Letní vodní radovánky bez nepříjemné dohry

léto 1 e1594896163215

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léto je jako stvořené pro vodní radovánky všeho druhu. Plavání v lomu, návštěva aquaparku s dětmi, či opalování u rybníka, to všechno k prázdninám neodmyslitelně patří. Stejně jako výlety na kole, skotačení v letním dešti a společné túry. Bohužel je to také čas častých nepříjemných komplikací v podobě vaginálních výtoků a jiných diskomfortů. Jak se těmto obtížím vyhnout?

Pochva má dokonalé samočistící procesy, proto je čirý výtok, které nedoprovází žádné další nepříjemné projevy (svědění, pálení, bolest, otok, zápach) zcela v pořádku. Tato tekutina chrání pochvu před infekcemi a poškozením stěn, ale také zajišťuje dostatečné zvlhčení při pohlavním styku. Prostředí pochvy je kyselé, zdravé pH se pohybuje v rozmezí 3,8 – 4,5.

Kvasinky nebo bakterie?

Za vaginálními obtížemi většinou stojí buď kvasinkové, nebo bakteriální infekce. Jaký je mezi nimi rozdíl? U kvasinkové infekce je výtok průhledný či bělavé barvy s hrudkami, které připomínají tvaroh. Problémy může doprovázet také otok, výrazné svědění a celkové podráždění intimních partií. Bakteriální infekce provází hustý našedlý, žlutý až nazelenalý výtok, který má specifický zápach připomínající rybinu. Svědění být může, ale nemusí a podráždění je spíše výjimečné. Existují však i infekce smíšené, kdy se příznaky obou propojují.

Když „tam dole“ něco není v pořádku

Každá žena asi pozná, když se s jejími intimními partiemi děje něco nestandardního, ale pro úplnost uvádíme typické symptomy vaginálních výtoků. Jsou to zejména tyto příznaky:

  • Svědění intimních partií
  • Pálení při močení
  • Otoky stydkých pysků
  • Nestandardní výtoky – čiré s hrudkami, či husté žlutavé, našedlé až zelené
  • Zarudlé stydké pysky
  • Bolest při sexu
  • Popraskaná kůže

Prevence na první místě

Jak těmto obtížím předcházet? A je to vůbec možné? Zde je několik důležitých bodů, které nám výrazně pomohou k udržení zdraví intimní oblasti.

  • Zdravá a vyvážená strava – ano, skutečně zdravá strava umí divy. Důležitý je dostatek čerstvé zeleniny, nezanedbávat pitný režim a také nezapomínat na dobrou životosprávu a dopřávat si pohyb i odpočinek. Pozor na sladkosti – nadměrné množství cukrů často podporuje kvasinkové infekce.
  • Vhodné oblečení – pokud se budeme celé léto potit v syntetických materiálech, příjemné to nebude ani naší pochvě. Zejména spodní prádlo vybíráme z přírodních tkanin, silonky by měly být jen zcela výjimečná záležitost. Nedostatek „větrání“ zkrátka zvyšuje riziko přemnožení mikroorganismů.
  • Sexuální chování – časté střídání partnerů, sex s více muži bez ochrany – to všechno je přímo výzva pro infekce všeho druhu. Pokud víte, že jste prodělala vaginální infekci, měl by se přeléčit i váš partner, jinak se z výtoků může stát začarovaný kruh.
  • Koupaliště, bazény – řada žen trpí na výtoky zejména v létě. Pokud máte k vaginálním problémům sklony, aplikujte před vstupem do bazénů či koupališť tampón, který může před infekcemi ochránit. Samozřejmostí by mělo být převlékání do suchých plavek, vlhké syntetické plavky jsou rájem pro mikroorganismy.
  • Hygiena – pozor, zde platí zlatá střední cesta. Ano, je důležité dodržovat hygienické zásady, a zejména při menstruaci dbát pečlivě o čistotu. Řada žen však v dobré víře aplikuje často vaginální výplachy, čímž si ovšem poškozuje „přátelské“ bakterie, které v pochvě přebývají. Stejně tak není vhodné neustálé utírání intimních partií vlhčenými ubrousky, které jsou často napuštěný i chemií.

Rada na závěr

Zkuste přírodní doplňky stravy. Vhodné jsou nejrůznější přípravky s laktobacily, které podporují přátelské bakterie a „hlídají“ počet těch nežádoucích.

Krásné léto!

Redakce Joalis