Léto a salmonelóza

cm volske oko1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Známé a obtížné průjmové onemocnění, způsobené bakterií salmonela, která se dostane do těla kontaminovanou potravou.

Kritické faktory

Léto je pro rozšíření této infekce „ideální“, protože je více kritických faktorů pro rozmnožování patogenů. Teplem se potraviny rychleji kazí, více času věnujeme turistice a do batohu si přibalíme svačinku, která možná není dostatečně tepelně upravena. Holdujeme více táboření, grilování, navštěvujeme neznámé prostředí, kde je nižší hygienická úroveň pro přípravu stravy.

V teplém počasí se rozmnožují mouchy, které se všude pohybují, tedy i na kontaminovaných exkrementech, pak přelétnou na jídlo, které není chráněno. Pro vznik infekce salmonelou je riziková konzumace syrových, či nedostatečně vařených vajec, salámů, sekané, paštik. Bakterie se může uchytit i na příboru, prkénku, na nádobí.

Inkubační doba

Inkubační doba od vniknutí bakterie do těla po první příznaky onemocnění se odhaduje od 12 do 72 hodin, vždy zhruba do 48 hodin proběhnou. Ale v létě může být inkubační doba spíše kratší, příznaky nemoci se mohou dostavit již po 8 hodinách.

Příznaky

Po této době se bakterie ve střevu rozmnoží a způsobí střevní zánět. U většiny lidí se rozvine průjem, horečka, zvracení, vše provázeno křečemi v břiše. Stolice obsahuje hlen nebo hnis, někdy vidíme i žilky krve. Potíže trvají průměrně čtyři až sedm dnů a mohou odeznít bez léčby.

ALE

V létě, kdy je horko, pacient má teplotu, potí se, má průjem a zvrací, dochází i ke ztrátám tekutin, což vede k dehydrataci. Takový stav je nebezpečný. Objevují se apatie, neklid, halucinace, na dehydrataci reaguje nízký krevní tlak se svými projevy kolapsu, je suchý jazyk, snížený tonus kůže, po vytvoření kožní řasy se kůže narovnává pomalu. Při těžké dehydrataci může dojít až k poruchám vědomí, křečím, zvýšené srdeční činnosti, rychlému pulzu, dokonce i k bezvědomí. To je stav, který vyžaduje infuzní léčbu při hospitalizaci. Děti jsou hydrolabilní a nebezpečí dehydratace se jich obzvláště týká. V závažných případech se infekce může šířit ze střev do krevního oběhu, pak i do jiných částí těla, může způsobit i smrt, pokud osoba není léčena antibiotiky.

Léčba

Základem léčby je doplňování tekutin, jak bylo výše připomenuto, k jejich ztrátám dochází v důsledku zvracení, průjmu a pocení. Proto je ideální pití iontového nápoje (kvůli obsahu iontů, které se také z těla ztrácejí), nebo minerálky.

Popíjíme po malých dávkách, systematicky. Velké množství najednou vypité tekutiny může totiž vyvolat zvracení, zvláště u dětí. Proto pijeme pomalu a často, po malých dávkách. U těžších případů je nutná infuze s tekutinou obohacenou o ionty (při hospitalizaci).

Léčebné prostředky

se nazývají

  • střevní desinficiencia, pomáhají vytvářet sterilní prostředí ve střevu, a tím hubí bakterie. Také
  • adsorbencia, např. živočišné uhlí, jež na sebe váže toxiny, tělu nebezpečné látky. A dále
  • antiemetika, prostředky určené k omezení zvracení.

Dieta

Nejprve držíme čajovou (nápojovou) pauzu – dle situace 8-12, event. až 24 hodin; je nutno doplňovat tekutiny a současně uklidnit podrážděnou sliznici střevní, kde probíhá zánět.

Po této pauze postupně zvykáme střevo na jídlo, nejprve suché pečivo, rohlík, housku, piškoty. Stále se řídíme klinickým projevem, nespěcháme do normálního jídla, držíme příjem tekutin a přidáváme rýžovou kaši, bramborovou kaši bez mléka, dušenou mrkev, banány, zeleninové vývary.

A teprve poté, kdy je stolice upravena, není dehydratace, nejsou křeče, se vracíme k normálnímu jídlu, ještě bez tuků, bez koření, žádný alkohol. Antibiotika se při léčbě salmonelózy obvykle nepodávají. Spíše přidáváme probiotika, tj. laktobacily, aby byla obnovena rovnováha střevní mikroflóry.

Prevence

Letní prázdniny a dovolená – ano, ale nezapomínáme na prevenci. Prevenci nemoci představuje důkladná tepelná úprava rizikových potravin (masa, vajec). Bakterie jsou zabíjeny teplotami nad 70 °C. Doporučuje se proto, aby byla každá část potenciálně nakažené potraviny vystavena teplotě 75 °C po dobu 5 minut.