Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Lnice květel

20.12.2010
Patří do čeledi Plantaginaceae (jitrocelovité). Jméno lnice vzniklo původně odvozením od lnu z důvodů velké podobnosti listů obou rostlin. Lnice květel roste po celé Evropě s výjimkou nejsevernějších oblastí a Islandu. Dále se vyskytuje na Dálném východě, v Severní Americe, jižní Africe a jinde. Roste na okrajích cest, náspech, v silničních příkopech, na hrázích, kamenolomecha dalších podobných místech. Oblíbil si suchá a slunná místa.

Jedná se o vytrvalou bylinu s větveným oddenkem, koruna sírově žlutá, s oranžovou vypouklinou spodního pysku. Plodem je tobolka. Je také známa pod lidovými názvy hledík, pyštěk, krhavice, lněnice či ohnice. Jako léčivá bylina je známá již velmi dlouho. Ve středověku a v časném novověku sloužila lnice květel jako obrana proti kouzlům – byla dávána na kolébku a měla chránit dítě před nemocemi.



Z účinných látek obsahuje flavonový glykosid linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravenčí, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), třísloviny, fytosteroly, pektin, cukry a minerální látky. V lidovém léčitelství se používala proti zánětům dýchacích cest, jater nebo ledvin. Listová šťáva se aplikovala na hemeroidy, různé vyrážky, na oční záněty nebo proti svrabu. Nyní se uvádí, že působí protizánětlivě, má močopudné účinky a podporuje vylučování žluče. Snižuje i křehkost cév nebo má projímavé účinky.



Z toho důvodu se nať sbírá jako surovina pro výrobu léků. Lnice rovněž podporuje funkci ledvin a jater. Je doporučována při zánětech žlučníku, při žloutence i jako projímadlo. Také účinkuje močopudně. Čaj z ní připravený se používá na dvanácterníkové a žaludeční vředy, změkčuje stolici. Důležitou informací je, že tlumí křečovité bolesti při průjmech, a to při jiných kolikách nejrůznějšího původu, například i při zmíněných záchvatech žlučníkových nebo ledvinových kamenů.



Dá se z ní připravit jak nálev, tak i teplý odvar v mléce na periferní cévy, křečové žíly i jako mast do konečníku na hemeroidy. Lnice také pomáhá při úbytku svalové hmoty. Bohužel, nálev ze lnice se vyznačuje nepříliš dobrou chutí, která u někoho může vyvolat dávení – z toho důvodu se většinou kombinuje s rostlinami obdobných vlastností, ale podstatně lepší chuti (bazalka, meduňka, řepík). Nedoporučuje se užívat dlouhodobě a v těhotenství.




Celková nabídka přípravků obsahujících Lnici květel.


Související články:
Arnika horská
Kaštan koňský (jírovec maďal, Aesculus hippocastanea)
Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)


20.12.2010
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS