Lněný olej

cm lzicka olej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lněný olej pochází ze lnu setého. Lněné semínko, z něhož se přímo olej získává, se vyskytuje v historii lidstva již více než  7 000 let. Len jako užitková rostlina byl samozřejmě používán také k předení a tkaní lněného plátna. Lněný olej je velmi bohatý na zdraví prospěšné rostlinné tuky. Tyto tuky se řadí mezi esenciální mastné kyseliny (naše tělo si je samo neumí vyrobit).

Je důležitým zdrojem těchto kyselin také pro vegetariány a vegany. Nejvíce jsou zastoupené kyseliny označované jako omega-3 (alafa-linoleová kyselina) a omega-6 mastné kyseliny (kyselina linolová). Hrají důležitou roli v prevenci hlavně nemocí srdce a cév, které jsou způsobeny zvýšeným množství frakce cholesterolu s označením LDL, lidově označovaného jako „špatný“ cholesterol. Tyto kyseliny snižují jeho množství a tím i snižují riziko vzniku infarktu, mozkových příhod či anginy pectoris. Esenciální mastné kyseliny rovněž ochraňují buněčnou membránu před škodlivými vlivy a pomáhají umožňovat, aby do buněk vstupovaly potřebné živiny. Lněné semínko v rozemleté formě je navíc velmi dobrým zdrojem vlákniny. Napomáhá zvětšovat objem stolice a zvláčňuje sliznici. Tím šetrným způsobem pomáhá při léčbě zácpy.

Lněné semínko dále obsahuje také fytoestrogeny, což jsou účinné látky podobné svým účinkem ženským hormonům. Mohou tak pomoci při nepravidelnostech menstruačního cyklu či zlepšování stavu děložní sliznice. Lněný olej má i protizánětlivé účinky, takže může sehrát pozitivní roli i při léčbě menstruačních bolestí. U mužů lněný olej pomáhá jako doplněk léčby prostatických problémů a dokonce některé zdroje uvádějí, že může napomoci i při léčbě mužské neplodnosti. Lněný olej obsahuje rovněž látky označované jako lignany. Mohou příznivě ovlivňovat hladinu hormonů v těle a uvádí se, že mají i antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky.

Nedostatek esenciálních mastných kyselin je běžný při různých kožních potížích včetně ekzémů. Nezbytné tuky přispívají ke zdraví kůže a zajišťují rovnováhu mezi zánětlivými a protizánětlivými prostaglandiny. Dále se uvádí, že lněný olej pomáhá udržovat zdravou kůži, vlasy a nehty. Lněný olej se užívá i ve studené kuchyni, kde se přidává do salátů.