloviny a kyselinu askorbovou.

Výtažek z lopuchu většího je diuretikum, hypoglykemikum, pomáhá při chorobách jater a žlučníku, zlepšuje léčbu u ekzémů a mykóz. Vnitřně je součástí čajů při cukrovce a čajů, které upravují zažívání a vyměšování. Zevně se používá při kožních ekzémech, vyrážkách, zánětech a špatně se hojících ranách. Droga se používá i na přípravu tzv. lopuchového oleje – oleum bardanae. Je to výtažek z kořenové drogy získaný pomocí kvalitního oleje. Aplikuje se zevně při nadměrné tvorbě suchého hustého mazu na pokožce hlavy. Kořenová droga slouží dále na izolaci inulinu používaného především jako dietetikum a léčebné diagnostikum.

Vzhledem k nedostatku informací o toxicitě a na zvířatech prokázanému působení na dělohu se nedoporučuje používat v těhotenství. Pozornost by se měla věnovat možnému spolupůsobení s léky snižujícími hladinu krevního cukru. Podobně jako lopuch větší je možné použít i lopuch menší (Arctium minus) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum Miller).

 

Zpět nahoru